Консультативна Рада Місії EUBAM оцінила процес реформування та зусилля з врегулювання придністровського конфлікту
На Засіданні Консультативної Ради Місії EUBAM, що проходило у середу, був розглянутий прогрес щодо управління кордонами, реформування митної справи та сприяння торгівлі в Молдові та Україні. Також ...
Додано:
Громадський Простір
На Засіданні Консультативної Ради Місії EUBAM, що проходило у середу, був розглянутий прогрес щодо управління кордонами, реформування митної справи та сприяння торгівлі в Молдові та Україні. Також були оцінені поточні заходи зі зміцнення довіри, пов’язані з процесом придністровського врегулювання.
Посол ЄС в Республіці Молдова Піркка Тапіола сказав: «Для забезпечення успіху поетапної реалізації спільного пункту пропуску «Кучурган-Первомайськ» необхідні спільні зусилля. Я вважаю, що за належної реалізації та залучення всіх зацікавлених сторін, це може сприяти зміцненню довіри у процесі придністровського врегулювання та створити нові можливості для всіх нас».
Посол ЄС в Україні Ян Томбінські зазначив: «Громадяни Молдови та України хочуть побачити конкретні результати та реформи з питань, що є найбільш важливими для них. У ці вирішальні часи ЄС буде продовжувати підтримувати обидві країни задля зміцнення безпеки, розвитку економічного потенціалу і втілення законних сподівань їх населення, а EUBAM залишатиметься важливою частиною цих зусиль».
Місія відзначила свою десяту річницю в листопаді 2015 року; Голова EUBAM Посол Ендрю Тесор’єр сказав: «Попит на експертний досвід EUBAM з технічних питань залишається незмінним, особливо за рахунок нашої вагомої присутності на місцях. Як Молдова, так і Україна приступили до здійснення амбітних реформ щодо приведення прикордонних і митних процедур у відповідність до стандартів ЄС, а Місія EUBAM залишається надійним і досвідченим партнером». Посол Тесор’єр привітав збільшення національної відповідальності за втілення нових методів і процедур, які були створені за підтримки EUBAM.
Даніела Морарь, Заступник Міністра закордонних справ і європейської інтеграції, зазначила: «Проходячи через всі пункти нашого сьогоднішнього детального порядку денного, я вважаю, що всі залучені сторони ще раз підтвердили, що Місія EUBAM залишається нашим основним партнером у своїй подвійній ролі як задля допомоги в забезпеченні стабільності і безпеки в регіоні, так і для зміцнення потенціалу на національному рівні Молдови та України. Це дуже важливий фактор у проведенні реформ і реалізації зобов’язань в рамках Угод про Асоціацію та ПВЗВТ».
Всеволод Ченцов, Генеральний директор департаменту ЄС Міністерства закордонних справ України, зазначив, що протягом більше 10 років EUBAM будує інституційний потенціал партнерських служб України та Молдови, як на державному, так і на регіональному рівнях. Це забезпечує значне покращення управління кордонами, а також важливе зменшення масштабів транскордонної злочинності, включно з незаконною міграцією, торгівлею людьми і контрабандою. Діяльність Місії також сприяє безпеці не тільки вздовж українсько-молдовського державного кордону, а й в усьому регіоні в цілому.
Пан Ченцов сказав: «Спільний прикордонний контроль за сприяння Місії, в тому числі на центральному сегменті українсько-молдовського кордону, розглядається як еволюція розширення співпраці між прикордонними службами двох країн. Ми повинні отримати користь з накопиченого досвіду і уроків, засвоєних Місією, і належним чином використовувати їх на інших ділянках кордону України, з урахуванням поточних проблем з безпекою».
Рада визнала конкретні досягнення партнерських служб в поточній реалізації поглиблених і всеосяжних зон вільної торгівлі та стратегій з інтегрованого управління кордонами в обох країнах. Були обговорені пріоритетні галузі для надання підтримки Місією EUBAM протягом наступних шести місяців, при цьому особлива увага приділялася виявленню та розробці можливостей для вжиття заходів щодо зміцнення довіри у Придністров’ї.
Після Консультативної Ради було проведено ряд технічних нарад між представниками прикордонних та митних служб з Молдови та України, співробітниками Представництв ЄС та Місії EUBAM з питань створення спільно керованих пунктів пропуску, сертифікатів на імпорт та експорт і майбутньої підтримки Місії EUBAM у сфері ветеринарного, санітарного та фітосанітарного контролю.
У Засіданні Консультативної Ради взяли участь представники Міністерств закордонних справ, прикордонних та правоохоронних органів Молдови та України, Представництв ЄС у Молдові та Україні, МОМ, ОБСЄ та ПРООН. Наступне засідання відбудеться в Кишиневі на початку листопада 2016 року.