IREX про свободу засобів масової інформації в Україні

Організація IREX завершила роботу над п’ятнадцятим, ювілейним звітом, у якому оцінюється, наскільки засоби масової інформації виконують роль четвертої гілки влади у двадцяти двох країнах світу. ...

ЗМІ
IREX про свободу засобів масової інформації в Україні

Організація IREX завершила роботу над п’ятнадцятим, ювілейним звітом, у якому оцінюється, наскільки засоби масової інформації виконують роль четвертої гілки влади у двадцяти двох країнах світу. Експерти дивляться на ряд показників, у тому числі стан свободи слова в країні, професіоналізм преси, плюралізм думок, існування структур, які підтримують повноцінну роботу незалежних ЗМІ та безпеку роботи журналістів. Україна в цьому році трохи піднялась у рейтингу, втім певні виклики, які не дозволяють назвати її країною з повністю стійкими та незалежними ЗМІ, залишаються, каже віце-президент IREX Александер Дарделі.

Україна в цьому році зберегла статус кво, отримавши 2.04 бала, що позиціонує її у третій з чотирьох категорій «Майже стійкі» – трохи вище середини. Причому, каже Александер Дарделі, найвищу оцінку «Повністю стійкі» не отримала жодна з країн, це швидше прагнення, а не реальність, каже експерт. У 2016 в Україні відбулось ряд позитивних зрушень, підкреслює він.

Віце-президент IREX Александер Дарделі каже:

«Одне з найбільших досягнень, це збільшення простору для вільних та незалежних ЗМІ, у тому сенсі, що держава відпустила контроль та відмовилась від цензури, до якої вдавалась у минулому. У 2015 році Україна прийняла важливий закон про роздержавлення мовлення. Це означає, що держава визнає, що повинна віддати контроль над пресою. Також у цьому році відбулась ліквідація державного органу, який займався цензурою. Також позитивним є те, що журналісти намагаються донести до громадян України саме ті новини та саме ту інформацію, які турбують українців».

Виклики, з якими зіткнулися українські ЗМІ, експерти IREX поділяють на глобальні та місцеві, притаманні лише Україні та іншим країнам регіону:

«Серед регіональних та глобальних тенденцій, я б відокремив навалу російської проплаченої пропаганди чи навіть дезінформації, як також рух проти іноземних не державних організацій, який посилився в країнах регіону – зокрема, в Росії, Таджикистані – та країнах, де це не очікувалось, як то в Болгарії. Інша регіональна тенденція – це контроль над ЗМІ з боку власників, чи структур, які використовують ці засоби масової інформації для просування власних інтересів чи дуже наближені до державної повістки та урядової політики», – говорить Дарделі.

Найбільше занепокоєння у фахівців щодо ситуації з пресою в Україні викликає високий рівень насильства проти журналістів. Дарделі продовжує:

«Україна залишається одним з найбільш небезпечних місць для працівників преси у світі. Вона не займає найнижчу сходинку, але в самому низу. І це дуже непокоїть».

Автор: Наталія Леонова

Більше читайте на сайті ukrainian.voanews.com


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Фонд «Український Дім» у Варшаві вручив нагороди молодим талантам на честь свого 15-річчя

Проєктна діяльність, міжнародні партнерства та поточна робота: відбулася зустріч голів громад Кропивницького району

Голови громад Донеччини вивчають інструменти залучення додаткових ресурсів

Стратегії як інструменти сталого розвитку громад Кіровоградщини

Академія української преси розкриває секрети взаємодії зі штучним інтелектом

Дві українські команди увійшли до десятки фіналістів Foodathon 2024