Важливість трансформації грантових проєктів: як реагувати на зміни

Здатність адаптуватися до нових реалій і трансформуватися відповідно до них — це запорука успіху для будь-якої ініціативи чи проєкту. І благодійна діяльність не є винятком. Адже вона безпосередньо ...

Додано:
Roby Svoie

pexels-fauxels-3184660

Roby Svoie

Здатність адаптуватися до нових реалій і трансформуватися відповідно до них — це запорука успіху для будь-якої ініціативи чи проєкту. І благодійна діяльність не є винятком. Адже вона безпосередньо пов’язана з потребами суспільства, особливо, коли воно переживає чи не найскладніші свої часи. Як ефективно відстежувати потреби та впроваджувати зміни попри швидку зміну комунікаційного ландшафту – розповість у матеріалі Тетяна Волочай, директорка благодійного фонду “МХП-Громаді”. 

Початок проєкту: підтримка підприємців з сільської місцевості

Як директорка організації, яка проводить конкурс вже шостий рік поспіль, я маю унікальну можливість спостерігати за впливом нашої діяльності на малий бізнес в Україні. І з кожним роком він змінюється, адже змінюються і потреби суспільства. Перші кроки до проєкту «Роби своє» ми зробили ще у 2016 році, коли запустили грантовий конкурс «Село. Кроки до розвитку». Його основною метою була підтримка сільських підприємців та фермерів у започаткуванні власної справи. На той час стратегія була чітко сфокусована на конкретній цільовій аудиторії — жителях сіл та невеликих містечок, які прагнули розвивати свій бізнес у сільській місцевості.

Уже в перші роки проєкт продемонстрував вагомий вплив на розвиток локального бізнесу в місцевих громадах. Понад 250 людей змогли реалізувати свої бізнес-мрії, отримавши грантову підтримку на загальну суму понад 11 млн гривень. Кожен виграний грант ставав фундаментом для одного малого фермера чи підприємця, покращуючи не лише їхнє життя, але й життя цілих громад. Адже це сплата додаткових податків, а також створення робочих місць. 

Основна мета проєкту в той час була зосереджена на підтримці сільського підприємництва як засобу розвитку сільських територій. Грантова допомога надавалась на реалізацію бізнес-ідей у сферах сільського господарства, перероблення сільгосппродукції, надання послуг у сільській місцевості та інших видах діяльності, пов’язаних з життям села. 

Виклики в епоху пандемії: розширення цільової аудиторії

Пандемія COVID-19, що розпочалася у 2020 році, стала непередбаченим викликом для багатьох. Карантинні обмеження завдали серйозного удару по малому та мікробізнесу, змушуючи їх шукати нові способи просування товарів та послуг. Саме тоді ми зрозуміли необхідність переглянути нашу стратегію та розширити цільову аудиторію конкурсу. Крім традиційної підтримки сільських підприємців, ми додали до програми малі підприємства, які постраждали від наслідків пандемії. Ці бізнеси активно почали використовувати соціальні мережі та онлайн-ресурси для збуту своєї продукції, і ми відреагували, запропонувавши їм відповідну підтримку та навчання. у 

У 2020 році через конкурс «Роби своє» ми змогли допомогти 24 додатковим бізнес-ініціативам зокрема і за підтримки ПРООН. Переможці представляли різноманітні сфери діяльності: агросектор, вирощування худоби, зелений туризм, легка промисловість, виробництво харчові продукти, ремонтні та освітні послуги. Розширення стратегії дозволило нам охопити більше підприємців, які зазнали негативного впливу від пандемії, і допомогти їм пристосуватися до нових реалій.

«Роби своє» під час повномасштабної війни: допомога ВПО

У 2022 році Україна зіткнулася з безпрецедентним викликом — повномасштабним вторгненням російських військ, що спричинило масову внутрішню міграцію населення. Розуміючи гостру потребу в підтримці переселенців, ми знову змінили фокус і трансформували наш конкурс. Пріоритетом стала допомога тим, хто був вимушений покинути свої домівки та переселитися в інші регіони країни. Ми прагнули забезпечити цим людям можливість адаптуватися на нових місцях шляхом започаткування власної справи або пошуку нових шляхів працевлаштування. 

