Виявлення можливостей використання спадщини для економічного розвитку малих громад
Громадська організація «Агентство з розвитку приватної ініціативи» (АРПІ) в рамках проєкту «Виявлення можливостей використання спадщини для економічного розвитку малих громад» протягом липня 2024 ...
Додано:
ARPI
Громадська організація «Агентство з розвитку приватної ініціативи» (АРПІ) в рамках проєкту «Виявлення можливостей використання спадщини для економічного розвитку малих громад» протягом липня 2024 року провела цикл навчальних майстерень-практикумів. Ініціатива реалізовується АРПІ за підтримки Проєкту USAID «Підвищення ефективності роботи та підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА»).
До участі в навчальних майстернях були запрошені представники 12 партнерських громад Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», що беруть безпосередню участь в проєкті АРПІ: Диканської, Сенчанської, Оржицької Полтавської області, Тетерівської, Черняхівської та Хорошівської Житомирської області, Гощанської та Білокриницької Рівненської області, Зимнівської та Шацької Волинської області, Довжанської та Горінчівської Закарпатської області. Всього в навчальних майстернях взяло участь 58 представників партнерських громад.
Навчальні майстерні передбачали дводенну програму на базі чотирьох територіальних громад. Перший день майстерень-практикумів пройшов у Вигодській, а другий – у Пасічнянській, Надвірнянській та Косівській громадах Івано-Франківської області.
Метою перших двох майстерень, що були присвячені реалізації якірних проєктів з розвитку туристичних продуктів, пов’язаних зі спадщиною, стало надання партнерським громадам Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» ефективні інструменти для місцевого економічного розвитку та підвищення спроможності громад управляти та використовувати культурну спадщину і природні ресурси на користь усієї громади. В свою чергу третя навчальна майстерня під назвою «Участь жінок у місцевому економічному розвитку, заснованому на спадщині», мала на меті надати жінкам з партнерських громад Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» ефективні інструменти для участі у плануванні та управлінні місцевим економічним розвитком, пов’язаним із туризмом та гостинністю, орієнтованими на культурну та природну спадщину. Організатори та спікери майстерні прагнули популяризувати громадянську участь жінок в ініціативах, пов’язаних із збереженням та використанням місцевої спадщини, надихнути їх на нові проєктні ідеї чи креативні інновації задля економічного розвитку своїх громад.
3-4 та 11-12 липня за участі 40 представників з цільових громад проєкту взяли участь у навчанні щодо реалізації якірних проєктів з розвитку туристичних продуктів, пов’язаних зі спадщиною. Перша майстерня об’єднала представників Диканської, Сенчанської, Оржицької територіальних громад (ТГ) Полтавської області, Тетерівської ТГ Житомирської області, Гощанської ТГ Рівненської області та Зимнівської ТГ Волинської області. Друга майстерня об’єднала представників Черняхівської та Хорошівської ТГ Житомирської області, Білокриницької ТГ Рівненської області, Щацької ТГ Волинської області, Довжанської та Горінчівської ТГ Закарпатської області. Учасники мали можливість познайомитись з найяскравішими прикладами успішних підходів до планування та управління якірними проєктами, пов’язаними з туризмом навколо спадщини та відповідним розвитком продуктів і послуг. Протягом першого дня учасники майстерні відвідали Центр спадщини Вигодської вузькоколійки та інші розвиткові ініціативи Вигодської громади. Вони познайомились з шляхом створення Центру спадщини Вигодської вузькоколійки-найстарішої з діючих в Україні та дізнались як створення Центру спровокувало численні підприємницькі ініціативи. Другого дня представники територіальних громад відвідали Надвірну, Пнів та Косів. Під час візиту учасники дізнались про якірні проєкти розвитку навколо історичної спадщини фортеці Пнів, театр замку Краснодвір та шлях трансформації «килимового цеху» у Центрі Карпатської культури. Детальніше про ці майстерні-практикуми читайте тут: https://www.prostir.ua/?p=572741
25-26 липня 18 представниць з цільових громад проєкту об’єднались на майстерні-практикумі «Участь жінок у місцевому економічному розвитку, заснованому на спадщині». До Івано-Франківська прибули учасниці з одинадцяти територіальних громад, а саме: Диканської, Сенчанської, Оржицької Полтавської області, Черняхівської та Хорошівської Житомирської області, Гощанської та Білокриницької Рівненської області, Зимнівської та Шацької Волинської області, Довжанської та Горінчівської Закарпатської області. До участі у майстерні-практикумі були запрошені жінки: посадові особи місцевого самоврядування, які відповідають за збереження ресурсів спадщини, місцевий економічний розвиток чи розвиток культури та туризму в цільових громадах, керівниці комунальних закладів «Центрів культури та дозвілля», музеїв та завідувачки сільських будинків культури, а також представниці ОГС, до сфер діяльності яких входять питання культури, туризму, екології, економічного розвитку, гостинності, управління (співпраці) проєктами місцевого розвитку. Доповідачками та спікерками майстерні-практикуму були жінки, що мають відповідний досвід та практичні навички, які змогли показати успіхи розвиткових проєктів, заснованих на спадщині, розповісти про виклики з якими стикались та алгоритм кроків у подоланні перешкод. Перший день у Вигодській громаді відкрив перед учасницями інструмент надання спадщині значення через інтерпретацію, а саме: еволюцію розуміння спадщини, мету інтерпретації, цільову аудиторію, ресурси спадщини та засоби інтерпретації, приклади розвитку продуктів, заснованих на спадщині та жіночих підприємницьких ініціатив навколо неї. Другого дня представниці територіальних громад в Надвірнянській ТГ змогли ознайомитись з якірним проєктом розвитку навколо історичної спадщини фортеці Пнів, творчим підходом жінок-дизайнерок до інтерпретації Пнівського замку та жіноче лідерство у розвитку ініціативи театру замку Краснодвір. Також на базі Центру Карпатської культури учасниці майстерні мали змогу дізнатись про жіночу участь в розвиткових проєктах Косівщини, створення культурно-креативного хабу та простору. Детальніше про третю майстерню читайте тут: https://www.prostir.ua/?p=576255
АРПІ продовжує роботу з громадами, що беруть участь в проєкті. Зокрема, триває експрес-оцінка економічного потенціалу культурної та природної спадщини та підготовка аналітичних звітів з адресними рекомендаціями для кожної громади. Також в ході реалізації проєкту три громади отримають підтримку у створенні планів (місцевих цільових програм) інтерпретації культурної та природної спадщини з практичними рекомендаціями щодо розвитку туристичних продуктів.
Проєкт «Виявлення можливостей використання спадщини для економічного розвитку малих громад» спрямовано на підвищення економічної стійкості цільових громад шляхом швидкої оцінки економічного потенціалу їх спадщини та розвитку спроможності органів місцевого влади оцінювати, управляти та використовувати існуючу спадщину, а також розробляти дієві місцеві програми розвитку, спрямовані на використання потенціалу місцевої спадщини. Завданням проєкту є надати партнерським громадам Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» ефективні інструменти місцевого економічного розвитку та підвищити їх спроможність управляти та використовувати свою культурну та природну спадщину в цілях місцевого розвитку.
Ця публікація створена ГО «Агентство з розвитку приватної ініціативи» в рамках проєкту «Виявлення можливостей використання спадщини для економічного розвитку малих громад», та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.
За додатковою інформацією звертайтесь до координатора проєкту Ірини Малиновської, [email protected]
USAID HOVERLA page on FB: https://www.facebook.com/USAIDhoverla