Щоб алгоритм працював на вас: як НУО досягти більшого охоплення у Facebook
Чому українським НУО варто розібратися в алгоритмах Facebook? Які стратегії допоможуть досягати більшого охоплення? Які формати контенту працюють найкраще?Попри зростання нових платформ, Facebook й ...
Додано:
Громадський Простір

Чому українським НУО варто розібратися в алгоритмах Facebook? Які стратегії допоможуть досягати більшого охоплення? Які формати контенту працюють найкраще?
Попри зростання нових платформ, Facebook й досі залишається найбільшою соціальною мережею у світі з понад 3 мільярдами активних користувачів щомісяця. Для громадських організацій ця мережа має величезний потенціал — щоб промотувати важливу місію, залучати підтримку, знаходити нових прихильників та партнерів, комунікувати зі своєю аудиторією.
Тому якщо ви хочете, щоб ваші зусилля на платформі були ефективними та досягали бажаних результатів, необхідно навчитися працювати з вічно змінними алгоритмами Facebook (і тут зовсім неважливо — любите ви їх чи ні).
Ось деякі важливі дані:
- Facebook має понад 3 мільярди активних користувачів щомісяця, з яких 65% заходять на цю платформу щодня й проводять там в середньому 40 хвилин на день.
- До 2027 року Facebook охопить 75% населення світу і наразі є третім за відвідуваністю вебсайтом у світі після Google та YouTube.
- 96% неприбуткових організацій використовують Facebook сторінки.
- Неприбуткові організації публікують в середньому 5,95 раза на тиждень на своїй сторінці Facebook.
- Неприбуткові організації мають середній рівень взаємодії 0,066% на Facebook.
Facebook змінює алгоритм: перехід від друзів до інтересів
Штучний інтелект (ШІ) став невіддільною частиною алгоритму Facebook. Завдяки розвиненим можливостям машинного навчання Facebook використовує ШІ для персоналізації контенту для користувачів, аналізуючи їхню поведінку та уподобання на платформі.
Алгоритм оцінює кожен пост, рекламу, Stories та Reels. Він оцінює контент на основі прогнозів і сигналів, а потім ранжує його в порядку спадання інтересу для кожного користувача. Цей процес відбувається щоразу, коли користувач оновлює свою стрічку.
“Ми хочемо, щоб у Facebook ви бачили дописи, авторів, теми та ідеї яких важливі для вас, і немає значення, хто публікує такий контент: люди, з якими ви вже пов’язані, або ті, кого ви поки що не знаєте. Коли ви відкриваєте стрічку на головній сторінці Facebook, ви бачите поєднання «пов’язаного контенту» (наприклад, контенту від людей, які є у вас у друзях або за якими ви стежите, з груп, до яких ви вступили, і від сторінок, яким ви поставили позначку «Подобається») та «рекомендованого контенту» (наприклад, контенту, який, як нам здається, буде для вас цікавий, від людей, яких ви можете захотіти пізнати). Ми також показуємо рекламу, підібрану спеціально для вас”, — так у Meta пояснюють свій підхід до ранжування контенту у Facebook.
Цього року Facebook істотно змінив свою модель алгоритму, перейшовши від алгоритму, орієнтованого на друзів, до алгоритму, орієнтованого на інтереси, подібно до моделі TikTok. Тепер до 50% контенту, який користувачі бачать у своїх стрічках, походить від того, що Facebook називає “непов’язаними джерелами” — акаунтами, на які вони не підписані. Це означає, що розмір вашої аудиторії більше не визначає потенційне охоплення вашого контенту — людина з 500 підписниками має таку ж можливість для вірусного контенту, як і той, у кого 5 мільйонів підписників. І ця зміна виявилася надзвичайно успішною, оскільки Facebook зафіксував збільшення часу перебування на платформі на 8%.
Поради для оптимізації контенту під алгоритми Facebook
Створюйте оригінальний контент
У Meta зазначають, що користувачі цінують правдивий та автентичний контент. Ті дописи, які люди вважають “справжніми”, будуть отримувати вищий рейтинг в алгоритмі. Водночас компанія працює над зниженням рейтингу для дописів, які люди вважають “оманливими, вдавано сенсаційними або спамом”.
