Закон про народовладдя: переваги, які отримаємо, коли закон запрацює

У січні 2025 року в Україні набув чинності Закон №3703-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування». Цей закон спрямований на посилення участі ...

475646773_122206481240215970_2687488876344933317_n
Закон про народовладдя: переваги, які отримаємо, коли закон запрацює

У січні 2025 року в Україні набув чинності Закон №3703-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування». Цей закон спрямований на посилення участі громадян у прийнятті рішень на місцевому рівні та забезпечення прозорості діяльності органів місцевого самоврядування.

_20250228_185424_0000

ГО “Громадський центр “Нова генерація” активно працює у цьому напрямку із громадами та органами місцевого самоврядування, забезпечує ефективну взаємодію між владою та жителями, а також надає експертну підтримку у впровадженні нових механізмів народовладдя.

Чому це важливо:

  • Підвищення громадської активності: закон надає громадянам реальні інструменти впливу на рішення місцевої влади, що сприяє розвитку демократії та підвищенню довіри до органів самоврядування.
  • Прозорість та підзвітність: встановлення обов’язкових процедур звітування посадових осіб перед громадою забезпечує відкритість та підзвітність влади.

Переваги впровадження закону:

  • Для громад: можливість ефективніше вирішувати місцеві проблеми шляхом залучення жителів до процесу прийняття рішень.
  • Для жителів: розширення прав та можливостей впливати на розвиток своєї громади, брати участь у формуванні місцевої політики та контролювати діяльність влади.
  • Для громадських організацій: розширення можливостей для адвокації, реалізації ініціатив та співпраці з органами місцевого самоврядування.

“Закон покликаний залучити якомога більше жителів до ухвалення рішень у громадах та сприяти розвитку локальної демократії. У межах діяльності ГО «Нова генерація» я багато контактую з жителями деокупованих громад Херсонщини. Тож бачу бажання жителів, щоб громади відновлювались. Силами тільки місцевої влади це зробити неможливо. Тому залучення жителів до цього процесу є необхідним”, – пояснює експертка із організаційного розвитку та залучення громадян ГО ГЦ “Нова генерація” Ольга Жукова.

Ольга Жукова - експертка із організаційного розвитку та залучення громадян ГО "Громадський центр “Нова генерація”

Ольга Жукова – експертка із організаційного розвитку та залучення громадян ГО “Громадський центр “Нова генерація”

Яка роль громадських організацій у контексті набуття чинності Закону №3703-IX

Безперечно, що роль громадських організацій стала ще більш значущою. Вони посилюють свою роль у налагодженні діалогу між владою та жителями громад. І, спираючись на досвід і власну експертизу, сприятимуть ефективному використанні інструментів залучення. 

  • Інформують і навчають громадян: проводять освітні заходи, семінари та тренінги для підвищення обізнаності мешканців про нові механізми участі у місцевому самоврядуванні.
  • Сприяють розробці та впровадженню статутів громад: Надають експертну підтримку у створенні статутів, що відповідають вимогам закону та враховують інтереси громади.
  • Моніторять діяльність органів місцевого самоврядування: Забезпечують прозорість та підзвітність влади через громадський контроль та оцінювання.
  • Фасилітують діалог між владою та громадою: Організовують платформи для обговорення важливих питань та спільного прийняття рішень.

4

“Наразі триває перехідний період. Усі нововведення запрацюють лише з 2027-го року. До цього громади, які не мають статуту, повинні його розробити та привести у відповідність всю нормативно-правову базу”, – пояснює виконавча директорка ГО “Громадський центр “Нова генерація” Оксана Глєбушкіна.

Оксана Глєбушкіна - експертка, тренерка, фасилітаторка, виконавча директорка ГО “Громадський центр “Нова генерація”

Оксана Глєбушкіна – експертка, тренерка, фасилітаторка, виконавча директорка ГО “Громадський центр “Нова генерація”

Оксана Глєбушкіна акцентує, що скористатися перевагами закону зможуть не всі:

“На жаль, жителі громад, де управління здійснюють місцеві військові адміністрації,  скористатися перевагами закону не зможуть. Серед них – і Херсонщина. Адже там закон про органи місцевого самоврядування зараз не працює. Відтак, громада не зможе користуватися цими інструментами, якщо знову не запрацюють органи місцевого самоврядування. Проте у громадському секторі йде мова про необхідність внесення змін до законодавства, щоб врегулювати питання участі громадськості там, де працюють військові адміністрації”.

3

Фактори, які впливатимуть на виконання закону:

  • Обізнаність громадян: Необхідність інформування жителів про нові можливості та механізми участі.
  • Рівень підготовки органів місцевого самоврядування: Забезпечення навчання та ресурсів для впровадження нових процедур.
  • Готовність до співпраці: Відкритість влади до діалогу з громадою та громадськими організаціями.

5

У громадській організації додають, що якщо організації та громади потребують експертного супроводу, консультацій та фасилітації щодо запровадження і використання інструментів громадської участі,  вони можуть звертатись до експертів і експерток: [email protected].

Анна Кучерак-Зоря


Тематика публікації:                            

Останні публікації цього розділу:

Ланцюжок довіри у Запоріжжі між поколінням, що навчається, і поколінням, що бореться

502 бізнес-ідеї конкурсу «Роби своє» оцінюватимуть підприємці, шеф-кухар, бізнес-тренерка та військові

Злочини, що не зникають: як Росія порушує права людини в окупованому Криму та на новоокупованих територіях

У Львові відбувся Junior EXPO 2025: понад 40 навчальних закладів презентували молодіжні стартапи

80 рішучих кроків до мрії: фінал програми «Мрій та Досягай»

У Центрі життєстійкості Березанської громади працює професійний психолог