GEM в Україні: шлях до сильної та інклюзивної економіки

Представники громадських об’єднань, малого та середнього бізнесу, фахівці з розвитку підприємництва та підготовки програм релокації бізнесу, підприємці та науковці зібрались 31 жовтня на конференції ...

Додано:
Svitlana Chernetska

Зображення1
GEM в Україні: шлях до сильної та інклюзивної економіки

Представники громадських об’єднань, малого та середнього бізнесу, фахівці з розвитку підприємництва та підготовки програм релокації бізнесу, підприємці та науковці зібрались 31 жовтня на конференції «Адаптація міжнародної методології  Global Entrepreneurship Monitor (GEM) в  оцінюванні  екосистеми підприємництва України», аби обговорити, як проведення цього ґрунтовного дослідження сприяє побудові сильної та спроможної інклюзивної економіки України навіть в час повномасштабної війни.

Рейчел Кін, керівниця напряму соціальне відновлення та інклюзія Посольства Великої Британії в Україні, зазначила, що Велика Британія налаштована підтримувати Україну у відновленні, яке базується на правах людини та ставить людей у центр уваги, а також означає підтримку малого та середнього бізнесу і просування інклюзії в усіх сферах життя України.

«Повна інтеграція України в дослідження GEM є важливим кроком, який дозволить привести українські підприємницькі стратегії у відповідність до світових стандартів, відкриваючи двері для міжнародної співпраці, обміну досвідом та сталого зростання. Це досягнення є свідченням стійкості України та її непохитної відданості справі розбудови більш інклюзивної, стійкої економіки та бізнес-середовища за найскладніших обставин. Повномасштабна війна загострила проблеми, з якими стикаються українські МСП, а російська агресія призвела до порушення ланцюгів поставок, скорочення внутрішнього ринку та обмеження доступу до фінансування. Але незважаючи на це, наприкінці 2023 року майже 91% українських підприємств відновили свою діяльність. Це означає, що наприкінці 2023 року МСП становили 99% усіх бізнес-структур в Україні та забезпечували 74% усіх робочих місць. Маючи дані GEM, ми всі можемо краще підтримувати уряд України на шляху до більш чіткого формування сприятливого, інклюзивного середовища для підприємців, що сприятиме інноваціям, стабільності та соціально-економічному відновленню», — сказала Рейчел Кін.

Заступниця Міністра економіки України Тетяна Бережна підтримала бачення попередньої спікерки щодо того, що кожна програма, яку створює Міністерство, повинне базуватись на дослідженнях, на даних, на інформації, яка буде основою цього рішення. З огляду на це вбачає велику цінність у даних дослідження GEM в Україні.

«Зараз на ринку існує дуже багато державних і донорських програм, які покликані підтримати підприємців, забезпечити їм фінансування або експертизу, дати доступ до навчання. Усі вони допомагають досягти втілення нашої глобальної задачі: показати, що в Україні людей чекають можливості, що Україна чекає українців додому. Ми в жодному разі не зможемо ухвалити рішення за тих українців, які поїхали і перебувають зараз за кордоном, але увагою до підприємництва, ми показуємо, що Україна асоціюється не з ризиками, а з можливостями, що в рідній країні ти за рік можеш досягти того, чого інколи ти не досягнеш за 10 років в тій країні, яка тебе приймає, хоча вона і приймає тебе з комфортом і вдячністю», — наголосила Тетяна Бережна.

Ольга Гвоздьова, радниця Офісу з розвитку підприємництва та експорту, зауважила, що в Україні насправді є багато моніторингових проектів стану та потреб бізнесу, але вони не є достатньо ґрунтовними порівняно з GEM. Більше того, рекомендації, висловлені в попередньому дослідженні GEM уже втілюються в життя. «Наприклад, ми разом з партнерами втілюємо проекти жіночого підприємництва, промотуємо соціальне підприємництво в Україні, а також реалізуємо низку проектів, які пов’язані з підвищенням спроможності, втілення інновацій і штучного інтелекту в бізнесі, надаємо низку послуг, яка допомагає українським компаніям підвищити спроможності щодо виходу на зовнішні ринки», — відзначила експертка.

Світлана Гаращенко, керівниця проєкту Good Governance Fund «Інклюзивна економіка», також зазначила, що це дослідження (що є одним з компонентів проєкту, який очолює експертка) є не просто дослідженням екосистеми підприємництва, яка є сьогодні в Україні. «Це разом з тим розуміння потреб і бар’єрів, з якими стикаються підприємці вразливих груп, тобто підприємці, які мають інвалідність, жінки-підприємці, підприємці з сільської місцевості тощо.  І врахування їхніх потреб є визначальним в контексті будування інклюзивної економіки», — пояснила Світлана Гаращенко.

