Деколонізація топонімії: громади мають реалізувати її до січня 2024 року

Як саме органи місцевого самоврядування мають виконувати Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».Закон України «Про ...

Додано:
havrylenkova

big_image_bfc1f0c3ce7a1f3ec5dc89b7396b9849
Деколонізація топонімії: громади мають реалізувати її до січня 2024 року

Як саме органи місцевого самоврядування мають виконувати Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».

Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» має чіткі строки виконання.

Це зазначив радник з питань децентралізації та місцевого самоврядування Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» на Рівненщині Михайло Шелеп на заході для ОМС. Програма U-LEAD організувала цей захід для громад країни, щоб надати експертні роз’яснення правових засад засудження російської імперської політики в Україні та порядку ліквідації її символіки.

«Ще влітку минулого року, коли Програма U-LEAD проводила перші заходи щодо процедури перейменування вулиць, площ та інших об’єктів топонімії в населених пунктах, ми зазначали, що законодавство не повністю відображає реальний стан справ. Чимало випадків дерусифікації (термін, який вживало навіть Міністерство культури та інформаційної політики) публічного простору відбувалися з ініціативи активних громадян, а подекуди і органів місцевого самоврядування.

Однак ухвалення у 2023 році Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» чітко і однозначно виносить за рамки дозволеного все, що пов’язано із символікою російського колоніалізму», – пояснив радник.

За його словами, Закон визначає для ОМС крайні строки реалізації заходів із деколонізації топонімії у громадах. Перший такий дедлайн, для місцевих рад – 27 січня 2024 року:

«Якщо ради із цим не впораються, то відповідні повноваження із перейменування вулиць перейдуть до сільських, селищних, міських голів. Як це було і з процесом декомунізації, якщо місцеві громади самостійно і вчасно не вирішать, як змінити заборонені назви в об’єктах топонімії, то за них це зроблять органи державної влади, але вже на свій розсуд. Тож, всім ОМС варто поставитися до цього серйозно», – наголосив Михайло Шелеп.

Закон про деколонізацію не лише встановлює порядок та строки ліквідації символіки російської імперської політики, а також проголошує продовження відродження національної пам’яті українського народу й захисту українського культурного та інформаційного простору. На цьому під час заходу закцентувала увагу радниця з питань децентралізації та місцевого самоврядування Офісу U-LEAD у Дніпропетровській області Вікторія Троценко.

Вона наголосила, що Закон засуджує російську імперську політику в Україні та забороняє пропаганду російської символіки за період з часів заснування Московського царства, який почався з 1547 року, по теперішній час:

«Отже, відтепер заборонена пропаганда російської імперської (колоніальної) політики та пропаганда, виготовлення, поширення та публічне використання символіки російської імперської політики. Ще із заборон – заборонене присвоєння назв географічним об’єктам, юридичним особам, об’єктам права власності, якщо ці назви глорифікують, увічнюють, пропагують або містять символіку російської імперської політики, держави-терориста (держави-агресора) або присвячені визначним, пам’ятним, історичним та культурним місцям, населеним пунктам, датам чи подіям. Тож, громадам є над чим працювати», – підсумувала радниця.

Під час заходу розглянули тему правових засад засудження російської імперської політики в Україні, поговорили про об’єкти, на які поширюється заборона пропаганди російської імперської політики, та винятки з них.

Окремо розглянули процедуру перейменування географічних об’єктів і об’єктів топоніміки та порядок демонтажу з публічного простору пам’ятників і пам’ятних знаків.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я