Відновлення співпраці Мінветеранів України та США
16 травня 2024 відбулась міжнародна зустріч вищого керівництва Міністерства у справах ветеранів України та Департаменту в справах ветеранів США. Департамент в справах ветеранів США є органом, який ...
Додано:
communityselfhelp.org
16 травня 2024 відбулась міжнародна зустріч вищого керівництва Міністерства у справах ветеранів України та Департаменту в справах ветеранів США. Департамент в справах ветеранів США є органом, який виконує аналогічні функції Міністерства у справах ветеранів в українському уряді, але у США це друге за величиною фінансування міністерство після Департаменту оборони США. Ключовою темою зустрічі була «Карта подорожі ветерана», або «Шлях ветерана» з фокусом на потребах адаптації, реабілітації та працевлаштуванні ветеранів.
Виконуючий обовʼязки Міністра у справах ветеранів України Олександр Порхун, підтвердив наміри уряду в розгортанні «Карт подорожі ветерана», які стануть частиною стратегії Міністерства. В рамках «Шляху ветерана» держава піклуватиметься про потреби ветерана починаючи з моменту рекрутингу у армію і завершуючи останнім подихом ветерана. Він зазначив, що саме зараз твориться новітня ветеранська політика України. Завдання урядовців – поєднати найкращі міжнародні практики та накопичений власний досвід, набутий за роки роботи «молодого міністерства» і зокрема завдяки співпраці з міжнародними партнерами. Олександр Порхун відзначив важливість відновлення стосунків із Департаментом в справах ветеранів США після паузи 2021 року і висловив американським партнерам вдячність за співпрацю та підтримку народу України.
Керівниця департаменту забезпечення якості послуг з психічного здоровʼя та психосоціальної підтримки (ПЗПСП) в ГО “Спільноти Самодопомоги” Марта Пивоваренко, яка активно адвокатує процес співпраці та обміну досвідом з Пентагоном з 2020 року, представила американських колег: пана Джона Бьорстлера, керівника офісу з питань обслуговування ветеранів; пані Мелісу Коен (невістку Президента Байдена), яка є виконавчою директоркою адміністрації з питань інформаційно-просвітницької діяльності, трансформації, економічного розвитку; др. Стівена Лібермана, заступника керівника адміністрації з питань охорони здоров’я США та пана Майка Фрюе, першого заступника керівника адміністрації з питань пільг та виплат Департаменту у справах ветеранів США.
Олександр Порхун представив своїх заступників: пана Максима Кушніра, пані Оксану Сивак, пана Фархада Фархадова та ознайомив колег із США з основними стратегічними напрямами співпраці міністерств:
- Реабілітація. Зазначив що медична та психологічна реабілітація є в пріоритеті, але також важлива фізично-спортивна реабілітація (включаючи ветеранський спорт).
- Перекваліфікація. Поділився очікуваннями щодо програм допомоги в обранні нового покликання, здобутті базової чи необхідної для самореалізації вищої освіти і працевлаштування ветеранів.
- Ветеранське підприємництво. Звісно було названо важливим сприяння розвитку ветеранського бізнесу.Підтримка ветеранського бізнесу нажаль не була розглянута під час даної зустрічі, тож стане першочерговим питанням для порядку денного подальних.
- Програми з надання житла ветеранам.
- Цифровізація. Створення особистих кабінетів для ветеранів та членів родин загиблих захисників, де можна отримати всі державні послуги через “єдине вікно” послуг.
- Увічнення пам’яті полеглих героїв, включаючи створення національного військового меморіального кладовища на зразок Арлінгтона.
Пані Оксана Сивак звернула увагу американських колег на те, що з 2015 року намагається впроваджувати реформи у системі фізичної реабілітації та підтримки здоров’я ветеранів. Вона звернула увагу на питання запобігання відчаю та самогубств серед ветеранів, звернулась до світової статистики, яка говорить про необхідність особливої уваги до цього питання в межах року після завершення служби військового чи військової. Пані Оксана поцікавилася, як Департамент у справах ветеранів США вирішує дану проблему. Джон Бьорстлер поділився досвідом США у здійсненні скринінгів потреб та підтримки ветеранів упродовж цього критичного періоду, зауважив, що надається комплексна допомога, і головний акцент у ній – контакт з ветераном не після повернення до цивільного життя, а співпраця з Департаментом оборони до звільнення зі служби – 360 днів, якщо це звільнення є запланованим людиною і підготовка солдата до адаптації, так щоб свої можливості він знав ще до завершення контракту.
Обговорювалися на зустрічі методи підтримки та реабілітації ветеранів, зокрема, фізичне та психічне здоров’я, працевлаштування і соціальна інтеграція. Було зазначено, що Департамент ВА (Veterans Affairs) співпрацює з різними неурядовими та урядовими організаціями, включаючи Міністерство оборони США та локальні спілки та ветеранські об’єднання, для забезпечення всебічної підтримки ветеранів.
Заступник міністра Максим Кушнір запропонував американським колегам долучитись до вдосконалення української стратегії переходу військовослужбовців до цивільного життя. Американські колеги радо погодились надати експертну оцінку та допомогу у розширенні стратегії.
Резюмуючи зустріч, Марта Пивоваренко запропонувала підвищити ефективність подальшої співпраці шляхом розподілу роботи команди на профільні групи. “Це дозволить більш ефективного та глибоко зануритись у тематики, кожній робочій групі зосереджуватися на своїх пріоритетних темах та питаннях профільних заступників міністерства. Вже зараз очевидно, що кожного заступника цікавлять тісні і деталізовані дискусії із колегами за його профілем”, – зазначила Марта.
Автор світлин – Дмитрій Мартючков