Тютюн замість книг: Мінфін скорочує видатки на культуру, даруючи мільярди тютюновим компаніям
13 вересня Кабінет міністрів України подав до Верховної Ради проєкт Державного бюджету на 2025 рік. Проєкт передбачає рівень доходу нашої держави у розмірі 2,3 трильйона гривень, видатки – 3,6 ...
Додано:
olha233
13 вересня Кабінет міністрів України подав до Верховної Ради проєкт Державного бюджету на 2025 рік. Проєкт передбачає рівень доходу нашої держави у розмірі 2,3 трильйона гривень, видатки – 3,6 трильйона. Дефіцит Держбюджету прогнозується у розмірі 1,6 трлн грн.
Внаслідок економічної кризи та величезних витрат на оборону (26% ВВП), спричинених великою війною, видатки для багатьох галузей будуть суттєво стиснуті. До прикладу, на розвиток культури та медіапростору закладено лише 9,5 млрд грн. А на діяльність Українського інституту книги, підтримку книговидавничої справи та популяризацію української літератури у світі пропонується виділити мізерні 178,5 мільйонів гривень (у 2023 р. 466 млн грн). Нещодавно підписаний Президентом Володимиром Зеленським Закон, який передбачає грошові сертифікати на купівлю книг для молоді, яким виповнилося 18 років, не отримає достатнього фінансування у 2025 році.
Водночас, тютюнові компанії, ціллю яких є нарощувати прибутки на здоров’ї молодого покоління українців, отримають мільярдні податкові преференції на свою продукцію. Нагадаємо, урядовий законопроєкт №11090 пропонує тютюновим виробам для нагрівання (ТВЕН) податкову пільгу у розмірі 20%: 72 євро на 1000 ТВЕН до 2028 року, тоді як для сигарет та сигарил планується підвищення до 90 євро на 1000 штук.
За урядовою пропозицією у 2025 році акциз на сигарети та сигарили підвищиться до рівня 78 євро/1000 штук, а для ТВЕН — лише до 70,4 євро/1000 штук.
За розрахунками експертів ГО «Життя», ціна такої податкової переваги лише у 2025 році складе до 3 млрд грн недоотриманих в Держбюджет надходжень. Тобто «донат» у кишені тютюновим компаніям перевищить видатки на видавництво книг у 17 разів!
Варто наголосити, що дві з трьох тютюнових компаній, які представлені на українському ринку ТВЕН (Philip Morris International, Japan Tobacco International), є найбільшими транснаціональними платниками податків у бюджет росії та були визнані НАЗК міжнародними спонсорами війни проти України.
Тютюнова індустрія полює на молодь
Тютюнові компанії полюють на молодь, аби забезпечити стабільну базу клієнтів на багато років замість тих, що помирають передчасно від хвороб спричинених вживанням тютюну. За даними ВООЗ, середній вік початку куріння в Україні становить 17 років. Водночас, саме серед молоді є найбільш поширеним вживання новітніх виробів для куріння: 36% українців, що вживають тютюнові або нікотинові вироби, віком 18-29 років, вживають сигарети для нагрівання. Це свідчить про те, що ТВЕН не є засобом відмови від куріння традиційних сигарет, а інструментом залучення до нікотинової залежності.
Вказана статистика, як і показники реалізації ТВЕН, вказують на стрімке зростання споживання таких виробів, однією з причин якого є недостатнє регулювання державою. ВООЗ однозначно заявляє, що ТВЕН, як і будь-які тютюнові вироби, завдають руйнівної шкоди здоровʼю людини, та мають оподатковуватися за тією ж ставкою, що й звичайні сигарети.
«Наслідком податкової преференції на акциз для ТВЕН стане зростання епідемії вживання тютюну та нікотину серед дітей та молоді в Україні. Підвищення акцизів на тютюн підтримує більшість українців, адже це допоможе захистити життя та здоровʼя мільйонів українців від смертельних хвороб, спричинених вживанням тютюну. В умовах демографічної катастрофи ефективна політика для збереження наступних поколінь є умовою виживання української нації та держави», — застерігає Дмитро Купира, виконавчий директор ГО «Життя».
Дані нещодавно опублікованого Аналізу Віденського інституту міжнародних економічних досліджень продемонстрували, що запропонована урядом модель підвищення акцизів на тютюнові вироби призведе до зростання споживання тютюнових виробів після 2026. Експерти також підрахували, що в разі ухвалення законопроєкту №11090 в теперішньому вигляді Держбюджет недоотримає 66 млрд грн до 2028 року у порівнянні з альтернативною моделлю підвищення акцизів до 120 євро/1000 шт.
І наостанок
В умовах виснажливої війни на виживання українській державі вкрай важливо нарощувати надходження та ефективно їх використовувати. Законопроект № 11090 та проєкт Держбюджету на 2025 рік демонструють суттєві прогалини в цьому напрямку.
«І все це на тлі системної гуманітарної та інформаційної політики нашого ворога, який добре розуміє, за що точиться ця війна. Росіяни системно руйнують наші бібліотеки, музеї, друкарні, тотально викидають із публічного вжитку українську мову на окупованих територіях, і водночас завозять на ці території величезними накладами російські книжки, масово виробляють фільми, серіали, дитячі мультфільми. І це лише верхівка айсберга «русского міра», небезпеку якого не можна недооцінювати», — наголошує у своїй публікації в соціальних медіа Володимир В’ятрович, народний депутат України, історик.
Замість надання податкових пільг тютюновим компаніям, які завдають шкоди здоров’ю населення та спонсорують війну, держава має інвестувати в розвиток культури. Це дозволить створити здорове культурне середовище для молоді, захистити нашу ідентичність від ворожих впливів, а також зберегти здоров’я та життя тисяч українців!