Житло, освіта, працевлаштування: на Прикарпатті громадські діячі визначали головні проблеми ВПО
Труднощі з придбанням житла, нестача місць у закладах освіти, неможливість отримати деякі пільги - з цими, і не тільки проблемами на Прикарпатті зараз зіштовхуються переміщені люди. Про це на ...
Додано:
MolodaProsvita_IF
Труднощі з придбанням житла, нестача місць у закладах освіти, неможливість отримати деякі пільги – з цими, і не тільки проблемами на Прикарпатті зараз зіштовхуються переміщені люди. Про це на Прикарпатті говорили активісти та громадські діячі під час засідання першої робочої групи, яку організувала Івано-Франківська обласна організація “Молода Просвіта”.
Відбулася зустріч у рамках проєкту “Представлення інтересів ВПО на рівні програм міста Івано-Франківська та Івано-Франківської області”.
До робочої групи увійшли переміщені активісти з Донеччини, Херсонщини, а також представники громадських організацій і члени двох рад ВПО.
“Вже пройшло два роки з початку повномасштабного вторгнення і для успішної інтеграції та соціалізації ВПО в громадах необхідно займатися впровадженням довгострокових рішень. Обговорення проблем ВПО є першим етапом в цьому процесі і висвітлення в місцевих програмах. Знаходження рішень на місцевому рівні допоможе ВПО відчути себе потрібними, не покинутими і реально сформувати у них бачення себе справжніми мешканцями громади, без дискримінацій та упередженнь”, – зазначила співголова ради ВПО Івано-Франківської громади Катерина Ласкавець.
За період зустрічі учасники опрацьовували декілька напрямів, де можуть виникати труднощі у переміщених людей: житло, освіта, працевлаштування та відкриття власної справи, транспортні послуги, участь у прийнятті рішень, культурна сфера. По кожному з пунктів робоча група прописала проблему або декілька, які виникли у ВПО. Серед найвагоміших учасники назвали саме питання житла, яке зараз важко самостійно придбати. Тому велика частка людей продовжує орендувати помешкання або ж живе у прихистках.
“Маючи вже більш чітке уявлення про проблеми, з якими зіштовхуються переміщені люди, наступним етапом буде надсилання запитів до місцевих рад, з метою з’ясувати, як ці труднощі зараз вирішуються на рівні Івано-Франківської громади, області, а також в інших областях. Отримані відповіді аналізуватимемо, щоб побачити чітку картину, як змінилася ситуація після 2022 року і до розв’язання яких проблемних питань ВПО зараз долучена місцева влада” – зазначила керівниця Євгенія Бардяк.
Зібрані дані будуть основою аналітичного звіту, який підготує організація.
Після його видачі планують знову зібрати робочу групу й напрацювати рекомендації з пропозиціями, що допоможуть покращити певні програми. Їх надішлють для розгляду на профільних комісіях та сесіях Івано-Франківської обласної і міської рад.
Запропоновані зміни до програм зможуть підвищити доступ переміщених людей до підтримки органами місцевого самоврядування у нових громадах та сприяти належній інтеграції як мешканців.
Проєкт “Представлення інтересів ВПО на рівні програм міста Івано-Франківська та Івано-Франківської області”, виконується Івано-Франківською обласною організацією “Молода Просвіта” і став можливим в межах програми “Єднання заради дії”, що втілюється IREX за підтримки Державного департаменту США. Вміст є виключно відповідальністю Івано-Франківської обласної організації “Молода Просвіта” та необов’язково відображає погляди IREX чи Державного департаменту США.