Правозахисники: поліцейська реформа має бути на умовах громадськості

Як створити законодавчі запобіжники проти зловживань, перевищень влади та службової недбалості поліцейських – про це розказали учасники прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі. ...

pressconf
Правозахисники: поліцейська реформа має бути на умовах громадськості

Як створити законодавчі запобіжники проти зловживань, перевищень влади та службової недбалості поліцейських – про це розказали учасники прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі. Експерти правозахисної коаліції «Ні – поліцейській державі!» (НПД) – Наталія Криницька, Богдан Чумак, Михайло Лебедь та правозахисник і екс-юрист Національної поліції Михайло Каменєв – найближчим часом збираються реєструвати відповідні зміни законодавства в українському парламенті.

Експерти нагадали, що в 2015 році через форсоване ухвалення урядового Закону «Про Національну поліцію» не всі розроблені громадськістю правки потрапили в його текст. Що згодом призводило до продовження дещо оновлених практик незаконних затримань та обшуків, безпідставних перевірок документів, а також систематичного ігнорування поліцейськими норм про носіння жетонів на одностроях та номерів на шоломах.

Недостатня якість Закону про Нацполіцію поставила під загрозу поточні результати у реформуванні поліції ще й тому, що новий Закон не вирішував проблем перевищень необхідної міри застосування поліцейських заходів примусу, невибіркових силових розгонів масових зібрань людей, а також випадків злочинної бездіяльності поліції у випадку правопорушень під час мирних зібрань.

Правозахисники, зокрема, пропонують узаконити жорсткіші норми щодо ідентифікації осіб поліцейських, додатково прописати санкції за порушення правил носіння жетонів та особистих номерів, дозволити відмовлятися від виконання вимог поліцейських-порушників цих правил, скасувати таку підставу для перевірки документів людей як „намір вчинити” адмінправопорушення, зробити прозорішими процедуру опитування поверхневої перевірки, унеможливити практику безпідставного отримання поліцією особистих речей людей, узаконити зрозуміліші для поліції вимоги пропорційності застосування заходів примусу, зобов’язати охороняти учасників мирних зібрань, прямо заборонити невибіркові силові розгони зібрань, дозволити Національній гвардії України обмежувати мирні зібраннями лише в умовах воєнного та надзвичайного стану, узаконити реальну можливість громадськості формувати територіальні комісії, здійснювати дисциплінарні провадження щодо поліцейських, впливати призначення і звільнення керівників територіальних відділів поліції. Менша частина цих пропозицій вже увійшла до законопроекту №4753 «Про внесення змін до Закону України «Про Національну поліцію» (щодо  виконання рекомендацій, які містяться у коментарях Ради Європи)».

Запропоновані НПД змін до Закону про Нацполіцію (з коментарями експертів) тут.

ДОВІДКОВО:

“Ні – поліцейській державі!” – правозахисна коаліція таких українських організацій як ХОГО “Молодіжна правозахисна група – Харків” (МПГ-Харків), ГО “Правозахисна ініціатива” (ПІ), ГО “Тернопільська правозахисна група” (ТПГ), ВМГО “Фундація регіональних ініціатив” (ФРІ), ХОФ “Громадська альтернатива” та ГО “Агенція розвитку громадянського суспільства” (АРГС). Меморандум коаліції тут.


 

Останні публікації цього розділу:

ГО "Життя" звертається до депутатів: не допустити акцизної преференції для тютюнових виробів для нагрівання

Стартував безоплатний онлайн-курс від ДСНС про підготовку до блекаутів

Місцевий розвиток, орієнтований на громаду: дороговкази комплексного дослідження у громадах Івано-Франківщини

Під час презентації книги «Примарна ясність» обговорили актуальні проблеми колишніх цивільних полонених та стереотипи щодо компенсацій

11 молодіжних центрів приєдналися до проєкту #МолодьТуТ програми USAID «Мріємо та діємо»

Безоплатна правова та психологічна допомога для мешканців у Широківській громаді