У Києві презентовано результати проєкту “Відновлюємо Україну разом”
Навесні 2023 року проєкт “Відновлюємо Україну разом”, що реалізується Мережею ANTS за підтримки ЄС, створив експертну платформу для спільної розробки документів політик та практик, спрямованих на ...
Додано:
Громадський Простір
Навесні 2023 року проєкт “Відновлюємо Україну разом”, що реалізується Мережею ANTS за підтримки ЄС, створив експертну платформу для спільної розробки документів політик та практик, спрямованих на відновлення та євроінтеграцію України.
Мережа ANTS працює в різних напрямах уже протягом 4 років: адвокатує вступ України в ЄС та НАТО на міжнародних майданчиках, вимагає зброю, санкції для пришвидшення перемоги, бореться за виявлення і конфіскацію російських активів в Україні та за кордоном, підтримує місцеве самоврядування, розвиває мережу лідерів та підтримує громадські ініціативи українців за кордоном.
До платформи приєдналися понад 70 українських та іноземних експертів/ок, які брали участь в національних та регіональних форумах, вебінарах, стратегічних сесіях і панельних дискусіях.
Було підготовлено рекомендації щодо навчання українських спеціалістів із протидії корупції та інші важливі документи щодо приведення до норм європейського законодавства системи контролю суден у портах, аналітичний звіт та рекомендації щодо покращення стану фінансування культури на місцевому рівні, аналіз адаптації українського законодавства і системи державного управління у сфері культури до стандартів ЄС. Усі хто має експертизу в одному з напрямків, Мережа запрошує долучатися.
Роль культури в європейському майбутньому України, морська логістика та фінансовий моніторинг, зокрема заходи з підтримки урядування та боротьби з відмиванням коштів для післявоєнного відбудови — ці питання обговорювали на Форумі «Відновлюємо Україну Разом» 12 грудня у Києві представники громадянського суспільства, ЄС, експертної спільноти та влади.
Європейський Союз продовжує підтримувати українське громадянське суспільство у його важливій ролі з реформування країни та подальшого відновлення. Тільки на сьогодні Представництво ЄС в Україні підтримало 45 проєктів на суму 51 мільйон євро.
Про це на відкритті зауважив Рене Штайнер, радник з питань міграції та внутрішніх справ, юстиції та захисту прав споживачів, охорони здоров’я та безпеки харчових продуктів Представництва Європейського Союзу в Україні.
Також він наголосив: “Цінності ЄС глибоко вкорінені тут у суспільстві. Тут є люди, які дуже сміливі та відважні, щоб боротися за ці цінності. І це також слушний момент, щоб зупинитись і подумати про жертви агресії серед громадянського суспільства.
Сьогодні героями є і ті, хто реформує суспільство, наближає його до цінностей, які ви вважаєте своїми, і це також цінності, які ми цінуємо. Зараз громадянське суспільство є у всіх ключових для нас секторах”, — наголосив Рене Штайнер, радник з питань міграції та внутрішніх справ, юстиції та захисту прав споживачів, охорони здоров’я та безпеки харчових продуктів Представництва Європейського Союзу в Україні.
Велика частина проекту пов’язана власне із співпрацею з Міністерством культури та інформаційної політики України. У червні 2023 року представники культурної спільноти та громадськості ініціювали публічне обговорення проєкту Стратегії Українського культурного фонду, під час якого було прийнято рішення спільно доопрацювати документ відповідно до вимог часу та реальних потреб усіх зацікавлених сторін.
Зокрема експерти проєкту долучилися до розробки нової стратегії УКФ та рекомендацій щодо включення культури та креативних індустрій до плану Ukraine Facility. Це програма допомоги Україні в розмірі 50 млрд євро на наступні 4 роки з акцентом на бюджетну підтримку. Щоб отримувати кошти в межах цієї програми, Україна має провести низку реформ.
Тарас Шевченко, заступник Міністра культури та інформаційної політики України з питань європейської інтеграції, зауважив:
“Міністерство культури було раде бути частиною, партнером в рамках цього проекту “Відновлюємо Україну разом”. Для нас це власне спільна робота і громадських організацій, і держави, і міжнародних організацій Європейського Союзу — всіх наших партнерів, оскільки тільки разом ми і можемо досягнути якнайкращого результату і якнайшвидше.
Європейська інтеграція — це тема, яка точно об’єднує всіх нас разом. І ми мали приклади і раніше, коли і уряд, і громадянське суспільство разом працювали над важливим завданням для всіх з отримання безвізу… Європейська інтеграція є ключовим пріоритетом. Ми отримали дуже цінні аналітичні висновки, зустрічі, візити, які як для Міністерства, так і для працівників сектору культури були надзвичайно важливі”.
Представляючи ключові підсумки проєкту учасникам форуму, координаторка проєкту «Відновлюємо Україну разом» Наталія Форсюк зазначила:
“У рамках нашого проекту була створена експертна платформа, яка поєднала незалежних фахівців, представників органів влади, бізнесу та громадянського суспільства. Мета проєкту — напрацювати планами повоєнного відновлення України, налагодити ефективні процеси взаємодії між усіма зацікавленими сторонами: органами державної та місцевої влади, міжнародними донорами та партнерами, експертними та професійними спільнотами, представниками громадянського суспільства. Ми продовжуємо працювати над планами відновлення та євроінтеграції.
Найбільша частина експертної платформи представлена, напевно, сьогодні тут працівниками з культурного сектору, що нам дуже приємно. Тому що, на жаль, під час війни саме цей сектор потерпає дуже”.
Нащодавно проєкт “Відновлюємо Україну разом” презентував дослідження стану євроінтеграційного прогресу України в сфері культури, підготовлений експерткою проєкту Ліндою Берзіня (Латвія), де прописано дев’ять рекомендацій для формування ефективної культурної політики в контексті євроінтеграції України.
«Культура продовжує бути на порядку денному», — зазначила Тетяна Шульга, секторальна менеджерка напряму культури Представництва Європейського Союзу в Україні. Сьогодні у час війни Європейський Союз підтримує українську культуру, зокрема через House of Europe, Національне бюро програми ЄС «Креативна Європа» в Україні та інші проєкти. Також ЄС створив підгрупу, яка опікується безпосередньо питаннями захисту української культурної спадщини в умовах війни. Триває і процес підписання великого проєкту, за яким Міністерство культури отримуватиме фахову експертну підтримку від громадянського суспільства, експертів за секторами.
Культура відіграватиме дуже важливу роль і в контексті відновлення громад. Тетяна Шульга, секторальна менеджерка напряму культури Представництва Європейського Союзу в Україні: «Робота із поясненням ролі культури для громад має бути теж дуже серйозним напрямком на наступні роки. Переформатування громад із великою кількістю новачків без культури, без толерантності, без діалогу, який найкраще відбувається через культуру, це досить важкі і часто конфліктні питання. Цей напрямок я б окреслювала як один із дуже важливих в контексті відновлення України, але його можна також розглядати в контексті європейської інтеграції».
З усіма напрацюваннями проєкту можна ознайомитись на сайті Мережі ANTS — https://ants.org.ua/projects/we-are-restoring-ukraine-together/
Переглянути усі презентації та панельні дискусії Форуму https://www.youtube.com/watch?v=6eyB_mWcYsM