Менторство, навчання та грантова підтримка, як інвестиції в розвиток громадянського суспільства

Із початку 2023 року Мережа правового розвитку спільно з чеською гуманітарною організацією «Людина в біді» (People In Need) посилювали спроможність відповідати на виклики повномасштабної війни 12 ...

Додано:
legal_dev_network

PIN_1350 Big (1)
Менторство, навчання та грантова підтримка, як інвестиції в розвиток громадянського суспільства

Із початку 2023 року Мережа правового розвитку спільно з чеською гуманітарною організацією «Людина в біді» (People In Need) посилювали спроможність відповідати на виклики повномасштабної війни 12 громадських організацій із Дніпропетровської, Запорізької, Чернігівської, Херсонської, Івано-Франківської, Полтавської, Миколаївської областей. Пʼятеро з них — новостворені, а чотири – релоковані та працюють понад пʼять років. Ініціативу впроваджено в межах проєкту «Стійке громадянське суспільство та медіа у відповідь на війну в Україні» за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Про те, чого вдалося досягнути за рік і розповімо далі.

На фото: виконавча директорка Мережі правового розвитку Ольга Настіна. Фото МПР

«Нам важливо впроваджувати такі менторські а навчальні програми інституційного розвитку не лише для членських організацій Мережі. Із початку повномасштабної війни ми працюємо над розширенням локального партнерства. Такі ініціативи допомагають посилювати спроможність громадських організацій, які працюють в громадах, а отже, ми зможемо більш ефективно взаємодіяти з ними і долати виклики сьогодення», — зазначає виконавча директорка Мережі правового розвитку Ольга Настіна.

 

Менторство

Протягом березня — вересня 2023 року вісім менторів/-ок допомагали своїм менті (організаціям-учасницям проєкту) знайти прогалини в організаційному розвитку та шляхи удосконалення. Вони вже мала попередній досвід участі в подібній програмі та історії успішної взаємодії зі своїми менті (організаціями, яких супроводжує ментор).

Спільно із менторами/-ками команди організацій пройшли самооцінку. Визначили, що вони роблять добре і над чим би хотіли пропрацювати з використанням Інструменту оцінки організаційної спроможності (Organizational Capacity Assessment Tool (OCAT), який розробила чеська гуманітарна організація «Людина в біді».

Загалом представники/-ці організацій оцінювали свої ідентичність та стратегію, взаємовідносини, проєкти і ресурси, внутрішнє управління і адміністрування. На основі самооцінки змогли сформувати для себе пріоритети, які увійшли до плану стратегічного розвитку — щоквартальний на 2023 рік і на перспективу 2024. Окрім того, виокремили дві-три першочергові цілі, які хочуть досягнути у супроводі ментора/-ки.

На фото: програмний директор Мережі правового розвитку Тімур Канатаєв. Фото МПР

«Хоча це не перша менторська програма, яку ми впроваджуємо, для більшості організацій — це було новим. Відтак вони сформували очікування, які значною частиною не відповідали реальній суті менторства. Навіть помічали, що організації сприймають менторів/-ок, як «додаткові робочі руки». Тож для нас було важливо пояснити, хто такий ментор, а хто менті, які їхні обовʼязки, що ментор – це той, хто скеровує, ділиться своїм досвідом, допомагає узагальнити досвід організації, дає інший погляд і перспективу на діяльність організації. Важливою частиною була й  гнучкість програми. Коли ми або організація розуміли, що ментори/-ки їм не підходять, давали зворотній звʼязок і, відповідно до запиту, робили заміну. В підсумку це дало гарний результат обом сторонам», — зазначає програмний директор Мережі правового розвитку Тімур Канатаєв.

Більшість організацій зʼясували, що їм не вистачає розроблених політик і процедур, стратегій розвитку організацій. Оскільки вони намагалися відповідати на виклики повномасштабної війни, впроваджували у своїй роботі розрізнені напрями діяльності, менторська підтримка допомогла структурувати роботу і сфокусуватися.

На фото: голова правління БФ «В єдності наша сила» Галина Донська (Дніпропетровська область). Організацію створили у 2022 році переселенці. Фонд розробляє проєкти з організації різних видів підтримки людей з інвалідністю та тих, які були вимушені змінити місце проживання. Фото Галини Донської

«Наша менторка, коли почала працювати з нами, сказала, що потрібно обрати пріоритети. Було багато всього, що ми робили, бо хотіли допомогти всім. Ми пропрацювали ОСAT і зрозуміли, що будемо працювати із дітьми та людьми з інвалідністю. Вже мали попередній досвід в цьому. Організували для  дітей, яких евакуювали із громад, що знаходяться під постійними обстрілами, різні творчі майстерні. Спершу до нашої організації входили чотири особи, зараз на постійній основі — 25. Якщо потрібно реалізувати якусь велику ініціативу, можемо зібрати й до 100», — зазначає голова правління БФ «В єдності наша сила» Галина Донська (Дніпропетровська область).

