Міжнародне співробітництво громад може отримати додаткову законодавчу підтримку вже до кінця року

У межах дев’ятого діалогу «Децентралізація на зв’язку»: «Партнерство без кордонів: міжнародна співпраця для розвитку громад» народний депутат України Голова підкомітету з питань співробітництва ...

Додано:
TetianaBoyko

Тренінг з децентралізації
Міжнародне співробітництво громад може отримати додаткову законодавчу підтримку вже до кінця року

У межах дев’ятого діалогу «Децентралізація на зв’язку»: «Партнерство без кордонів: міжнародна співпраця для розвитку громад» народний депутат України Голова підкомітету з питань співробітництва територіальних громад та регіонів Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олександр Аліксійчук зазначив, що міжнародне співробітництво громад може отримати додаткову законодавчу підтримку вже до кінця року.

Image_new_ст

«Щодо законопроєкту №10284 (про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання участі державних органів та органів місцевого самоврядування в реалізації програм та проєктів міжнародної технічної допомоги та транскордонного співробітництва), він готується до другого читання – зараз допрацьовуємо спільно з НАДС, щоб дати можливість додатково оплачувати працю працівників в громадах з залучених коштів, тим самим стимулювати їх до участі. Я сподіваюсь, що в цьому році ми його проголосуємо в залі Парламенту.

Тому що всі фонди, які дозволяють фінансувати проєкти в громадах, мають від 10 до 15% закладених в ресурсі грошей на утримання команди на реалізацію цих проєктів. Тому прийняття цього законопроєкту дозволить розв’язати руки громадам з пошуку грошей на якісних фахівців. Законопроєкти №10284 та №12412 – дають можливість об’єднуватись і оплачувати працю з залученого ресурсу.

Крім того, ми спільно з Віталієм Безгіним і іншими членами Комітету, подали правку до державного бюджету 2025 щодо державної підтримки міжнародних проєктів. Про що ця правка – у разі пошуку партнера, написання проєкту і його виграшу в європейському фонді – потрібно спочатку за правилами Європейського союзу і його фондів вкласти свої гроші, і тоді вони вам повернуться. Ми передбачаємо в проєкті бюджету 2 млрд грн на ці обігові кошти для того, щоб ви їх отримали як переможець проєкту. І тоді ви зможете використати їх, і додатково, потім, як компенсація від Європейського Союзу вам зайде така сама сума. Тобто це такий стимул для громад, отримати у два рази більше в разі активної роботи на міжнародній арені» — зазначив Олександр Аліксійчук.

Своєю чергою Майя Гоголадзе, керівниця Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», зазначила: «Транскордонна співпраця є важливим напрямком для Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Наразі в межах Проєкту 17 українських громад з громадами інших країн, переважно з США, підписали меморандуми про міжнародне територіальне співробітництво. Так ми просуваємо довготривалу співпрацю, яка підсилюється меморандумами про порозуміння. Наразі напрямки співпраці не обмежені і містять співпрацю в питаннях соціальних, економічних, освітніх, спортивних, в сфері охорони здоров’я тощо. Проте, в майбутньому сфери міжнародного між муніципального співробітництва будуть чіткіше визначені та можуть бути точково зосереджені на сприянні економічним та інвестиційним можливостям».

Також Майя Гоголадзе наголосила на важливості розбудови спроможності громад: «Ми тісно співпрацюємо з Урядом України та з комітетами Верховної Ради України. Є цілий ряд процедур, поправок, уточнень до законодавчих актів, які потрібні вже зараз. Ми надаємо експертну підтримку органам державної влади і допомагаємо профільному комітету в організації різноманітних комунікаційних майданчиків, які мають сприяти налагодженню діалогу щодо необхідних змін в законодавстві між всіма стейкхолдерами. Безумовно, громади мають розуміти, як писати проєкти міжнародного співробітництва, і ми навчаємо розробляти їх самостійно. Також ми допомагаємо деяким з них подавати такі проєкти. Серед іншого, ми допомогли нашим громадам розробити 7 програм для міжнародного співробітництва між Польщею та Україною».

Нагадаємо, що 30 серпня напередодні початку осінньої парламентської сесії відбувся вже традиційний Форум «Децентралізація 2024. Законодавчий порядок денний, на якому представники законодавчої та виконавчої гілок влади, органів місцевого самоврядування та їхніх асоціацій, експертної спільноти та громадянського суспільства обговорили головні законодавчі пріоритети на думку представників органів місцевого самоврядування, яка була висловлена в межах проведеного дослідження. Одним з таких пріоритетів і був законопроєкт №10284, ухвалення якого, на думку громад, сприятиме якісному формуванню, реалізації та адмініструванні програм та проєктів міжнародної технічної допомоги та транскордонного співробітництва через стимулювання їхньої участі у цих процесах.

З усіх пріоритетів, визначених ОМС в межах цього дослідження, під час 12 сесії Парламенту вже два законопроєкти було ухвалено в цілому (№10161 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів у зв’язку з прийняттям Закону України; Про адміністративну процедуру, №11131 “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо відновлення середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні та приведення окремих його положень у відповідність із законами України”), і один – прийнятий за основу (№11412 Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку співробітництва територіальних громад).

Матеріал підготовлено в рамках грантового проєкту “Форуми: «Децентралізація. Законодавчий порядок денний» у 2024-2026 роках”, який реалізується Громадською організацією «ДЕСПРО» та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього заходу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Центр АХАЛАР допомагає волонтерам і активістам знаходити стійкість і сенс у майбутньому

В Україні законодавчо закріплять поняття “громадські об’єднання ветеранів війни”

Як проєкт «Спадщина, яку ми втрачаємо» зберігає пам'ять про культурні об’єкти на окупованих територіях

У Богуславі відзначили Міжнародний день нематеріальної культурної спадщини

Три чинники, які роблять ретрити Центру АХАЛАР ключем до глибоких трансформацій

Відкрито всі конкурси підпрограми Міжсекторальна Співпраця в програмі ЄС «Креативна Європа» 2025