Місцеві ради Рівненщини недостатньо забезпечують доступ до публічної інформації через свої сайти

Жодна із 17 міських і селищних рад міст обласного значення і районних центрів Рівненської області не виконує в повній мірі вимог чинного законодавства щодо забезпечення доступу громадськості до ...

Додано:
cvurivne

94e-dostup
Місцеві ради Рівненщини недостатньо забезпечують доступ до публічної інформації через свої сайти

Жодна із 17 міських і селищних рад міст обласного значення і районних центрів Рівненської області не виконує в повній мірі вимог чинного законодавства щодо забезпечення доступу громадськості до публічної інформації, розпорядниками якої вони є. Про це свідчить аналіз сайтів цих місцевих рад, проведений РОГО «Комітет виборців України» з 29 червня по 12 липня 2016 року.

В основу моніторингу було покладено дослідження оприлюднення місцевими радами на їхніх сайтах 41 виду інформації, визначених відповідними законами та нормативно-правовими актами. В результаті був складений своєрідний рейтинг місцевих рад щодо того, наскільки на практиці вони забезпечують через роботу своїх веб-сайтів реалізацію принципів прозорості процесу прийняття рішень та доступу до інформації.

Найкращою в порівнянні з іншими виявилася ситуація з оприлюдненням інформації в Дубенській, Рівненській і Варашській міських радах: неоприлюднено інформацію за 9, 10 і 13 критеріями відповідно. Найгіршою – в Демидівській, Володимирецькій і Рокитнівській селищних радах: неоприлюднено інформацію за 38, 40 і 41 критерієм відповідно.

Наприклад, Рокитнівська селищна рада єдина з місцевих рад селищ і міст районного значення в області, яка не оновлює свого веб-сайту вже чотири роки. А, отже, практично не інформує мешканців своєї громади і широку громадськість про свою діяльність. У Демидівської селищної ради сайт є, однак не оновлюється вже два роки: останні новини датовані 2014 роком. Рішення місцевої ради є лише два і за 2014 рік, а проекти рішень взагалі неоприлюднені. Хоча відповідний розділ під назвою «Проекти» на сайті є. На сайті Дубровицької міськради оприлюднене лише одне розпорядження міського голови, датоване 3 грудня 2015 року, а інші – неоприлюднено.

Моніторинг виявив недоліки і в роботі сайтів рад-лідерів рейтингу. Зокрема, сайт Дубенської міської ради хоч і змістовно наповнений, проте на ньому відсутня система пошуку. Це ускладнює користувачам можливість знайти необхідну їм інформацію. Щодо порядку подання та розгляду і форми електронної петиції, то такого розділу на сайті ради немає. Є лише заголовок «Електронні петиції», де оприлюднені вже подані петиції, на які збираються підписи. На сайті є розділ онлайн-звернення громадян до міської ради, однак це не стосується порядку подання та розгляду електронних петицій. Це унеможливлює реалізацію права мешканців цієї територіальної громади на подання петицій місцевій раді.

На сайті Рівненської міської ради на сьогодні фінансова звітність суб’єктів господарювання державного сектору економіки (управління соцзахисту), що належать до сфери управління розпорядника інформації, містить застарілі дані і датується 2014 роком. Іншої оновленої та актуальної звітності не оприлюднено. Така ж ситуація і з фінансовою звітністю комунальних підприємств (ЖКП), яка в більшості є застарілою за 2013-2014 рік, а по окремих ЖКП (Покровське, Промислове, Сонячне) сторінка з цією інформацією не відкривається, оскільки перебуває в режимі тестування. Принаймні, так вказується на відповідній сторінці сайту. Перелік укладених договорів між радою та іншими суб’єктами оприлюднений, однак лише по оренді нежитлових приміщень за 2012 рік і по оренді землі за 2014 рік.

Сайт Костопільської міськради змістовно наповнений, однак не вдалося знайти пошукову форму. Також певна оприлюднена публічна інформація є застарілою, адже датована 2015 роком. Основні положення генерального плану не відкриваються на веб-сайті.

«Наприкінці липня наша організація направила кожній місцевій раді, яка підлягала моніторингу, листи з його результатами і проханням виправити існуючу ситуацію, – каже керівник правових програм РОГО «Комітет виборців України» Микола Глотов. – І вже 2 серпня отримали першу відповідь – від Корецької міської ради. В листі за підписом в.о. міського голови Олени Ясковець зазначається, що питання оприлюднення інформації на веб-сайті міської ради поставлено на контроль. Згідно з наданими рекомендаціями рекомендацій будуть вжиті відповідні заходи для наповнення офіційної сторінки інформацією, яка підлягає обов’язковому оприлюдненню. Тому сподіваємося й інші місцеві ради Рівненщини теж візьмуть до уваги наші зауваження і пропозиції та найближчим часом приймуть відповідні рішення і дії, які поліпшать їхню роботу в частині забезпечення доступу громадськості до публічної інформації, розпорядниками якої вони є».

Рейтинг місцевих рад Рівненщини (від найкращого до найгіршого результату), сформований за 41 критерієм моніторингу:

1 – Дубенська міська рада (неоприлюднено інформацію за 9 критеріями).

2 – Рівненська міська рада (неоприлюднено інформацію за 10 критеріями).

3 – Варашська (Кузнецовська) міська рада (неоприлюднено інформацію за 13 критеріями).

4 – Острозька міська рада (неоприлюднено інформацію за 18 критеріями).

5 – Костопільська міська рада (неоприлюднено інформацію за 24 критеріями).

6-7 – Дубровицька міська рада (неоприлюднено інформацію за 25 критеріями).

6-7 – Сарненська міська рада (неоприлюднено інформацію за 25 критеріями).

8 – Здолбунівська міська рада (неоприлюднено інформацію за 27 критеріями).

9 – Радивилівська міська рада (неоприлюднено інформацію за 30 критеріями).

10 – Корецька міська рада (неоприлюднено інформацію за 31 критерієм).

11 – Млинівська селищна рада (неоприлюднено інформацію за 32 критеріями).

12 – Березнівська міська рада (неоприлюднено інформацію за 33 критеріями).

13 – Зарічненська селищна рада (неоприлюднено інформацію за 34 критеріями).

14 – Гощанська селищна рада (неоприлюднено інформацію за 36 критеріями).

15 – Демидівська селищна рада (неоприлюднено інформацію за 38 критеріями).

16 – Володимирецька селищна рада (неоприлюднено інформацію за 40 критеріями).

17 – Рокитнівська селищна рада (неоприлюднено інформацію за 41 критерієм).

 

З повними результатами дослідження можна ознайомитися на сайті організації.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Відчуття безпеки та інструменти впливу на його поліпшення: результати апробації у трьох громадах

Впровадження принципів сталого розвитку в Україні поки на початковій стадії, але головне – це залучати громади

На Хмельниччині провели дослідження розвитку соціального підприємництва у регіоні

Молодь Ріпкинської, Городнянської та Менської громад вчились впливати на життя своїх громад

Опитування громадських організацій від Представництва ЄС в Україні

У Городнянській громаді визначали сильні сторони та можливості для розвитку