Які компетенції нам потрібні для відновлення?

За період повномасштабного вторгнення в Україні сотні громад постраждали від окупації, що спричинило руйнування житлових будинків, комунальних закладів та інфраструктури. І всі ці громади потребують ...

Додано:
Halyna Seheda

UA105 Post_ngo pard_04.04.2024

Halyna Seheda

За період повномасштабного вторгнення в Україні сотні громад постраждали від окупації, що спричинило руйнування житлових будинків, комунальних закладів та інфраструктури. І всі ці громади потребують відновлення. Проте відновлення часто сприймається, як буденний процес повернення до того, що було. І це полягає в ремонті даху, фарбуванні стін, встановленні сантехніки чи насосів водопостачання. Хоча насправді ключовим питанням є відбудова нової громади і нового способу життя в ній та формування підходу і розуміння, що найближчі 15-20 років люди у громади не будуть повертатися.

Ще одним важливим питанням є те, що ми чітко маємо розуміти, що Україна сьогодні знаходиться на дуже складному етапі функціонування і розвитку. Зокрема, ми є однією з найбідніших країн Європи і це не робить нас ефективнішими і успішнішими. Є ключова проблема, пов’язана з тим, що ми маємо думати про те, як не просто збудувати нову відремонтовану чи відновлену громаду, а збудувати конкурентну громаду, яка створиться в умовах процесу відбудови.

Крім того, ми маємо чітко розуміти, що компетенції, які мають дати відповідь на питання «Як будувати нову урбаністичну мапу громади, який новий підхід до соціальної роботи, що з працевлаштуванням, як формувати нові бізнес-планів і нову економіку?», в громадах досить обмежені. В усьому цьому процесі ключовим викликом є те, що ніхто, крім самих представників громади, не буде мати можливості це робити.

Сьогодні у дискусіях з експертами ми часто чуємо, що треба вміти писати проєкти. Проте вміти писати проєкти – це лише одна із частин загальної концепції відновлення. Бо потрібно мати нову містобудівну документацію, нові урбаністичні проєкти, нові проєкти щодо залучення громадян до процесів ухвалення рішень, нові бізнес-плани роботи з інвестиціями, розуміння того, як працювати з експортом та протистояти усім тим викликам, які постають перед громадами сьогодні.

Тому якщо брати загальну структуру компетенцій, то для відновлення нам потрібні, зокрема:

  • Управління у сфері good government, тобто належного врядування.
  • Підходи до управління територією, особливо побудови нового дизайну функціонування громади, включаючи різні послуги для населення, економічну та загальну інфраструктуру громади.
  • Робота з громадянами, зокрема, відкритість, публічність та прозорість функціонування інституцій, та залучення мешканців громади до процесів ухвалення рішень.
  • Формування нових економічних інституцій та процесів, які створять для громади нові можливості стійкості та внутрішні підходи до змін, а також повноцінну базу податкового наповнення, забезпечення роботою тощо.

Коли ми говоримо про базові підходи, варто переходити від старого підходу стратегічного планування до нового, вгадуючи, розуміючи, усвідомлюючи, яким буде дизайн території, запити щодо зовнішнього світу до громади, його роль в регіоні та роль громади в регіоні, а також ключових гравців (підприємства, установи, організації). Також варто розраховувати, аби стратегування було громадяноцентричним і орієнтованим на можливі процеси функціонування громадян у своїй громаді, зокрема, вибудова перспективи, участь у процесах управління, а також формування власного майбутнього на основі можливостей громади.

У підсумку можна зазначити, що громаді потрібно дуже багато різних компетенцій від робітничих до переліку вищезазначених, проте ще одним із ключовим моментів є залучення зовнішніх експертів. Варто пам’ятати, що кращим експертом чи консультантом є той, хто має так званий намацальний досвід, який можна підтвердити і побачити. Комбінація внутрішніх компетенцій громадян та залучених експертів дадуть можливість для громади відновлюватися швидко і динамічно та бути конкурентною у порівнянні з іншими громадами як в Україні, так і в інших країнах.

*****

Зазначимо, що у межах проєкту «Майстри змін» ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» організовує онлайн «Діалоги про відновлення». Відбулося 5 заходів, метою яких є посилення взаємодії між представниками органів місцевого самоврядування, експертами, місцевими лідерами, громадськими активістами, волонтерами, активними громадянами та донорами, а також передача досвіду відбудови та розвитку громад, зокрема, прифронтових територій.

Відео-запис на тему:  «Соціальна згуртованість, як головний ресурс відновлення» можна переглянути за лінком: https://youtu.be/Pgyz0gUYnpY

Відео-запис на тему:  «Планування відновлення та основні виклики» можна переглянути за лінком: https://youtu.be/kFtXoR0ChQw

Відео-запис на тему: «Ресурси відновлення. Які головні: внутрішні чи зовнішні?» можна за лінком https://youtu.be/QOTBiKjVWU4

Відео-запис на тему: «Корупція. Чи можливо зупинити відновлення?» можете переглянути за лінком: https://youtu.be/wFC1G0-AHDI

Переглянути відео-запис заходу на тему: «Україна. Відновлення. Новий порядок і місце нас у ньому» можете переглянути за лінком: https://youtu.be/ZYMso_7RVqk

Публікацію підготовлено в межах проєкту «Майстри змін», що реалізовується за підтримки проєкту Агентства США з міжнародного розвитку USAID « UCBI: Зміцнення громадської довіри в Україні»

 


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

Що робить місцеву демократію необхідною для країни у воєнний час?

Всесвітній день пам’яті жертв ДТП: як Україна може знизити смертність на дорогах?

Говоримо про ВІЛ / СНІД з дітьми: як, коли та що врахувати

Захист вебресурсів для громадських організацій: чому це важливо сьогодні?

Структура ОМС: порядок внесення змін (відеоурок)

Самодостатність: як залишатися стійким і незалежним в умовах змін