Програма німецького уряду Skills4Recovery підтримує навчання робочої сили для відновлення України

Програма Skills4Recovery, що реалізується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Федерального Уряду Німеччини, підтримує навчання та перепідготовку ...

Додано:
Nataliia Chernenko

Photo_Skills4Recovery Conference
Програма німецького уряду Skills4Recovery підтримує навчання робочої сили для відновлення України

Програма Skills4Recovery, що реалізується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Федерального Уряду Німеччини, підтримує навчання та перепідготовку кваліфікованої робочої сили в Україні.

Працівники з якісною освітою та потрібними вміннями здатні практично забезпечити стабільний економічний розвиток країни. Через обставини, спричинені збройною агресією Росії проти України, – відтік робочої сили, мобілізацію, руйнування закладів освіти та інші виклики – усі сектори економіки відчувають гострий дефіцит професійних кадрів.

Для підготовки кадрового резерву потрібно вже сьогодні забезпечити швидкі, ефективні та інклюзивні освітні можливості для всіх українців працездатного віку. Важливо осучаснити навчальні заклади та активніше залучити бізнес до навчання і працевлаштування.

Саме ці питання та перші результати Програми Skills4Recovery були у фокусі конференції «Skills4Recovery: Кваліфікована робоча сила для відновлення України», що об’єднала представників влади, заклади професійної освіти, громадськість, міжнародні організації та бізнес. Статус підготовчого заходу до Конференції з питань відновлення України в Берліні (URC 2024) дав можливість учасникам вплинути на порядок денний майбутньої події високого рівня.

Конференцію розпочали з обговорення актуальних потреб у кваліфікованій робочій силі для короткострокового та довгострокового економічного відновлення України.

«Війна спричинила гостру нестачу кваліфікованих працівників в Україні. Програма Skills4Recovery підтримує провайдерів професійної освіти для забезпечення якісної освіти та підготовки молоді, дорослих та вразливих груп населення. Ми прагнемо підсилити їх, щоб вони мали можливість зробити значний внесок у відновлення та економічну стабільність України», – зазначив Міхаель Пауло, директор Програми Skills4Recovery, GIZ GmbH.

Проведене Skills4Recovery дослідження ринку праці, виявило суттєвий дефіцит робочої сили в усіх секторах економіки. Причому нестача необхідних вмінь більша, ніж нестача кандидатів. У довгостроковій перспективі проблема нестачі кадрів лише загострюватиметься, що ставить під сумнів реалізацію планів відновлення економіки. До осені 2024 року Програма прагне навчити щонайменше 1650 осіб за кваліфікаціями, що стосуються відновлення.

«Сьогоднішня конференція має підкреслити не лише нагальну потребу в робітничих професіях для довгострокової економічної стабільності країни, але й акцентувати увагу на ролі та становленні особистості в системі професійної освіти. Спільно з бізнесом, регіонами та міжнародними партнерами ми маємо шукати практичні рішення, щоб кожен охочий здобути професійну освіту міг самореалізуватися, гарно заробляти, отримувати задоволення від своєї професії та відчувати вплив на розвиток країни. Адже, глобально, професійна освіта – це про інвестиції не тільки в економіку, але в людей та їхнє успішне майбутнє» — наголосив заступник Міністра освіти і науки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Дмитро Завгородній.

Учасники конференції також торкнулися чутливого питання підвищення доступності професійної освіти для вразливих груп населення, як-от учасників бойових дій, внутрішньо переміщених осіб (ВПО), українців, які повернулися з-за кордону після перебування під тимчасовим захистом, людей з інвалідністю тощо. Адже це не лише питання справедливого та рівного доступу до ринку праці, але і стратегічна інвестиція в майбутнє, де кожна працездатна особа має можливість розвивати свій потенціал та сприяти відбудові країни.

«Освіта – це головна інвестиція в розвиток людського капіталу, а простір необмежених можливостей та нові професійні навички – головна умова сьогодення, яка в змозі покращити реінтеграцію вразливих категорій населення, посилити державу і зміцнити економіку України», — зазначила начальниця управління професійного навчання та міжнародного співробітництва Державного центру зайнятості, Лілія Грабовська.

Skills4Recovery сприяє впровадженню інклюзивних підходів у діяльність закладів професійної освіти. Програма планує навчити щонайменше 260 викладачів роботі з вразливими групами населення до осені 2024 року. Крім того, Програма надала технічну підтримку в розробленні платформи Міністерства освіти й науки України «Освіта для ветеранів». Пілот презентували учасникам конференції. Його мета — допомогти ветеранам України здобути якісну освіту та знайти нові шляхи реалізації в суспільстві. Також триває спільна робота над розробленням Національної стратегії освітньої інтеграції ветеранів у цивільне життя.

«Реінтеграція ветеранів до цивільного життя є пріоритетом діяльності Мінветеранів. Серед ветеранської спільноти є значна кількість осіб, які отримали інвалідність, захищаючи суверенітет та незалежність нашої країни. Створення можливостей доступу до якісних освітніх послуг, можливостей працевлаштування для них, вимагають створення інклюзивних підходів та поваги до їхнього подвигу», — наголосила Заступник Міністра у справах ветеранів України з питань європейської інтеграції, Оксана Сивак.

Крім того, Програма Skills4Recovery навчає надавачів освітніх послуг професійної освіти проєктного менеджменту та фінансів, використання прогресивних підходів у навчальному процесі, як-от штучний інтелект, віртуальна реальність тощо. У 2023–2024 роках Програма придбала й передала майже 1000 одиниць сучасного обладнання: агродрони, 3D- принтери, супутникові модеми Starlink, спеціальні тренажери, інтерактивні панелі тощо.

Як об’єднати зусилля провайдерів професійної освіти та бізнесу — обговорювали з представниками приватного сектору. Для студентів — це можливість здобути практичні навички. Для роботодавців — задовольнити кадрові потреби. Skills4Recovery активно заохочує таку співпрацю: допомагає розробляти навчальні курси із практикою на підприємствах, підтримує експертні дискусії та партнерства.

Під час конференції презентували Спільну заяву, яка стане основою для дискусій на конференції «Відновлення людського капіталу України» Німецького фонду Маршалла (25–26 квітня) та Конференції з питань відновлення України (URC) у Берліні (11–12 червня).

Довідка: Програма Skills4Recovery спрямована на підтримку навчання та перепідготовку кваліфікованої робочої сили в чотирьох секторах економіки, важливих для процесу відновлення: будівництво, транспорт і логістика, сільське господарство та сфера послуг. Ця мета досягається через зміцнення спроможності надавачів послуг професійної освіти та покращення умов для надання якісних і орієнтованих на ринок праці освітніх послуг, залучення вразливих груп населення і співпрацю з роботодавцями. Програма реалізується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, що діє за дорученням Федерального Уряду Німеччини та фінансується Федеральним Міністерством економічного співробітництва та розвитку (BMZ). Бюджет складає 10 мільйонів євро. Програма Skills4Recovery триває із середини 2023 до середини 2026 року та охоплює Львівську, Вінницьку, Чернівецьку, Київську, Полтавську та Дніпропетровську області.

Підготовчий захід є частиною цьогорічної Конференції з питань відновлення України (URC 2024), яка відбудеться 11–12 червня в Берліні, Німеччина. URC2024 є продовженням циклу щорічних заходів високого рівня, присвячених швидкому відновленню та довгостроковій відбудові України, які проводяться від початку повномасштабної агресії Росії проти України.


Тематика публікації:                        

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи