Подолати травму війни: як в Україні впроваджують найефективніші терапії для лікування посттравматичного стресу

Ментальне здоров'я українців, які переживають війну, є одним із ключових викликів сьогодення. Військові, цивільні, мешканці деокупованих територій та особливо діти стикаються з наслідками ...

photo_5469902587219276566_y

Громадський Простір

Ментальне здоров’я українців, які переживають війну, є одним із ключових викликів сьогодення. Військові, цивільні, мешканці деокупованих територій та особливо діти стикаються з наслідками травматичних подій. І саме доказові методи психотерапії можуть стати надійною опорою на шляху до відновлення.

Громадський Простір продовжує досліджувати тему психологічної підтримки в умовах війни — цього разу ми говоримо з психологинею Мартою Пивоваренко про сучасні методики роботи з ПТСР, важкими спогадами, травмами, а також про нові підходи до реабілітації військових і цивільних в Україні.

Марта Пивоваренкоконсультантка з інклюзії та психосоціальної підтримки проєкту «Я зміг — і ТИ зможеш» у Oleksandr Tereshchenko Charity Foundation, керівниця департаменту забезпечення якості послуг з психічного здоровʼя та психосоціальної підтримки ГО «Спільноти самодопомоги», тренерка та супервізорка проєкту з Бостонською дитячою лікарнею Гарвардського університету для підтримки дітей деокупованих територій України.

 

Когнітивно-процесуальна терапія — одна з найкращих методик для відновлення після ПТСР у військовому контексті

 

— Марто, розкажіть про найефективнішу на сьогодні психотерапію у лікуванні посттравматичного стресу?

Когнітивно-процесуальна терапія (КПТ) або Cognitive Processing Therapy (CPT), яку розробили для лікування посттравматичного стресового розладу, є однією з найбільш досліджених методик лікування ПТСР. 

КПТ розроблялась спершу для лікування жінок, які роками страждали від симптомів депресії після пережитого сексуального насильства. За 30 років досліджень вона показала високу ефективність лікування (понад 80%) військових, солдат, що пережили травмування, коли людина завдає шкоди іншій людині, і війна один з найкращих прикладів. КПТ рекомендовано як лікування першої лінії в усіх основних рекомендаціях щодо подолання посттравматичного стресового розладу та похідних проблем. Зокрема у рекомендаціях American Psychological Association, United Kingdom’s National Institute for Health and Care Excellence, U.S. Department of Veterans Affairs і Department of Defense та Australian Guidelines.

Сьогодні Когнітивно-процесуальний підхід — це терапія першого вибору у США при лікуванні посттравматичного стресового розладу, а також інших проблем психологічного напрямку після пережитого травматичного досвіду. Ця терапія працює надзвичайно ефективно з людьми, які мають проблеми зі сном, вживають алкоголь, й не можуть з цим впоратися. Вона націлена на підтримку відновлення. 

Не кожна людина, яка пережила травматичний досвід, буде розвивати проблеми психічного здоров’я чи матиме тривалі наслідки. Але ті, хто розвиває психологічні, неврологічні чи поведінкові розлади, потребують якраз психотерапії такого рівня. Найкращої! Українці на це заслуговують.

 

Уже 330 терапевтів пройшли підготовку і працюють по всій Україні 

 

 

Photo-215

 

До 2021 року я не могла знайти партнерську організація, яка би пріоритизувала впровадження доказової високоінтенсивної терапевтичної методики в Україні. На щастя, це змінилось. Організація Об’єднаних Націй стала цим системним партнером, який підтримує впровадження когнітивно-процесуальної терапії в Україні

Системна співпраця станом на минулий тиждень забезпечила підготовку вже понад 330 фахівців у сфері психічного здоров’я, які володіють когнітивно-процесуальною терапією. 

