Ініціативні групи запрошують на стратегічні сесії з формування “зелених” енергетичних спільнот
Як створити та ефективно працювати енергетичним спільнотам у Вінниці, – представників ініціативних груп запрошують долучитися до стратегічних сесій для формування Дорожньої карти створення спільнот зеленої енергетики у ВМТГ. Учасниками можуть стати об’єднання бізнесів, медичних закладів, закладів освіти, ОСББ чи громадських організацій, які готові створити “зелену” енергетичну спільноту, а також ті, хто має успішні кейси самоорганізації та створення енергоспільнот.
Енергетичні спільноти – це об’єднання громадян, організацій чи бізнесів, які спільно володіють і керують проєктами з відновлюваної енергетики. Енергетичну спільноту можна створити на базі індустріальних парків, медичних закладів, закладів освіти, ОСББ, громадських організацій, тощо.
Члени такої спільноти створюють юридичну особу для виробництва електроенергії, у тому числі з відновлюваних джерел, і можуть займатися розподілом, постачанням, споживанням, агрегацією, зберіганням енергії, наданням послуг з енергоефективності або послуг із заряджання електромобілів, або надавати інші енергетичні послуги своїм членам.
Наразі в національному законодавстві України статус “зелених” енергетичних спільнот чітко не окреслено, що гальмує їх розвиток. Саме тому важливо закріпити концепцію створення енергетичних спільнот у локальних стратегічних та програмних документах.
Вінницька громада є однією з перших, яка в повній мірі усвідомлює важливість «зеленого» переходу та визначила необхідність трансформації локальних документів у відповідності зі світовими трендами. Так, у 2022 році ВМТГ першою проголосила «Зелений курс Вінниці», основою для впровадження якого є принципи та засади ініціативи ЄС «Європейський зелений курс», прийнятий у 2019 році. Досягнення кліматичної нейтральності лежить в основі Зеленого курсу Вінниці та є його центральним елементом. Декарбонізація енергетичної системи, перехід на відновлювані джерела енергії (ВДЕ), підтримка енергоефективності є критично важливими для досягнення кліматичних цілей громади.
В той же час, війна в Україні, систематичні обстріли енергетичної системи формують необхідність децентралізації енергетичної системи, переходу до екологічно ефективних відновлюваних джерел енергії. Все це може бути досягнуто шляхом впровадження системи заходів, в тому числі і формування енергетичних спільнот, діяльність яких допоможе пришвидшити та масштабувати локальні ініціативи громадян з реалізації проєктів розподіленої генерації ВДЕ та створенню “зелених” робочих місць на теренах Вінниччини.
Щоб напрацювати конкретні рішення та дорожню карту для створення енергетичних спільнот, Вінницька міська рада спільно з Агенцією сталого розвитку “Синергія” та Ресурсно-аналітичним центром “Суспільство і довкілля” запрошують ініціативні групи долучитися до стратегічних сесій, які відбудуться 18 та 19 лютого.
Взяти участь можуть об’єднання бізнесів, медичних закладів, закладів освіти, ОСББ чи громадських організацій, які готові створити “зелену” енергетичну спільноту. Кількість місць обмежена, тому для більшої ефективності стратегічної сесії організатори відбиратимуть учасників із представників різних напрямів.
Подати заявку на участь можна до 12 лютого до 13:00 год. за посиланням.
Стратегічні сесії для формування Дорожньої карти створення спільнот зеленої енергетики у ВМТГ відбудуться за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» у рамках проєкту “Зелений курс Вінниці: від стратегії до практики”, що реалізується Агенцією сталого розвитку “Синергія” та Ресурсно-аналітичним центром “Суспільство і довкілля” у співпраці з Вінницькою міською радою.