Навесні 2022 року ми ухвалили стратегічне рішення продовжити конкурс для підтримки малого та мікропідприємництва, перетворивши його на інструмент швидкого реагування на виклики війни. Обрання переможців відбувалося щомісяця, а до традиційних напрямів додався новий — «Енергетична безпека», через постійні обстріли нашої критичної інфраструктури. 

Крім фінансової допомоги, учасники мали можливість пройти навчання і вдосконалити навички написання бізнес-планів, планування доходів і витрат, бізнес-аналітики та SMM.

Нові горизонти: підтримка ветеранів та їхніх родин

У 2023 році ми побачили нову хвилю учасників конкурсу «Роби своє» — ветеранів, які повертаються з війни, а також родини військових, які, на жаль, загинули. Для багатьох з них започаткування власної справи — це шлях до відновлення та знаходження нового сенсу життя після травматичних подій на фронті. Один з переможців конкурсу є ветераном. Його син був льотчиком, проте загинув, захищаючи нашу країну. Ветеринарна клініка, яку створив батько на Вінниччині в межах конкурсу, допомогла йому впоратися з горем і знайти нові життєві орієнтири.

Крім того, ключовим напрямом конкурсу минулого року стала підтримка продовольчої безпеки. В умовах повномасштабного вторгнення бізнес-ідеї, пов’язані з виготовленням харчових продуктів, отримали неабияку цінність. 

Одним з найуспішніших прикладів є виробництво сирів «Будз Баран» в Івано-Франківській області. Це родинний бізнес, заснований у карпатському селі. Родина повернулася в село і вирішила використовувати місцеве молоко як сировину для виробництва якісних сирів за різними рецептами. Завдяки нашим грантам вони змогли розширити виробництво, закуповуючи молоко в інших селах, та навіть почали експортувати частину продукції. 

Хочеться відзначити ще один родинний бізнес — «Тота Торба», який спеціалізується на виробництві подарункових боксів з різноманітним наповненням, у тому числі й продукцією місцевих виробників. Їхня пропозиція відповідає попиту туристів, які продовжують відвідувати Україну навіть під час війни. Цей бізнес допомагає створювати робочі місця для інших малих підприємств, таких як виробники варення, джемів та мармеладу.

Рухаємося вперед: плани на 2024 рік

Історія трансформації конкурсу «Роби своє» є свідченням того, наскільки важливо для благодійних ініціатив залишатися гнучкими та готовими до змін. Від підтримки сільських підприємців до допомоги переселенцям, ветеранам та сім’ям військових — ми адаптували нашу стратегію, щоб максимально ефективно відповідати на потреби українського суспільства. Серед ключових вимог до проєктів, які подаються на грант у 2024 році, — співфінансування учасником та користь для громади від реалізації бізнес-ідеї. 

Тож не лише фінансова підтримка важлива. Потрібно сприяти розвитку місцевих громад, створенню нових робочих місць та покращенню інфраструктури. Адже саме так можна допомогти малим громадам ставати самозарадними та зростати, попри усі виклики. 

 

 


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

В Україні реалізовано перший проєкт управління відходами під керівництвом НЕФКО

Дослідження «Повоєнне відновлення ринку праці в Україні: тенденції та загрози»

Гранти із фіксованою сумою від USAID: повернення невикористаних коштів

Як забезпечити сталість організації без коштів на адміністративні витрати: гутірковий порадник волонтерів

ГО «ЕЛЕОС-УКРАЇНА» допомагає жителям Харківщини відновлювати втрачені документи

Як підтримати психологічне здоровʼя під час війни: посібник “Сила в мені” дає практичні поради