Поступово когнітивно-процесуальна терапія отримує необхідне поширення, тож стає популярною і в Україні, а не лише на Заході. Уже самі ветерани, мешканці деокупованих територій, які мають проблеми зі здоров’ям, пов’язані з симптомами ПТСР, починають шукати терапевта саме даного профілю, адже отримали від побратимів свідчення, що їм допоміг психотерапевт саме КПТ напрямку. Висока ефективність терапії, гнучкість і надійність методу лікування ПТСР, який може безпечно застосовуватись навіть при найбільш складному протіканні ПТСР та коморбідних станах (супутніх проблемах психологічного характеру), показує, що відновлення реальне. Навіть впродовж 5-10 років після лікування у понад 90% тих, хто страждали від симптомів ПТСР та проходили цю терапію — симптоми не повертаються. Найважливіше, що навіть при розвитку депресії після травматичної події не повертаються симптоми депресії. Це означає, що ветеран або ветеранка, які пройшли лише цей тип терапії, не відчувають вже тих страждань, з якими вони звернулися. В науковому контексті це означає, що терапія працює добре, ефективно і немає регресу ПТСР. 

 

Photo-111

 

Таких терапій небагато, які працюють саме з посттравматичним стресовим розладом та іншими супутніми проблемами здоров’я: наприклад, з тривожним розладом, розладами вживання психоактивних речовин, обсесивно-компульсивним, панічним чи депресією, яка розвинулась після травматичного інциденту. Це якраз оптимальний терапевтичний метод, 12 сесій якого можна укласти у двотижневе лікування реабілітаційного центру чи трьохмісячне — проходячи до терапевта на візити у нестаціонарних умовах. 

Нам вдалося забезпечити навчання 11-ї групи психотерапевтів, які пройшли підготовку і працюють із ветеранами, ветеранками, членами родин військових та іншими клієнтами. В імплементації цього терапевтичного методу нас підтримують професор Віктор Бурлака та Університет Північної Кароліни (США), які допомагають у навчальній програмі. 

 

 

Пролонгована експозиція допомагає справитися з важкими спогадами про жахливі картини війни

 

А які методики або підходи ви б рекомендували також впроваджувати для роботи з ветеранами? 

— Завдяки ініціативі Техаського університету A&M Health Systems та The Arlene Campbell Humanitarian Foundation розпочалась імплементація Пролонгованої експозиції (ПЕ) aбо Prolonged Exposure (PE) в Україні. У травні 2024 року доктор Ізраель Ліберзон (Dr. Liberzon) та доктор Грегорі Мюллер (Dr. Greg Muller) з Медичної школи Делла — Техаського університету в Остіні (Dell Medical School — The University of Texas, Austin (USA) провели підготовку групи, а також надають 6-ти місячне клінічне навчання з супервізії для терапевтів — учасників дворічного проєкту. 

27 березня 2025 року в рамках нового тренінгового проєкту «Професійний розвиток у сфері ментального здоров’я: знання, досвід, практика», який створено Координаційним центром Кабінету Міністрів України в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як?, яка ініційована Першою Леді Оленою Зеленською, проведено перший вебінар «Науково-доказові методи психотерапії ПТСР» доктором Грегорі Мюллером. Переглянувши запис на сторінках Координаційного центру КМУ, можна ознайомитись з досягненнями цієї терапії. 

Пролонгована експозиція (ПЕ) — це терапевтична методика, що дозволяє клієнту емоційно обробити травматичний досвід і реструктуризувати пов’язані з травмою спогади, і відповідно — подолати симптоми ПТСР. Під керівництвом терапевта клієнт в ході індивідуально розробленої програми переживає безпечні, але провокуючі тривогу ситуації зі спогадів. Станом на сьогодні пролонгована експозиція вважається однією з кращих у США. За останні 30 років ПЕ пройшла безліч вимірювань на різноманітних вибірках людей. Ця терапевтична методика стала однією з найбільш досліджуваних видів терапевтичної інтервенції з використанням золотого стандарту рандомізованих клінічних досліджень. У дослідженнях порівнювалася ефективність ПЕ та інших терапевтичних методів, включно з медикаментозною терапією, КПТ та ