Як досвід міста Долинська об’єднує громади

Долинська громада на Кіровоградщині 21 листопада приймала гостей, з якими поділилася досвідом реалізації різноманітних проєктів та пошуку фінансування для них. Зустріч представників Кіровоградської, ...

WhatsApp Image 2024-12-05 at 15.47.03
Як досвід міста Долинська об’єднує громади

Долинська громада на Кіровоградщині 21 листопада приймала гостей, з якими поділилася досвідом реалізації різноманітних проєктів та пошуку фінансування для них. Зустріч представників Кіровоградської, Дніпропетровської та Одеської областей України, громадських організації та донорів відбулася в Долинській в рамках навчальної поїздки від проєкту PARASOL.

Наша місія – громада щасливих людей

Про відновлення України зараз говорять багато, як на українських, так і на міжнародних майданчиках. І відновлення сприймається, як щось, що чекає на нас у майбутньому і потребує значних інвестицій. Тим часом, невелика активна та креативна громада міста Долинська на Кіровоградщині вже зараз знаходить кошти на розвиток і відбудову, втілює сміливі ідеї. Мешканці Долинської мріють жити у справжньому європейському місті і готові інвестувати в своє майбутнє. Справжнім натхненником громади є її голова Євгеній Звіздовський, який основною місією називає створення громади щасливих людей, де велика увага приділяється майбутньому, а також – молодому поколінню.

“Нашій міській територіальній громаді 27 листопада виповнилось 4 роки, майже 3 з яких ми, як і безліч інших громад України, потерпаємо від постійних загроз з боку російського нападника, – каже Євгеній Звіздовський. – Ми щоденно ведемо роботу щодо підтримки внутрішньо переміщених осіб з Херсонщини, Донеччини та інших регіонів. Наші цілі та мета в сьогоднішніх реаліях – віднайти і максимально акумулювати внутрішні фінансові та людські ресурси в громаді, і лише потім залучати зовнішні. Ми готові до відкритого діалогу з інвесторами, донорами та благодійниками, і ми націлені досягати максимальних результатів у всіх ініціативах”.

Долинська громада перебрала з державної в комунальну власність великі місцеві “довгобуди”, розробила план розвитку та за чотири останніх роки має чимало успішних проєктів, серед яких відновлення житлового фонду, з якого 150 квартир вже видано родинам загиблих героїв громади, у планах – надати ще 350 квартир. В громаді побудовано власний водогін, який забезпечує водою понад 10 тис населення та 5 бюветів з питної водою. Створено невідкладну медичну допомогу, яка уже прийняла понад 8 тис викликів. Зведено Храм Української церкви у місті Долинська. Зараз завершуються роботи з відновлення Палацу спорту, площею близько 3000 кв.м.

Успіхи малих громад – фундамент для відновлення України

Долинська громада залюбки ділиться досвідом з іншими громадами. Під час навчального туру до Долинської учасники дізналися подробиці реалізації проєктів з енергозбереження та енергоефективності, ознайомилися з напрацюваннями проєктів сонячної та вітрової енергетики, відновлення будівель та споруд житлового фонду громади, оновлення спортивних, танцювальних приміщень для дітей та молоді. Учасники навчального туру також мали можливість переймати досвід Долинської громади у залученні іноземних інвестицій для проєктів сонячної та вітрової енергетики. Такі проєкти є особливо важливими під час війни, оскільки допоможуть створити умови для децентралізації енергопостачання громади та незалежності від великих постачальників енергоресурсів. Голова Долинської громади пан Звіздовський поділився і планами громади на найближче майбутнє, які стосуються залучення бізнесу створення нових підприємств, розвитку електричного комунального автотранспорту, управління відходами, а також – водопостачання та водовідведення.

Ось так, на місцевому рівні, закладається міцний фундамент для відновлення України. Здатність українських громад під час війни виявляти надзвичайну креативність у пошуку шляхів розвитку та підтримки своїх мешканців відзначив Руслан Щербаков, Президент Фонду “Регіональний центр економічних досліджень та підтримки бізнесу”. “Наша організація системно вивчає досвід громад та сприяє поширенню кращих практик. Ми бачимо, як українські громади попри війну впроваджують інноваційні рішення, зокрема у сфері енергоефективності, відновлюваної енергетики та соціальної інфраструктури. Об’єднання зусиль громад, громадських організацій та донорів є ключовим фактором успішної реалізації проєктів розвитку. Спільна робота дозволяє ефективніше використовувати ресурси та досягати синергетичного ефекту.” Пан Щербаков запропонував створити платформу для обміну досвідом, залучення інвестицій та спільного впровадження проєктів, які сприятимуть відновленню та розвитку громад.

Інша учасниця навчального туру, Марія Лук’янова, фахівчиня з екологізації інвестицій Екодія/Bankwatch також поділилася думками: “Вражають підходи керівництва Долинської до мобілізації внутрішніх ресурсів громади, прийняття нестандартних рішень, що базуються на вже існуючих можливостях для місцевого самоврядування в національному правовому полі. Такі навчальні поїздки надзвичайно важливі для пошуку громадами натхнення до вирішення своїх місцевих задач, і, найголовніше, для мережування між собою. Під час першої нашої поїздки, громади побачили спільні потреби для свого подальшого розвитку і готові працювати разом у пошуку фінансування. Посилення спроможностей малих громад через спільну розробку та реалізацію проєктів, в співпраці з організаціями громадянського суспільства, може стати вдалим рішенням для залучення донорів.”.

Голова громадської організації «Центр міжнародного співробітництва і впровадження проєктів» Олена Вусик закцентувала на тому, що місцеві громади постійно потребують експертної, технічної та фінансової допомоги і підтримки. “Військові загрози та руйнування в громадах лише підсилюють цю потребу, – сказала Олена Вусик, – На громади покладається також і відповідальність за прихисток внутрішньо переміщених осіб та створення для них умов з тимчасового проживання та підтримки. З одного боку, проактивні громади шукають такої допомоги та підтримки, з іншого боку, іноземні донори та інвестори, навіть попри активні військові дії, готові вкладатись у підтримку наших громад як фінансово, так і технічно. Тому наша ціль – перекинути містки між громадами, донорами та громадськістю, об’єднати їх задля спільної реалізації проєктів та заходів із зеленого відновлення.”

На завершення, усі громади-учасниці навчального туру, разом з громадськістю та донорами, висловили бажання та готовність разом шукати фінансування, у тому числі із залученням коштів Світового банку, японських компаній та донорів для реалізації у 2025 році пакету спільних проєктів та заходів. Публікацію підготовлено в рамках проєкту «Здійснення навчального туру до міста Долинської Кіровоградської області в межах проєкту PARASOL», що реалізується партнерськими організаціями – Фондом Регіональний центр економічних досліджень та підтримки бізнесу і Центром міжнародного співробітництва впровадження проєктів, за підтримки Bankwatch Network.

 


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Розпочато проєкт для ВПО та місцевих мешканців міста Ужгорода у сфері медицини

Бути собі ціллю: онлайн курс від EdEra про лідерство жінок і дівчат з інвалідністю

Онлайн курс від Prometheus: Спадщина для соціальної згуртованості під час війни: кейси українських культурних дієвців

Онлайн курс від ВУМ online: Бібліотеки для здоров’я громад

Онлайн курс від ВУМ online: Вступ до проєктів соціальних інновацій – від ідеї до сталого рішення

Великоберезнянська громада розпочала розробку стратегії розвитку