Ось кілька порад, як показати алгоритму, що ваш контент є правдивим і автентичним:
- Пишіть чіткі заголовки: Переконайтеся, що ваш заголовок точно описує те, що користувачі побачать у вашому дописі. Можна робити креативні підписи, але точно не клікбейтні чи оманливі.
- Будьте чесними: Тобто говоріть правду. Не створюйте сенсацій, не перебільшуйте та не обманюйте.
Використовуйте нативні можливості платформи
Один з найкращих способів працювати з алгоритмом, а не проти нього, — це використовувати нативні функції платформи Meta.
Такі функції, як Stories, Reels, відео в реальному часі та інтерактивні інструменти (наприклад, опитування, розроблені Meta), щоб привернути увагу користувачів і викликати взаємодію. Тому є сенс включити їх у свою стратегію для Facebook.
Час публікацій має значення, тому плануйте
У Facebook визнають, що час є основним сигналом при ранжуванні контенту в алгоритмі.
Алгоритми Facebook допомагають людям побачити ваш контент, навіть якщо їх не було в мережі, коли він був вперше опублікований. Але залучення аудиторії є ключовим сигналом, який вказує на потенційну цінність допису. І ви, швидше за все, отримаєте таку залученість — особливо важливою є рання залученість — якщо опублікуєте допис, коли більша частина вашої аудиторії буде онлайн.
Не знаєте, коли найкращий час для публікації? Згідно з дослідженням Hootsuite, ранні години в будні дні зазвичай є найкращим часом для публікації у Facebook, щоб отримати найбільше залучення. Простіше кажучи, публікація в потрібний час максимізує шанси на те, що люди побачать ваш пост, включаючи людей, яких немає в мережі в той момент, коли ви його публікуєте! Тому для зручності можна планувати публікацію контенту.
Взаємодійте зі своєю аудиторією
Алгоритм, який використовує Facebook, надає пріоритет публікаціям зі сторінок, з якими користувач мав змістовну взаємодію в минулому. Це означає, що важливо підвищити свою активність у коментарях.
Якщо людина знайшла час, щоб прокоментувати ваш допис, не втрачайте цю можливість. Якщо ви дасте людині відчути, що її почули, це підвищить ймовірність того, що вона продовжить коментувати ваші дописи в майбутньому. Це, звісно, надсилає алгоритму більше сильних сигналів взаємодії. Якщо проігноруєте їх, то вони, швидше за все, промовчать у відповідь.
Ви також можете ставити відкриті запитання. Це вважається однією з найефективніших стратегій. Хоча у Facebook не схвалюють відверту приманку для залучення (наприклад, «Залиште коментар нижче!»), ви все одно можете заохочувати коментарі, ставлячи продумані, відкриті запитання, які дозволяють вашій аудиторії вести обговорення. Поєднуючи відкриті запитання, гумор та навіть легку полеміку, ви можете створити ефективну формулу для залучення аудиторії та успіху ваших постів.
Публікуйте контент, створений користувачами, та згадуйте людей у своїх публікаціях
Щоразу, коли вас позначають у публікаціях інші, використовуйте можливість продемонструвати на своїй сторінці контент, створений користувачами. Звичайно, не забудьте переконатися, що у вас є згода від автора поста на те, щоб поділитися його контентом.
І ловіть професійну пораду. Перетворіть найкращі відгуки про вас на стислі дописи у Facebook. Коли ви позначаєте людей, які залишили відгуки, це не тільки підвищує взаємодію з публікацією, але й може залучити нових підписників, особливо якщо ті, хто залишив відгук, ще не підписалися на вас.
Експериментуйте з різними типами постів
Якщо ви знайшли тип допису, який подобається вашій аудиторії, варто продовжувати створювати подібний контент, щоб задовольнити алгоритм.
Однак не бійтеся змішувати інші типи постів або варіації контенту, щоб побачити, чи зможете ви охопити більше людей. Оскільки Facebook продовжує розширювати свої можливості, варто експериментувати з ними, щоб побачити, як це впливає на охоплення та ефективність вашого контенту.
Робіть кожен пост унікальним, навіть якщо він повторно використовується
Звичайна стратегія, яку багато хто використовує, коли творче натхнення вичерпується — це повторне використання контенту.
Не біда, якщо ви знову публікуєте пост, який раніше мав хороший рівень взаємодії. Але ключове — робити його різним кожного разу.
