Черкащина приймала представників територіальних громад Чернігівщини та Київщини

22 жовтня Черкащина радо приймала в себе представників територіальних громад Чернігівщини та Київщини, щоб обмінятись досвідом в рамках конференції «Виклики стратегічного планування, відновлення та ...

Додано:
lili

тренінг Стара Вижва
Черкащина приймала представників територіальних громад Чернігівщини та Київщини

22 жовтня Черкащина радо приймала в себе представників територіальних громад Чернігівщини та Київщини, щоб обмінятись досвідом в рамках конференції «Виклики стратегічного планування, відновлення та розвитку територіальних» в рамках проєкту «Посилення стійкості громад Черкащини через залучення людей до відновлення та стратегічного планування», за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

В конференції взяли участь представники 11 (одинадцяти) партнерських громад Черкащини, Чернігівщини та Київщини, які співпрацювали в межах грантів Міжнародного фонду «Відродження». Форматом заходу було обрано фасилітовану дискусію, під час якої представники громад ділились своїм досвідом, викликами та перевагами щодо розвитку та стратегічного планування  майбутнього. 

В роботі конференції прийняли участь заступник голови Черкаської ОВА Олександр Турченяк, якій запевнив що саме спільні зусилля влади і громадськості допомагають вирішувати питання які є перед громадами. Директор програми “Демократія і належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження” Олексій Орловський під час своєї промови визначив що «Для МФ Відродження ключовою позицією є те, що розвиток неможливий без забезпечення ефективної співпраці в громаді. Керівники громад є так само мешканцями громади та зацікавлені у розвитку. Наш фонд наголошує на тому, що розвиток громади повинен відбуватись обов’язково із активним залученням громадянського суспільства. Сподіваюсь, що підтримувані нами проекти будуть впроваджуватись далі та сприятимуть розвитку нашої країни».

В даний момент громади стикаються з багатьма викликами, які уповільнюють їх розвиток: питання безпеки (навіть після закінчення війни наш сусід нікуди не дінеться і може нести загрозу), економічна спроможність громад, адже багато громад під час війни втратили підприємства, які наповнювали місцевий бюджет за рахунок податків. Через руйнування населених пунктів люди змушені були виїхати за кордон, багатьом із них нема куди повертатись, отже наша країна відчуває на собі нестачу кваліфікованих робочих кадрів. Але, незважаючи на всі виклики, життя продовжується, тож треба планувати майбутнє. 

Делегація з Чернігівський області була представлена громадською організацією «Центр Доброчин», представниками Городнянської, Менської та Новобілоуської територіальних громад. В панельній дискусії «Виклики сьогодення, досвід планування розвитку громад, взаємодія громадськості та ОМС Черкащини, Чернігівщини, Київщини» брали участь  Наталія Дрозд, ГО Центр «Доброчин» Сергій Гаєвой заступник голови Менської ТГ, Олена Плотнікова керуюча справами виконавчого комітету Новобілоуської ТГ, Світлана Більська секретар Городнянської міської ради ТГ представили свій досвід у стратегічному плануванні відновлення територіальних громад. Громади Чернігівської області сьогодні стикаються з численними викликами, які вимагають комплексного стратегічного підходу до відновлення та розвитку.

Одним із найбільших викликів є питання безпеки, зумовлені географічним розташуванням. Навіть після закінчення війни, ми не зможемо ігнорувати факт, що наші сусіди нікуди не дінуться, та продовжуватимуть нести загрозу безпеці та стабільності зі своєї сторони. Це не просто проблема сьогоднішнього дня – це довгостроковий виклик для розвитку територіальних громад прикордонної Чернігівської області. Громади також мають виклики в частині залучення інвестицій. Без належної фінансової та інституційної підтримки, ризики, пов’язані з прикордонним положенням, можуть відштовхнуть потенційних інвесторів на користь більш стабільних регіонів.

Делегацію Київській області очолювала голова громадської організації «Громадська ініціатива Луганщини» Тетяна Кіріллова, також прийняли участь Інна Заблоцька д.е.н., професорка, представники Дмитрівській і Зазимської територіальних громад, які також мають досвід відновлення після окупації, співпраці з гуманітарними та волонтерськими ініціативами по відновленню. Окрім зовнішніх викликів, важливо враховувати й економічну спроможність громад. Війна серйозно вдарила по місцевій економіці,  порушила ключові економічні зв’язки. Також важливим викликом є відновлення та адаптація соціальної інфраструктури. Зростання кількості людей, які потребують соціальної підтримки, а також внутрішньо переміщених осіб. Звичайно, це не всі виклики, які стоять перед громадами. Представники громад Черкащини які мають досвід співпраці в проєктах громадської організації «Асоціація «Відродження та розвиток» (АВТР) за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» розповідали свій досвід, звертали увагу на складність співпраці з міжнародними установами, через нестачу фахових працівників з проєктного менеджменту, обговорювали питання дефіцитних бюджетів і енергоефективності. Однак можливість здійснення планування та забезпечення комплексного стратегічного підходу до відновлення та розвитку є все ж таки реальним, але вимагає активного залучення зовнішніх ресурсів, підтримки з боку держави, міжнародних донорів та громадських організацій. Важливо залучати жителів до процесу стратегічного планування, щоб враховувати їхні потреби та думки. Це допоможе створити більш ефективні рішення та забезпечить підтримку громади для реалізації запланованих заходів. 

Спілкування з представниками територіальних громад Чернігівський, Київський та Черкаської областей, обмін досвідом дав розуміння того, що потрібно рухатися далі і не опускати руки, працювати для людей та з людьми, підтримувати один одного в цей нелегкий час.

За результатами виступів і дискусій можна виділити основні тези конференції:

  1. Для розвитку громад треба налагодити комунікацію та плідний діалог між місцевою владою, бізнесом та мешканцями.
  2. Важливо залучати до процесів розвитку громад  представників релокованих громадських організацій та вимушено переміщених осіб. Це буде сприяти зниженню нестачі кваліфікованих кадрів в громаді та залученню додаткових ресурсів та коштів в громаду.
  3. Обмін досвідом між громадами дозволить популяризувати свою громаду та виявляти унікальні риси, завдяки яким можна буде розробляти більш ефективні стратегії розвитку та збільшувати конкурентоспроможність громад.
  4. Створення проектних офісів в громадах з можливістю співпраці з громадськими організаціями дозволить заощаджувати бюджетні кошти, яких і так не вистачає в даний момент. 
  5. Залучення до діяльності громади студентів вищих навчальних закладів дозволить виховувати майбутнє покоління працівників органів місцевого самоврядування та вирішити проблему з нестачею кваліфікованих кадрів в громаді.

Результатом конференції стала резолюція, яка містить всі напрацювання та рекомендації щодо стратегічного розвитку громад, враховуючи реалії сьогодення.

 

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

«Вартові правди»: регіональні журналісти стали наставниками з медіаграмотності для школярів

Триває збір заявок для отримання друкованого «Практикуму з журналістської етики»

“Безбар’єрність у дії”: державних службовців, посадових осіб, працівників сфери обслуговування та інших навчатимуть принципам спілкування з людьми з інвалідністю

Чи потягне бюджет Запоріжжя «підземні школи»?

Порятунок життя найменших в Гадячі

Центр АХАЛАР організовує програму для тренерів, психологів та фасилітаторів