Екологічний аудит – це шлях до цивілізованої спільноти
Перший заступник директора Полтавської обласної благодійної організації «Асоціація паліативної та хоспісної допомоги» Андрій Олєйніков повідомив, що асоціація продовжує інформаційний проект ...
Додано:
socium.pl
Перший заступник директора Полтавської обласної благодійної організації «Асоціація паліативної та хоспісної допомоги» Андрій Олєйніков повідомив, що асоціація продовжує інформаційний проект „Екологія та здоров’я людини”, метою якого є інформування населення міста Полтава з основними, пріоритетними еколого-медичними аспектами сьогодення.
Екологічний аудит – різновид аудиторської діяльності, що здійснюється в інтересах суб’єктів господарювання та держави з метою врахування екологічних вимог у процесі приватизації, корпоратизації об’єктів права державної власності, іншої зміни форми власності чи зміни суб’єктів права власності на об’єкти, а також для потреб екологічного страхування, оренди майна, набуття права власності на майно та земельні ділянки, створення, функціонування і сертифікації систем екологічного управління.
Термін «Екологічний аудит» виник у США в середині 70-х рр. минулого століття у зв’язку з високими показниками екологічних аварій і катастроф, а також вагомим збільшенням екологічних витрат на підприємствах хімічної промисловості. У 1980-і рр. екоаудит ввійшов у практику країн Великобританії, Нідерландів, Швеції та інших розвинутих країн Європи.
В Україні, «екологічний аудит», регулюється Законом України «Про екологічний аудит» від 24.06.2004 № 1862-IV із змінами та доповненнями.
Об’єктами екологічного аудиту є:
- майно (земельні ділянки, природні об’єкти, будівлі та споруди, машини та устаткування, тощо);
- поточні операції підприємства (виробничі, комерційні та ін.);
- система управління підприємством у надзвичайних ситуаціях;
- програми охорони навколишнього середовища та забезпечення безпеки персоналу та ін.
Як правило, процедура екоаудиту є добровільною, проте у разі коли діяльність підприємства явно загрожує навколишньому середовищу та населенню, за рішенням органів виконавчої влади може бути проведений примусовий аудит.
Основні функції екологічного аудиту такі:
- оцінка поточної діяльності компанії з додержання екологічного законодавства;
- забезпечення керівництва інформацією, необхідної для планування і прийняття управлінських рішень;
- перевірка рішень керівництва з питань, які мають відношення до охорони навколишнього середовища;
- зміцнення довіри до підприємства з боку громадськості, акціонерів, уряду.
Кінцевою метою екологічного аудиту є визначення відповідності сучасної екологічної ситуації екологічним стандартам, які б забезпечували оптимальний стан довкілля та безпеку життєдіяльності людини.
Комп’ютерний кореляційний аналіз баз даних захворюваності кожної із груп хвороб МКХ (Міжнародний класифікатор хвороб) разом з електронними картами екологічного стану кожного з компонентів довкілля досліджуваної території дозволяє визначити пряму кореляційну залежність між різними захворюваннями і ступенем трансформації довкілля.
На основі аудиту і менеджменту розробляється прогноз розвитку екологічної ситуації в залежності від того чи іншого сценарію перспектив видобутку нафти і газу в тому чи іншому районі.
Андрій Олєйніков – економіст-менеджер, магістр з управління проектами зазначив, що в даний час великі компанії та банки при здійсненні масштабних і довгострокових інвестицій, надання кредиту та подібних ризикових операцій, пов’язаних з розширенням, модернізацією, приватизацією та іншої реорганізацією промислових підприємств проводять самі та вимагають від партнерів по бізнесу проведення екоаудиту. Проведення екологічного аудиту підприємств є обов’язковою умовою надання позик і кредитів міжнародних фінансових інститутів.
Цікаво, чи проведений екологічний аудит на підприємствах полтавщини, де місцева громада не задоволена станом довкілля? Який висновок цих перевірок?