Пом’якшення вимог до неприбуткових організацій – пил в очі або практика покаже

30 грудня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з ...

947e9b21-0331-444f-924f-38e78000345a

Громадський Простір

30 грудня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення на митну територію України окремих товарів оборонного призначення». Читачам він може бути відомий під назвою «Законопроєкт № 12266». Закон спрямований на пом’якшення вимог до зборів і витрат, які здійснюють неприбуткові організації та фізичні особи.

Звісно, в межах вже традиційної дружньої співпраці ми звернулися до фахівців з ЮрШтаб, щоб більш детально дізнатись про ключові нововведення для неприбуткових організацій та фізичних осіб, які організовують збори коштів на свої рахунки. Чи дійсно ці зміни полегшать діяльність громадського сектору, чи це лише декларативні нововведення, які на практиці можуть створити нові ризики — розповідає Владислав Фірсов, адвокат АО “АС Лігал” та волонтер ГО “ЮрШтаб”.

І. Уточнено порядок виплат і компенсацій працівникам благодійних організацій

Благодійні організації (не плутати з громадськими) отримали можливість виплачувати своїм працівникам компенсації та виплати (наприклад, проїзд, добові, харчування, проживання у відрядженні), але за дотримання таких умов:

  1. Такі витрати пов’язані безпосередньо із реалізацією статутних цілей і завдань організації;
  2. Можливість таких витрат передбачена в Статуті організації або у внутрішніх розпорядчих документах організації (Наказі керівника, Положенні про компенсацію витрат тощо);
  3. Витрати не повинні суперечити положенням Закону України «Про благодійну діяльність і благодійні організації» (зокрема, статті 16 вказаного закону);
  4. Розмір таких витрат не повинен перевищувати 25 % від адміністративних витрат, понесених організацією протягом податкового року (тобто не більше 5 % від доходів благодійної організації, так як благодійні організації можуть витрачати на адміністративні витрати не більше 20% від доходу на рік).

 

ІІ. Збори фізичними особами без податкових ризиків

Фізичні особи можуть самостійно збирати кошти без реєстрації в реєстрі волонтерів та без сплати податку на доходи фізичних осіб, якщо такі збори відповідають одночасно наступним критеріям:

1. Збір має бути публічним;
2. Здійснюватись від імені або на користь благодійної організації або на користь конкретних бенефіціарів (отримувачів) благодійної допомоги;
3. Зібрані кошти мають бути фактично перераховані безпосередньо благодійній організації або бенефіціару, на користь якого здійснювався публічний збір.

Звертаємо увагу, що таке нововведення містить оціночні поняття (такі як “публічний збір” або “збір від імені організації”), трактування яких може бути викривлено податковими інспекторами.

Тому, перед тим, як збирати кошти на рахунки фізичних осіб без реєстрації в реєстрі волонтерів, радимо отримати або дочекатись роз’яснень від податкової, що вважатиметься публічним збором та як мають бути оформлені відносини між фізичною особою та благодійною організацією, щоб вважати, що така особа здійснює збір саме від імені організації.

 

ІІІ. Неприбуткові організації можуть передавати допомогу для оборонних потреб незалежно від статуту

Так, до завершення режиму воєнного стану, неприбутковим організаціям НЕ обов’язково зазначати в статуті допомогу Силам Оборони України, щоб передавати майно, перераховувати кошти чи надавати послуги наступним суб`єктам:

1. Будь-яким військовим формуванням та службам (повний перелік таких організацій зазначено безпосередньо в статті https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#n20114)
2. Службам цивільного захисту;
3. Державним чи комунальним медичним закладам, департаментам охорони здоров’я обласних державних адміністрацій;
4. Перераховувати кошти на спеціальні рахунки «призначені для фінансового забезпечення заходів з відсічі збройної агресії проти України та ліквідації її наслідків, національної безпеки та оборони, відновлення, підтримки і розвитку України, надання гуманітарної допомоги, а також для залучення коштів на підтримку Збройних Сил України».
5. Надавати благодійну допомогу учасникам бойових дій, захисникам України (повний перелік також наведено в статті https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#n20114) та членам їхніх сімей, працівникам підприємств, установ, організацій, сил цивільного захисту, які залучаються для оборони України перебуваючи в районі проведення бойових дій.
6. Надавати благодійну допомогу фізичним особам, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, у яких проводяться (проводилися) бойові дії, та або осіб зі статусом ВПО.

Отже, на перший погляд, законодавець спростив можливість передавати допомогу Силам Оборони України та фізичним особам, які постраждали від війни, однак, враховуючи наявність в законі оціночних категорій та, враховуючи поширену недобросовісність окремих працівників податкової служби, радимо перед передачею допомоги тому чи іншому бенефіціару дослідити наявність роз’яснення чи судової практики, або отримати попереднє роз’яснення податкової інспекції, якщо ви маєте сумніви у ваших діях.

Пам’ятайте, що не завжди розуміння закону з боку податкової збігається з вашим розумінням або розумінням судових органів.

 

Сьогодні Простір також потребує вашої підтримки! 

 prostirdonate

 

 

 

 

 

 


Останні публікації цього розділу:

Як громадським організаціям долати виклики та посилювати вплив в часи турбулентності

Сім складових, що роблять спільноту життєздатною та ефективною

Бути в тренді: як НУО створювати Reels для Instagram та Facebook

10 порад для ГО, які хочуть розробити civic tech-рішення

Реєстрація змін в громадських та благодійних організаціях: усе не так складно