На Житомирщині продовжується катастрофічне зменшення природно-заповідного фонду
Принаймні, до таких висновків дійшли фахівці неурядової міжнародної організації із захисту екологічних прав та свобод «Екологія Право Людина» (МБО ЕПЛ), котрі оприлюднили результати аналітичного ...
Додано:
Ігор Галущак
Принаймні, до таких висновків дійшли фахівці неурядової міжнародної організації із захисту екологічних прав та свобод «Екологія Право Людина» (МБО ЕПЛ), котрі оприлюднили результати аналітичного дослідження документально засвідчених втрат об’єктів природно-заповідного фонду (надалі – ПЗФ) Житомирської області з 1967 року по 2016 рік.
Зазначимо, що станом на 01.01.2016 року ПЗФ Житомирщини нараховує 221 об`єкт загальною площею 136581,9648 га. Між тим на території Житомирщини, як і колись по всій Україні, заповідні об`єкти активно створювалися, починаючи з 60-х років ХХ століття. Відтак, активістам МБО ЕПЛ вдалось виявити факти про зникнення 61 одного такого об’єкта ПЗФ, що були створені в минулому, але, на жаль, їх статус був згодом скасований. Їхня площа складає 14511,2 га.
До речі, лише щодо до 11 таких об’єктів відомі причини скасування, зазначені у відповідних рішеннях обласної ради:
– забруднення території радіонуклідами від 50 до 200 кюрі на 1 км2 внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС;
– масове усихання насаджень у зв`язку з різким зниженням рівня ґрунтових вод;
– у зв`язку із підняттям води в р. Тетерів;
– реконструкція вулиць та забудова території;
– поява водосховища на р. Жерев;
– стихійні явища (буреломи);
– входження до складу інших об`єктів ПЗФ.
Отож, найбільшою за площею втраченою територією на теренах області є ботанічна пам`ятка природи місцевого значення «Лісопарк. Зелена зона м. Малин», що мала площу 3001 га. Рішення про її ліквідацію екологами знайдено не було. А найбільш ганебним фактом вони вважають занедбання території, «заповіданої» ще в другій половині XVIII ст.! Мається на увазі пам`ятка садово-паркового мистецтва «Степанівський парк». Його заповідний стан було офіційно скасовано у 1991 році внаслідок зведення водосховища на р. Жерев, результатом чого стало підняття рівня води і всихання дерев. Було також виявлено факт зміни площ об`єктів ПЗФ і в сторону зменшення, і, що цікаво, в сторону збільшення. Загалом сумарно відбулося зменшення площ на 93,7 га. Натомість збільшення площ за рахунок розширень гідрологічних заповідників рішеннями, які знайдено так і не було, склало 1423,4 га. В деяких документах йдеться про створення так званих охоронних зон заповідних територій. Але вони не діють зараз, хоча й офіційно не скасовувались. Загалом в Житомирській області таким чином було втрачено 38635,00 га охоронних зон.
«Питання зникнення заповідних територій та скасування їхнього статусу потребує уваги громадськості, оскільки саме контроль за цими інцидентами допомагає не лише вчасно виявити факти порушення законодавства, але і зберегти природні багатства та надбання нашої нації та передати їх наступним поколінням, – вважає Олексій Василюк, еколог ЕПЛ. - А враховуючи, що чіткий і зрозумілий регламент прийняття рішень щодо скасування об`єктів природно-заповідного фонду або зміни їхнього статусу був прийнятий лише в 2010 році, то довгі роки неконтрольовані можливості привласнення заповідних земель з метою захоплення, незаконного приватного, господарського чи промислового використання, не зустрічали серйозного юридичного спротиву, що стало причиною втрати цінних ландшафтів, видів тварин і рослин, які є частиною природи України».
Загалом же, за даними екологів, за період з 1967 року у Житомирській області було втрачено, не враховуючи офіційно скасованих ПЗФ, та ПЗФ, що увійшли до складу більших об’єктів і мають документальне підтвердження, 12394,8 га заповідних територій та об`єктів, що складає 9,07 % від площ усіх створених об’єктів ПЗФ та 38635 га охоронних зон.
Ігор Галущак
Продовження історії
У пошуках втрачених заповідних територій. Екологи vs. Житомирська ОДА
Громадський Простір отримав офіційний лист (не електронний) від Житомирської ОДА, зокрема від Управління екології та природних ресурсів, щодо перегляду та спростування оприлюдненого на порталі “Громадський Простір” матеріалу“На Житомирщині продовжується катастрофічне зменшення природно-заповідного фонду” від 04.07.2016.