Підтримка молодих лідерів та активістів на прифронтових територіях
11 листопада 2022 року Збройні сили України успішно звільнили правобережжя Херсонської області, включаючи місто Херсон, від російської окупації. Хоча це значне досягнення, регіон продовжує стикатися ...
Додано:
mdovbenko
11 листопада 2022 року Збройні сили України успішно звільнили правобережжя Херсонської області, включаючи місто Херсон, від російської окупації. Хоча це значне досягнення, регіон продовжує стикатися з постійними викликами. Попри успішне звільнення всієї правобережної частини Херсонщини деокуповані території все ще перебувають під безперервними обстрілами з боку російських військ. Через постійну небезпеку багато херсонців виїхали з області. За словами заступника голови Херсонської обласної військової адміністрації, понад 150 000 молодих мешканців покинули домівки, а ті, хто залишився, змушені проводити більшу частину часу вдома або в бомбосховищах.
Щоб допомогти молоді Херсонщини розвивати свій потенціал у таких складних умовах, а також долучати молодь до відбудови регіону, Міжнародний республіканський інститут (IRI) запустив програму «Підтримка молодих лідерів та активістів з прифронтової території», яка реалізується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Молоді херсонці пройшли 3-денне навчання, розробили проєкти із відновлення регіону та представили їх представникам Херсонської обласної військової адміністрації. За підтримки місцевої влади тепер у бомбосховищах Херсону появляться книги, по радіо транслюватимуть вистави, а для молоді, яка покинула Херсон, проводитимуть тренінги.
«Навчання IRI – це перший шанс для молоді за 2 роки цієї жахливої війни переключитись на позитив – розвивати своє лідерство та креативність – та почати думати про майбутнє. Не чекати, що буде завтра, а уже сьогодні робити проєкти, які допомагатимуть у відновленні Херсонщини», – зазначив Володимир Клюцевський, заступник голови Херсонської ОВА.
Book Shelter
Жителі Херсону, які проживають під постійним обстрілом, змушені проводити більшість часу в бомбосховищах. Під час тренінгу IRI молодь вирішила створити бібліотеки прямо в бомбосховищах для того, щоб забезпечити мешканців книгами і таким чином покращити психоемоційний стан тих, хто перебуває в укриттях.
«Цим проєктом ми хочемо покращити психоемоційний стан людей. Ми сподіваємось, що він також сприятиме підвищенню освітньо-культурного рівня громадян та мотивуватиме наступні покоління до активної участі у житті міста!» – пояснює координаторка проєкту Марина Чижикова.
Книги будуть передані із фонду Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара, який вдалось врятувати попри знищення будівлі бібліотеки через обстріли ворога. В одному із бомбосховищ Херсону уже обладнано перший такий Book Shelter.
Театр в кишені
Херсон – театральне місто. 70% опитаних херсонців вважають, що театральне мистецтво має стати пріоритетним у місті згідно з опитуванням «Херсон, культура, майбутнє», проведеним БО «Фонд Громади Міста Херсон «Захист». Наразі театри у Херсоні не працюють, за виключенням Херсонського обласного музично-драматичного театру ім. М. Куліша, вистави якого проходять у підвальному приміщенні. У молоді виникла ідея транслювати ці вистави по радіо.
«Ми хочемо дати можливість херсонцям повернутися думками до рідного театру, об’єднати їх навколо мистецтва та допомогти розвантажитися емоційно. Ми сподіваємось, що це також допоможе зрозуміти тим херсонцям, які виїхали, що місто подовжує жити, і ми чекаємо на їхнє повернення після війни», – пояснює координатор проєкту Олег Микитас.
Молодь уже працює над записом вистав, які незабаром будуть транслюватись по радіо. Вони отримали технічне обладнання від Одеської кіностудії для якісного запису вистав.
Нескорені діти
Для того, щоб підтримувати зв’язок із молоддю Херсонщини, яка виїхала, та повернути її до регіону у майбутньому, учасники програми IRI започаткували проєкт “Нескорені діти Херсонщини. Відновлення”. Проєкт передбачає проведення тренінгів для юних херсонців віком 14-17 років, які знаходяться за межами Херсонщини в обласних центрах України та закордоном.
«Програма IRI об’єднала нас навколо спільної мети – жити і відновлювати Херсонщину – і показала, що ми можемо робити це уже зараз, створюючи проєкти, які можуть повністю змінити життя херсонців. Зокрема, наш проєкт має допомогти молоді, яка покинула Херсонщину, долучатись до відбудови рідного регіону», – пояснює координаторка проєкту Олена Зубаль.
Перші такі тренінги відбулись за підтримки Херсонського національного технічного університету для молоді Херсонщини, яка зараз проживає у Хмельницьку.
Центр «реанімації» громад
Молодь також розробила проєкт, який має на меті надати системну підтримку деяким громадам Херсонщини (Чорнобаївка, Антонівка, Зеленівка та інші). В рамках проєкту передбачається створення центру «реанімації» в громаді, який надаватиме підтримку постраждалим. А також планується створення бази даних зруйнованих об’єктів, яка має допомогти донорам зрозуміти пріоритети для інвестування у повоєнну відбудову території.
«Ми хочемо підтримувати моральний стан херсонців, створювати можливості для розвитку дітей, допомагати родинам військових та сприяти поверненню військових до цивільного життя», – пояснює координаторка проєкту Єлизавета Костенко.
Зіткнувшись із складнощами у пошуку приміщення для такого центру, наразі молодь шукає шляхи для реалізації цього проєкту.
***
Випускники програми IRI вирішили не зупинятись на цьому та створити громадське об’єднання «IronYouth», яке має на меті об’єднати молодь Херсонщини для відбудови регіону. У рамках цього об’єднання будуть проводитись тренінги по лідерству, співпраці з владою та бізнесом тощо. Декілька таких тренінгів на волонтерських засадах уже провів тренер IRI Олег Половцев.
«IronYouth стане магнітом для молоді Херсонщини. Молодь, яка зараз практично не має можливостей у проведенні дозвілля, зможе розвивати свої лідерські навички та долучитись до відбудови Херсонщини», – наголошує тренер IRI Олег Половцев.
Міжнародний республіканський інститут планує продовжувати підтримувати молодих лідерів та активістів з прифронтової території та проводити такі навчання для молоді.