Час відповідати або про що говорили адвокати, судді та представники судової влади
25 квітня 2016 року у Києві, Асоціація правників України (АПУ) спільно з Проектом Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», за участі Вищої ради юстиції та Вищої ...
Додано:
uba
25 квітня 2016 року у Києві, Асоціація правників України (АПУ) спільно з Проектом Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», за участі Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України провели круглий стіл з метою обговорення актуальних питань дисциплінарної відповідальності суддів.
Модератором круглого столу виступив Олег Макаров, партнер ЮФ «Василь Кісіль і Партнери».
Виступаючи на відкритті заходу, Президент АПУ Денис Бугай наголосив на тому, що метою роботи у напрямі підвищення ефективності дисциплінарної відповідальності суддів є гарантування незалежності суддів та невідворотності покарання у випадку вчинення правопорушення. «Це вже другий круглий стіл, присвячений ефективності дисциплінарних проваджень. Цю ініціативу АПУ розвиває разом з Проектом ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в України». І мені дуже приємно, що на сьогоднішньому круглому столі ми бачимо широке представництво суддів. Адже ми націлені на плідний та ефективний діалог», — зазначив Денис Бугай на відкритті заходу.
Говорячи про актуальні питання діяльності Вищої ради юстиції, Олексій Муравйов, заступник Голови Вищої ради юстиції, одразу окреслив першочергові завдання у роботі.«Притягнення до дисциплінарної відповідальності наразі залишається розподіленим між двома органами — ВРЮ та ВККС. Процедура, яка передбачена у Законі України «Про судоустрій та статус суддів», повинна бути однакова. Тому перше завдання, яке ми ставимо перед собою — це максимальна уніфікація процедур притягнення до дисциплінарної відповідальності, щоб вона була передбачуваною, відкритою, доступною та зрозумілою як для заявника, так і суддів, щодо яких подано скаргу», — зазначив Олексій Муравйов. Також він озвучив тенденцію до підсилення ролі адвокатури при подачі скарг, що має підсилити якість їх підготовки.
У свою чергу, Володимир Беляневич, к.ю.н., член Вищої ради юстиції, звернув увагу на строки притягнення до дисциплінарної відповідальності. Так, Верховний Суд України у своєму рішенні підтримав позицію Вищої ради юстиції, що трирічний строк притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності поширюється і на ті дії, які були вчинені до набрання чинності Законом України «Про забезпечення права на справедливий суд».«Думаю, що ця проблематика буде ще розвиватися і збагачуватися аргументацією, правові позиції ще не є остаточними», — зазначив він.
Водночас, Володимир Беляневич не підтримав висновок ВСУ про те, що Вищий адміністративний суд спочатку має перевірити наявність порушення присяги суддею, а потім вже вирішувати питання про дотримання строків притягнення до дисциплінарної відповідальності. «Я вважаю, що при перевірці рішень Вищої ради юстиції ВАСУ не мав би втручатися в питання кваліфікації діяння судді», — переконаний пан Беляневич.
Європейську практику представив Артурас Дрюкас, експерт Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні». «Кожна правова система потребує регулювання дисциплінарної відповідальності суддів. Таке регулювання допомагає встановити стандарти поведінки для представників судової системи. Водночас, суспільство повинно усвідомлювати, що застосування дисциплінарних стягнень не повинно порушувати принцип незалежності суддів», — прокоментував він.
У межах круглого столу було презентовано проект АПУ «Ефективність дисциплінарних органів в системі судочинства» (ЕДО), який започаткований з метою підвищення ефективності, якості та результативності дисциплінарної практики, захисту прав судді та підвищення рівня довіри суспільства до органів судової системи України.
Серед ключових завдань проекту: громадський моніторинг діяльності ВРЮ та ВККС щодо здійснення ними дисциплінарної практики, аналіз норм і процедур дисциплінарних проваджень щодо судді та проведення широких громадських обговорень.
Координатор законопроектної роботи АПУ Ярина Дупай, представляючи роботу у цьому напрямі, анонсувала підготовку інформаційних брошур щодо правил подання скарг до ВККС та ВРЮ та закликала представників судової системи долучатися до спільної роботи.
Також у круглому столі взяли участь: Микита Нуралін, експерт проекту «ЕДО», адвокат VB PARTNERS, Роман Куйбіда, к.ю.н., головний експерт групи «Судова реформа» громадської платформи «Реанімаційний пакет реформ», заступник голови правління Центру політико-правових реформ; Роман Маселко, адвокат, член Ради громадського контролю НАБУ; В’ячеслав Пєсков, адвокат; Сергій Пушкар, керівник Секретаріату Вищої ради юстиції; Арсен Мілютін, заступник голови Комітету АПУ з процесуального права, радник судової практики ЮБ «Єгоров, Пугінскій, Афанасьєв і партнери» Україна;Тетяна Лутак, суддя Господарського суду Київської області; Ганна Бондаренко, суддя Господарського суду м. Києва, та інші.
Обговорення дисциплінарної відповідальності суддів надалі переходить до регіонів країни. Вже 28 квітня 2016 року спільний круглий стіл АПУ та Проекту ЄС відбудеться у м. Львові. Долучайтеся!