Хоча “контент” самого посту залишається тим самим, експериментуйте з варіаціями щоразу, коли його повторно використовуєте. Ви можете протестувати нові зображення, новий заголовок або зовсім новий текст.
Сфокусуйтеся на Reels
Оскільки алгоритм продовжує надавати перевагу Reels та коротким відео, брендам і творцям контенту доведеться використовувати більше такого контенту. Якщо ви хочете, щоб ваш контент був оптимізований для алгоритму, витратьте час на створення відеоконтенту, який буде цікавим та вирізнятиметься.
Як зробити ваші Reels більш помітними, тобто отримати вищий рейтинг від алгоритму? Загальний принцип — створювати високоякісний контент. Що саме це означає?
Ось конкретні рекомендації безпосередньо від Facebook:
- Reels мають розважати, бути цікавими та викликати бажання до взаємодії
- Створюйте трендовий контент, що залучає інших користувачів до активної участі
- Використовуйте вбудовані інструменти, такі як текст, фільтри або інші ефекти
- Дотримуйтесь вертикального формату відео
- Додайте музику
- Експериментуйте з різними підходами, щоб визначити, що працює для вас
- Використовуйте хороше освітлення та операторську роботу для створення візуально приємного відео
Розмиті або низької роздільної здатності відео, відео з водяними знаками інших додатків (наприклад, TikTok), відео з обмеженням по краях чи горизонтальні відео — це те, чого слід уникати.
Ключова порада — зосередьтеся на якості ваших відео, а не на їх кількості. А більше порад читайте тут: “Бути в тренді: як НУО створювати Reels для Instagram та Facebook”
Stories — зручний спосіб тестувати нові ідеї контенту
Щоб там не було, але Stories досі займають важливе місце в стрічці, адже відображаються у верхній частині, і їх легко помітити. Попри те, що Stories не такі ефективні для залучення нових підписників, вони залишаються чудовим інструментом для підтримки видимості серед уже наявних підписників. Це також зручний спосіб тестувати нові ідеї контенту і підтримувати регулярне спілкування з вашою аудиторією, щоб не втратити її увагу.
Кілька порад для створення Facebook Stories, щоб ваш контент мав найкращі шанси для надсилання сигналів алгоритму:
- Робіть відео вертикальним: Як і в Instagram Stories, ваш контент має бути знятий вертикально.
- Використовуйте шаблони: Якщо ви не вважаєте себе графічним дизайнером, скористайтеся шаблонами Facebook для Stories.
- Додайте заклик до дії: Спонукайте до взаємодії, переконавшись, що кожна історія має заклик до дії. Чим більше взаємодії ви отримаєте від користувачів, тим більше алгоритм Facebook буде пріоритетно показувати ваш контент їм.
Не забувайте про альбоми
Коли ви намагаєтеся підвищити показники залученості, може виникнути спокуса шукати якісь складні секрети роботи з алгоритмами Facebook. Але не забувайте про звичайний альбом.
Наприклад, дослідження Hootsuite показало, що альбоми в середньому займають одне з найвищих рівнів залучення — 1,6%. Тоді як відео, посилання, фотографії та оновлення статусу займають трохи менше — 1,5% і 1,3% відповідно.
Мова йде не про те, щоб створювати цілу Facebook-сторінку, присвячену альбомам, але вони можуть бути ефективним способом донести просту інформацію та отримати високі показники залученості.
Відстежуйте аналітику та інсайти
Найкращий спосіб зрозуміти алгоритм роботи Facebook — це відстежувати та вимірювати власні показники. Відстежуючи аналітику та інсайти, ви можете виявити тенденції та закономірності взаємодії конкретно на вашій сторінці. Потім ви можете використовувати ці дані для коригування та оптимізації своєї контент-стратегії, щоб краще відповідати тому, що найбільше резонує з вашою аудиторією.
Читайте також: Для чого НУО знати свій найкращий пост? Покрокова інструкція аудиту соцмереж
За інформацією:
2025 Social Media Statistics for Nonprofits
2025 Facebook algorithm: Tips and expert secrets to succeed
Facebook Algorithm Explained: 2025 Insights
Facebook Content Strategy 2025: What’s Actually Working Right Now
16 Key Tips To Beat The Facebook Algorithm [2025]