Нікотинові снюси – наркотична загроза для дітей, яку не помічають батьки

Задля залучення дітей та молоді до наркотичної залежності тютюнова індустрія створила та агресивно просуває новий нікотиновий продукт – нікотинові снюси (паучі). Це нікотинові вироби у вигляді ...

Додано:
olha233

нікотинові снюси
Нікотинові снюси – наркотична загроза для дітей, яку не помічають батьки

Задля залучення дітей та молоді до наркотичної залежності тютюнова індустрія створила та агресивно просуває новий нікотиновий продукт – нікотинові снюси (паучі). Це нікотинові вироби у вигляді пакетиків із целюлозною сумішшю, нікотином та ароматизатором, що використовуються орально (зазвичай кладуть на ясна під губу). Замість процесу вдихання, нікотин зі снюсу всмоктується безпосередньо через слизову оболонку рота. Нікотинові снюси були створені на заміну тютюновим снюсам (ідентичні вироби, наповнені тютюном), які, відповідно до євроінтеграційних зобовʼязань України, заборонені з 2023 року. На сьогодні в Україні нікотинові снюси Урядом не регулюються та вільно реалізуються особам до 18 років, а тютюнова індустрія агресивно рекламує їх молоді.  

IMG_20250225_114140

Залучення дітей до наркотичної залежності від нікотину

Найбільш цинічним є те, що виробники позиціонують нікотинові снюси як харчові продукти, що дозволяє дітям безперешкодно їх купувати. Завдяки своїй доступності та можливості споживати їх непомітно, діти можуть вживати нікотинові паучі у великих кількостях, що підвищує ризик передозування та негативних наслідків для здоров’я.

Яскраве пакування, різноманітні смаки, такі як фруктові, м’ятні та інші, а також підсолоджувачі роблять нікотинові снюси надзвичайно привабливими для дітей та молоді. Це сприяє формуванню залежності від нікотину з раннього віку.

«З метою забезпечення сталих прибутків, тютюнова індустрія використовує нікотинові снюси для залучення нових споживачів, перш за все дітей, до наркотичної залежності на місце колишніх споживачів тютюну та нікотину, які померли або відмовилися від вживання. Таким чином, задля захисту дітей та молоді від епідемії вживання тютюну та нікотину, а також з огляду на низьку поширеність їх вживання серед населення на даному етапі, нікотинові снюси мають бути заборонені на рівні з аналогічними тютюновими снюсами», – наголосив Дмитро Купира, виконавчий директор ГО «Життя».

Чим небезпечні нікотинові снюси

Швидке розповсюдження нікотинових снюсів викликає серйозне занепокоєння у зв’язку з низкою причин. Розглянемо по порядку.

Вміст нікотину в одному снюсі може бути у 20 разів вищим, ніж у сигареті

Високий вміст нікотину в цих виробах сприяє швидкому формуванню залежності та має вкрай негативні наслідки для здоров’я. Українське законодавство регулює максимальний вміст нікотину в сигаретах (1 мг на 1 сигарету) та рідинах до електронних сигарет (20 мг в 1 мл), тоді як для нікотинових снюсів немає жодних обмежень. Виробники декларують вміст нікотину від 4 до 20 мг та більше в одному! снюсі, що у 20 разів може перевищувати рівень нікотину порівняно з сигаретою. Загальна кількість нікотину в пачці нікотинових снюсів (20 шт.) може складати 400 мг проти 20 мг в димі 20 сигарет. 

Нікотин, окрім того, що викликає залежність, має інші негативні наслідки для здоров’я: сприяє виникненню серцево-судинних заворювань, є стимулятором розвитку пухлин та особливо небезпечний для дітей і підлітків, оскільки має негативні наслідки для розвитку мозку та нервової системи. Оскільки нікотинові снюси вживаються орально, збільшується ймовірність проковтування слини з нікотином. Згідно з регламентом REACH Європейського Союзу нікотин класифіковано як високотоксичний при потраплянні в організм через рот, шкіру або дихальні шляхи, що може спричинити смерть. Також дослідники виявляють високий рівень інших токсинів в нікотинових снюсах, зокрема, формальдегідів (які спричиняють онкологічні захворювання). 

«Нікотинова залежність в міжнародній класифікації хвороб визначена як розлад психіки і поведінки (МКХ-10 та МКХ-11). Через нікотинові снюси та подібні вироби до центральної нервової системи надходять неконтрольовані дози нікотину. Від цього діти стають ще більш вразливими до всіх видів тютюнових та нікотинових виробів!» – наголосив Отто Стойка, лікар Київського міського центру контролю та профілактики хвороб МОЗ, координатору проєкту «Школи без нікотину та тютюну».

Міністерство охорони здоровʼя України та Держпродспоживслужба повідомляють про чисельні скарги від громадян про погіршення стану здоров’я після вживання снюсів з високим вмістом нікотину (понад 100 мг), що підтверджується висновками лікарів. 

Агресивна реклама

Тютюнова індустрія агресивно рекламує нікотинові снюси на різних платформах: у місцях торгівлі, на зупинках громадського транспорту, в інтернеті та соцмережах, позиціонуючи їх як сучасний, «менш шкідливий» та простий у використанні продукт.

За даними опитувань Київського міжнародного інституту соціології, у 2024 році на рекламу нікотинових снюсів наражалися на 40% більше українців, ніж у 2023-му. Відповідно зростає і споживання: за даними Євромонітору, у 2019 році їхній продаж був на нульовому рівні, а у 2023 році було продано вже понад 48 мільйонів снюсів за рік. Водночас споживання нікотинових снюсів знаходиться на рівні менше 0,5% серед всього дорослого населення та на рівні 2% серед споживачів тютюнових та нікотинових виробів.

Нікотинові снюси (паучі) мають бути заборонені

Заступник міністра охорони здоров’я Ігор Кузін заявив про необхідність повної заборони нікотинових снюсів з огляду на складність ефективного регулювання, поширення агресивних маркетингових практик, активної інтернет-торгівлі та відсутність належного контролю за дотриманням встановлених норм.

Станом на 2024 рік вже 11 країн заборонили нікотинові паучі, серед яких Бельгія, Нідерланди та Австралія

Всесвітня організація охорони здоров’я також закликає до уніфікованого підходу в регулюванні нікотинових паучів та подібних виробів, які мають ідентичні характеристики: зовнішній вигляд, склад та спосіб вживання. Оскільки нікотинові снюси є аналогічним до тютюнових снюсів продуктом (за винятком того, що замість тютюну використовується синтетичний нікотин), найбільш дієвим заходом для запобігання поширенню нікотинової залежності та мінімізації потенційної шкоди для здоров’я, пов’язаної з вживанням таких виробів, є заборона їх реалізації в Україні.

Контактна особа: Ольга Масна, медіакоординаторка ГО «Життя», 073 089 65 70, [email protected].


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Суспільне оголосило перелік громад, де шукатиме гіперлокальних кореспондентів

Остання зимова підбірка вакансій в громадському секторі

26700 літрів палива передано для підтримки критичної інфраструктури у 7 громадах Херсонщини

Історія масштабної гуманітарної місії: як ZDOROVI перетворили виклики війни на справу порятунку

У 20 тимчасово окупованих громадах Донецької, Запорізької, Луганської і Херсонської областей посилюватимуть залученість громадян до бюджетних процесів