Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси
Яким чином військовослужбовці, ветерани/ки та їхні родини можуть отримати необхідну юридичну підтримку з важливих для них питань? Де в Україні вже зараз можна отримати безоплатні консультації? Де ...
Додано:
Громадський Простір
Оскільки і редакція Громадського Простору часто отримує подібні запитання, ми підготували для вас помічну довідку із ресурсами та контактами від ОГС та державних органів, що якраз працюють у цій сфері і надають безплатні правові консультації.
Безоплатна правнича допомога
Координаційний центр з надання правничої допомоги координує діяльність системи безоплатної правничої допомоги.
Система надання безоплатної правничої допомоги — це державна мережа точок доступу до правничої допомоги по всій Україні та канали отримання правничих послуг телефоном та онлайн. Надання правничих послуг гарантується Законом України «Про безоплатну правничу допомогу» та повністю фінансується за кошти Державного бюджету України.
Як отримати безоплатну правничу допомогу?
Телефоном (0-800-213-103), у Telegram, у соцмережах чи у бюро правничої допомоги. Детальніше: https://legalaid.gov.ua/kliyentam/yak-otrymaty-bpd/
Корисні посилання системи БПД: https://linktr.ee/legalaid.gov.ua
Українська Гельсінська спілка з прав людини
Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ) – найбільша асоціація правозахисних організацій України. Спілка об’єднує 26 правозахисних недержавних організацій. Метою діяльності УГСПЛ є захист прав людини.
Українська Гельсінська спілка з прав людини надає безоплатну правову допомогу через мережу громадських приймалень.
Контакти приймалень у різних містах України: www.helsinki.org.ua/advice-centres
Харківська правозахисна група
Харківська правозахисна група (ХПГ) — одна з найстаріших українських правозахисних організацій, яка бере свої витоки з дисидентського руху 70-80-х років. ХПГ відома з 1988-го року як правозахисна група харківського “Меморіалу”.
Будь-хто може звернутися до ХПГ за юридичною консультацією.
Ви можете отримати безкоштовну правову, психологічну та гуманітарну допомогу, а також надати свідчення про воєнні злочини, звернувшись до Харківської правозахисної групи у зручний спосіб.
Відвідування офісів відбувається через попередній запис за телефоном:
+380 50 405 3015 (Харків)
та +380 50 555 27 95 (Київ).
До приймальні ХПГ також можна звернутися дистанційно одним із таких способів:
- надіслати звернення через форму
- написавши на електронну пошту [email protected]
- надіславши повідомлення нашій сторінці у Facebook
- подзвонивши за номером +380 50 405 3015
Більше інформації: khpg.org
Юридична сотня
Юридична сотня — об’єднання юристів, які з 2014 року допомагають військовим, ветеранам та їх родинам.
Організація надає безоплатну правову допомогу з військового права:
- правові консультації з питань проходження військової служби, надання/отримання статусу та отримання пільг відповідно до статусу;
- підтримку в питаннях доступу до вторинної правової допомоги;
- складає індивідуальні документи правового характеру та зразки таких документів, а саме: заяви, скарги, рапорти, запити, звернення та інші документи правового характеру в досудовому порядку.
На сайті legal100.org.ua можна завантажити Зразки заяв та рапортів
Номер гарячої лінії: 0 800 308 100
Юридичний Штаб України
ЮрШтаб — громадська організація, метою якої є надання безкоштовної юридичної допомоги українцям в онлайн-форматі.
Організація консультує безкоштовно та анонімно через бот в Telegram (https://t.me/ua_law_help_bot), де у форматі живої переписки громадяни можуть спілкуватися з юристами, та отримати правову допомогу з таких напрямків:
- Мобілізація. Військова служба (включаючи статус, права, обов’язки, гарантії осіб, що беруть участь у військових діях); Внутрішньо переміщені особи; Бізнес в умовах воєнного стану тощо.
Щоб отримати консультацію, необхідно:
- Перейти в Telegram або Viber Перейти до боту
- Натиснути “Отримати допомогу юриста” або ж “Юридична підтримка для волонтерів”
- Описати детально своє питання, а за потреби додати фото або документ
- Очікувати на відповідь юриста протягом доби
- Оцінити консультацію та написати відгук (за бажанням)
Детальніше: https://yurshtab.com/projects/bot
Мережа правового розвитку
Мережа правового розвитку — це спілка організацій громадянського суспільства, які сприяють людиноцентричному правосуддю шляхом надання безоплатної правової допомоги, правової просвіти, досліджень, стратегічної адвокації та впровадження інших інструментів посилення правових можливостей з 2009 року.
Правова допомога онлайн: поставте питання, i один з експертiв/ок Мережi надасть вiдповiдь. Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00 щодня (обідня перерва з 13:00 до 14:00).
Або ж знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Більше інформації на сайті: ldn.org.ua/consultations
Асоціація правників України
Асоціація правників України (АПУ) — всеукраїнська громадська організація, заснована у 2002 році, що об’єднує більше 7 тисяч правників у сильну та впливову професійну спільноту, яка є потужним голосом правничої громади нашої країни.