Айлєн Іонеску Соммерс, виконавча директорка проекту Global Entrepreneurship Monitor, пояснила, чому залучення України в міжнародну спільноту проєктів GEM важливе не лише для України, але і для світової економіки. 

«У сучасному бізнес-середовищі часто говорять про контекст VUCA – це означає мінливий, невизначений, неоднозначний і складний світ. Я думаю, що немає більш виразного прикладу VUCA-контексту, ніж Україна. Суспільство, ринок і уряди розуміють важливість інновацій та підприємництва для вирішення серйозних викликів у цьому складному середовищі, не лише через конфлікт. У Західній Європі ми вважаємо, що COVID-19 залишився позаду, але в багатьох країнах світу його наслідки ще відчуваються, як і впливи кліматичних змін, що просувають порядок денний інновацій та підприємництва. Підприємництво також набуває все більшої важливості в бізнес-школах, де все частіше інтегрують інновації та підприємництво в навчальні програми.

У цьому контексті GEM має унікальну базу даних про сучасний стан підприємництва, це найвідоміше та найбільш авторитетне дослідження підприємництва у світі, це єдине глобальне джерело даних, яке збирає інформацію безпосередньо від підприємців. Ми робимо це вже 25 років поспіль і за цей час провели майже 4 мільйони опитувань дорослого населення з 120 економік.

Наша головна аудиторія – політики, які ухвалюють рішення щодо розвитку інновацій і підприємництва, а також академіки, які застосовують унікальні методологічні підходи для вивчення інновацій. Ми також працюємо з міжнародними організаціями, як-от ОЕСР, Світовий банк, Всесвітня організація інтелектуальної власності. І тому я можу сказати, що команда GEM Ukraine здійснила прорив у дослідженнях GEM, попри складний контекст, і показала стійкість. Її внесок має велике значення для майбутнього України та світу загалом. Ми маємо все більше конфліктів у світі, і важливо знати, як ми можемо відновлюватися після них», — пояснила Айлєн Соммерс.

Запрошені експерти обговорили також ситуацію з підтримкою підприємництва в Україні, успіхи та виклики окремих релокованих підприємств, виклики та труднощі, що постають перед жінками-підприємницями в сільській місцевості. Усе це – в контексті дослідження GEM і того, наскільки воно реалістично відображає виклики та тенденції для українських підприємців.

Наостанок Мирослава Бабак, GESI експертка, заступниця керівниця проєкту Good Governance Fund «Інклюзивна економіка», поділилась деякими цифрами з свіжого дослідження GEM, які стосуються саме підприємців з вразливих груп населення.

Зображення2

«Мотиватором для старту власного бізнесу для жінок більше (53% опитаних), ніж для чоловіків (43%), є можливість змінювати світ, і жінки більше мотивовані включати соціальний аспект в своєму бізнесі, створювати продукти, послуги, які можуть бути корисними для різних груп жінок і чоловіків, особливо з числа вразливих. Та й взагалі жінки більше схильні ставати агентками змін. Чому так? До прикладу, жінки переважно тягнуть на собі тягар неоплачуваної доглядової праці, мають менше можливостей реалізації на ринку праці, і через соціально-відповідальний інклюзивний бізнес прагнуть створити кращі робочі місця не тільки для себе, але й для тих, хто разом із ними працює».

Для сільської місцевості бізнес дуже часто розглядається як власне джерело їхнього економічного життя, тому що традиційні робочі місця, особливо в умовах війни, сільській місцевості скорочені, тож бізнес – це переважно прагматична потреба утримувати себе і свою родину. Для ветеранів і ветеранок війни власний бізнес – це змога ухвалювати рішення щодо свого професійного життя, реалізовувати власні ідеї і цілі. Для людей з інвалідністю гостро стоїть бажання економічного розвитку саме через підприємництво і тут теж ключовим аспектом самореалізації є потреба продемонструвати суспільству свій потенціал, навички, таланти, бути повноцінним членом чи членкинею економічного життя країни. Це крихітна частка даних дослідження GEM, на яке варто звернути увагу під час розробки державних політик, тому що це допоможе нам зробити реальні ефективні політики в сфері  розвитку підприємницької екосистеми», - розповіла Мирослава Бабак.

 Конференцію організовано у рамках проєкту Good Governance Fund «Інклюзивна економіка», який фінансується UK International Development від уряду Великої Британії. Імплементатор проєкту — Abt Global.


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я