А ще під час менторського супроводу учасниці ініціативи сформували запит на навчальну програму. 

 

Навчання

На фото: директорка з організаційного розвитку Мережі правового розвитку Ірина Чайка. Фото МПР

«Загалом ми працювали із двома типами організацій. Які вже діють досить давно, пʼять — десять років, але через широмасштабну війну змушені релокуватись. Багато з них перепрофілювались, оновили команди. Фактично, розпочали свою діяльність з нуля. І були ті організації, які почали формуватись із 24 лютого 2022 року. Їхні команди — волонтери, які згуртувалися заради подоланню наслідків війни й допомоги іншим та зовсім нещодавно зареєстрували свої організації. Знову ж таки, члени організацій майже нічого не знають про те, як діє громадянське суспільство. Правила належного врядування, підготовка проєктних пропозицій, звітування, — все це для багатьох з них було новим. Тож в навчальній програмі ми намагалися максимально врахувати і їхні запити, й реалії, в яких вони працюють. Для максимальної ефективності ми розробили її окремо для всієї команди організації, керівників, юристів, комунікаційників та фінансових менеджерів», — розповідає директорка з організаційного розвитку Мережі правового розвитку Ірина Чайка.

Протягом жовтня 2023 — січня 2024 організації змогли взяти участь у 21 тренінгу, що стосувалися тем належного врядування, комунікації, створення та впровадження правових сервісів, внутрішньої і зовнішньої комунікації, проєктного менеджменту та багато іншого. Це понад 110 годин навчального матеріалу.

До впровадження навчальної програми були залучені 15 експертів та експерток Мережі правового розвитку і членських організацій — ГО «Подільська правова ліга», ГО «Асоціація юристів Камʼянець-Подільського», ГО «Право», ГО «Північна правозахисна група», ГО «Правова Єдність», партнерської організації БФ «Схід SOS».

На фото: менеджер з моніторингу цін ГО «ЙЕС» Владислав Буренков (м. Запоріжжя). Фото Владислава Буренкова

«Наша громадська організація «ЙЕС» була заснована у 2018 році з метою розвитку громадянської компетентності суспільства через підвищення спроможності громадських інституцій. Проте через повномасштабне вторгнення кардинально змінила вектор діяльності у 2022 році. Завдяки участі в освітніх заходах від Мережі правового розвитку та People in Need наша команда підсилила внутрішню спроможність та адаптувалась до різких змін. Особисто я, як член команди значно розширив свої професійні навички. Зокрема, нам вдалось провести самооцінку спроможності організації за допомогою інструменту ОСАТ й виявити сильні сторони та зони росту; розробити політики та процедури, що позитивно вплинуло на нашу діяльність.  Тренінгові програми стали корисними для мене, а отримані знання на освітніх заходах дозволяють ефективно використовувати отримані інструменти в своїй роботі», — зазначає менеджер з моніторингу цін ГО «ЙЕС» Владислав Буренков (м. Запоріжжя).

«У підсумку організації-учасниці проєкту пройшли експрес-курс з успроможнення. Адже ми надали їм можливість не лише отримати менторську підтримку та навчання, а й підтримали мікро-грантові ініціативи, які стосувалися інституційного та операційного розвитку. Завдяки цьому вони змогли на практиці відразу впроваджувати ті інструменти, які отримували від експертів/-ок проєкту, та впроваджувати важливі для їхніх громад ініціативи, які стосувалися надання психологічної, правової допомоги, підтримки внутрішньо переміщених осіб та багато іншого», — зазначає представниця чеської гуманітарної організації «Людина в біді» (People In Need) Оксана Саєнко. 

На фото: директор зі стратегічного розвитку Мережі правового розвитку Віталій Охріменко. Фото МПР

«Ця програма — це інвестиції в організації, аби вони ставали спроможними і субʼєктними, як партнерів, потенціал яких значно зріс, щоб далі на місцевому рівні рухати суспільні зміни. Саме належне врядування, оця субʼєктність та зрозумілість допомагає вибудовувати міцні звʼязки з іншими їхніми партнерами», — говорить директор зі стратегічного розвитку Мережі правового розвитку Віталій Охріменко.

 

Проєкт реалізується за підтримки чеської гуманітарної організації «Людина в біді» та за фінансування Європейського Союзу.

 

Авторка: Галина Колесник, керівниця комунікаційного кластеру Мережі правового розвитку


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я