Організація консультує з питань війни та її наслідків. Ви можете дізнатися відповіді на поширені запитання чи отримати відповідь через онлайн форму – на сайті АПУ https://hotline.uba.ua/faq
Гаряча лінія для дзвінків в будні з 09:00 до 18:00: 080 031 92 36
Жіночий ветеранський рух
Рух VETERANKA (ГО «Жіночий ветеранський рух») — спільнота, що з 2019 року об’єднує жінок із реальним бойовим досвідом та створена ветеранками. Серед напрямків роботи — захист прав жінок у війську.
Організація також впроваджує освітні проекти для соціальної інтеграції ветеранок, надає психологічну підтримку та підтримку “рівна-рівній”, а Благодійний фонд VETERANKA опікується пораненими жінками, пропонуючи підтримку та супровід реабілітації.
Більше про проєкти ГО «Жіночий ветеранський рух»: uwvm.org.ua
Правозахисний центр для військовослужбовців «Принцип»
ГО «Принцип» була створена військовим й адвокатом Масі Найємом та правозахисницею й волонтеркою Любов‘ю Галан 2023 року. Спочатку фокус ГО був на захисті прав військових та ветеранів з пораненнями, однак згодом команда розширила діяльність для адвокації прав усіх військовослужбовців та ветеранів у взаємодії з державою.
Організація розробила Правовий навігатор, що містить інформацію про права та можливості, а також документи та шаблони для військових, ветеранів та їхніх родин.
- Застосунок Правового навігатора на AppStore
- Застосунок Правового навігатора на Android
- Чат-бот “Правовий навігатор”
Із корисними напрацюваннями «Принципу» можна ознайомитися на сайті www.pryncyp.com
Контакти: [email protected]
Юридичний Гончаренко центр
Наприкінці 2022 року, в розпал повномасштабного вторгнення, команди Гончаренко центрів у Кривому Розі та Одесі почали безкоштовно консультувати військовослужбовців та членів їхніх родин. У листопаді 2023 року юристи Гончаренко центру почали консультувати не лише бійців, а й членів їхніх родин в межах всеукраїнського проєкту “Плюс-Плюс”. Тоді ж у Кривому Розі почав функціонувати окремий, суто Юридичний Гончаренко центр.
- Гаряча лінія юридичної підтримки
+38 095 116 88 87
+38 067 204 22 06
+38 093 744 00 36
- Гаряча лінія для жінок з родин військовослужбовців
+38 067 204 2 207
Час і дні роботи гарячих ліній: понеділок-п’ятниця з 09:00 до 18:00
Деталі за посиланням: goncharenkocentre.com.ua/juridichnij-goncharenko-centr
ГО «Від села до міста»
ГО «Від села до міста» розробила проєкт “Юридична допомога військовослужбовцям та членам їх сімей”, спрямований на надання необхідної допомоги, консультації та захисту.
Кваліфіковані юристи готові відповісти на запитання та надати необхідну інформацію з юридичних питань – отримайте онлайн консультацію в телеграм за посиланням (https://t.me/Fromvillagetocity).
Для вирішення складних справ, спорів з ВЛК, ТЦК та інших юридичних питань, проект надає судовий супровід. Команда досвідчених юристів готова представляти інтереси військовослужбовців та їхніх родин у судових процедурах.
Деталі: transformation.in.ua
Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги
Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги реалізує новий проект, який допоможе забезпечити ветеранів/ок війни високоякісною правовою допомогою та зміцнити спроможність ветеранських громадських організацій.
Діяльність спрямована на правову освіту ветеранів війни, зокрема юридичні консультації та підтримку, а також на розвиток інституційної спроможності правозахисних організацій реагувати на правові та соціальні виклики під час захисту прав військовослужбовців, ветеранів та членів їх родин.
Юрист(к)и організації надають якісну правову допомогу та допомагають вирішити найгостріші правові питання:
- Оформлення статусу ветерана
- Військова пенсія та виплати
- Соціальні пільги
- Медичне забезпечення та реабілітація
- Правова допомога сім’ям загиблих військових
Гаряча лінія проекту працює з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 17:00 за номером 0800301522 (дзвінки безкоштовні з стаціонарних телефонів та мобільних всіх операторів)
Також можна звернутися на електронну пошту [email protected] та месенджер у Фейсбук facebook.com/UCLA.Ukraine.
Завдяки співпраці з Національною асоціацією адвокатів України (НААУ) та залученню українських юристів, Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги працює над формуванням регіональних команд, які надаватимуть безоплатну правову підтримку ветеранам війни та організаціям, що з ними працюють. В рамках проекту також передбачено проведення серії тренінгів для представників ветеранських організацій, спрямованих на розвиток спроможності у питаннях юридичного супроводу, фандрейзингу, лідерства та організаційної діяльності. Це сприятиме ефективнішій роботі таких організацій та збільшить кількість ветеранів, яким буде надана правова допомога.