Студенти-медики вивчатимуть загрози новітніх тютюнових та нікотинових виробів

31 жовтня 2024 року в інформаційному агентстві «Укрінформ» представники Кафедри соціальної медицини, економіки та охорони здоров’я Львівського національного медичного університету ім. Данила ...

Додано:
olha233

загальне фото 31.10
Студенти-медики вивчатимуть загрози новітніх тютюнових та нікотинових виробів

31 жовтня 2024 року в інформаційному агентстві «Укрінформ» представники Кафедри соціальної медицини, економіки та охорони здоров’я Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького спільно з громадською організацією «Життя» представили унікальний навчальний курс для студентів-медиків ​​«Ризики для здоров’я, пов’язані зі споживанням новітніх тютюнових та нікотинових виробів». Учасники пресконференції обговорили досвід розробки та впровадження курсу, а також необхідність його масштабування на інші медичні навчальні заклади України.

Тарас Гутор 31.10

«Ми розробили 10-годинний цикл занять про загрозу вживання новітніх тютюнових та нікотинових виробів в межах дисципліни «Соціальна медицина, громадське здоров’я» для студентів ІІІ курсу. Перші заняття розпочнуться вже 11 листопада. Я переконаний, що медичні працівники повинні чітко усвідомлювати шкоду, яку завдає споживання новітніх тютюнових та нікотинових виробів, адже невдовзі вони будуть лікувати людей та доносити до них цю інформацію», – розповів Тарас Гутор, завідувач кафедри соціальної медицини, економіки та охорони здоров’я ЛНМУ ім. Данила Галицького, відповідальний за лікувально-профілактичну роботу.

Теми, які входитимуть в цикл занять:

  • Медико-соціальні проблеми, пов’язані зі споживанням новітніх тютюнових та нікотинових виробів;
  • Соціологічні дослідження щодо вивчення рівня поширеності та залежності від споживання новітніх тютюнових та нікотинових виробів;
  • Новітні тютюнові та нікотинові вироби – фактор ризику захворювань;
  • Антитютюнове законодавство в Україні: сучасний стан.

Під час розробки навчального курсу були використані наукові матеріали Всесвітньої організації охорони здоровʼя, власні дослідження науковців університету, дані національних досліджень про поширеність вживання новітніх тютюнових та нікотинових виробів. Фахівці громадської організації «Життя» надали експертну підтримку в розробці матеріалів.

Дмитро Купира 31.10

«Тютюнова індустрія полює на дітей та молодь. Новітні тютюнові та нікотинові вироби є черговою оманливою стратегію для залучення наступного покоління залежних від вживання тютюну. Своєчасна якісна освіта для медичних працівників допоможе створити професійне середовище амбасадорів, які допоможуть подолати епідемію вживання тютюну та нікотину», – підкреслив Дмитро Купира, виконавчий директор ГО «Життя».

В Україні серед дітей та молоді стрімко зростає рівень споживання тютюнових виробів для нагрівання та електронних сигарет. За даними Глобального опитування молоді щодо вживання тютюну (GYTS), станом на 2017 рік 18% дітей віком 13-15 років вживали електронні сигарети. Результати опитування КМІС 2023 року, демонструють, що серед молодого населення 18-29 років, які вживають тютюнові або нікотинові вироби, 37% вживають тютюнові вироби для електричного нагрівання (ТВЕН), а 36% – електронні сигарети. Загальний рівень епідемії вживання тютюнових та нікотинових виробів серед населення цієї вікової групи досяг 38% (щоденних та епізодичних). 

За даними опитування ВООЗ, 48% споживачів ТВЕН і 29% користувачів електронних сигарет споживають ці вироби через переконання про їх «меншу шкоду». Тоді як ВООЗ однозначно заявляє про руйнівний вплив тютюнових виробів для нагрівання та е-сигарет на здоровʼя людини та, особливо, дітей. 

Отже, все ще значна частина суспільства не поінформована та не усвідомлює загрози вживання новітніх тютюнових та нікотинових виробів, зокрема через просування оманливої інформації тютюновою індустрією.

Отто Стойка 31.10

«Безпечного куріння не існує, і це вкрай важливо доносити як до дітей, так і дорослому населенню. До компетенції лікарів обовʼязково має входити обізнаність про смертельні загрози вживання новітніх тютюнових та нікотинових виробів, адже вони є першими фахівцями, які контактують з молодими батьками, а згодом і з дітьми. Переконаний, що цей досвід потрібно поширювати на всі медичні освітні заклади України», – наголосив Отто Стойка, лікар Київського міського центру контролю та профілактики хвороб МОЗ.

Для оцінки ефективності навчання плануються анкетування до і після проведених занять. Результати дослідження та матеріали курсу будуть передані іншим медичним закладам вищої освіти для подальшого використання.

Для контактної інформації: Ольга Масна, медіакоординаторка ГО «Життя», 073 089 65 70, [email protected]


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я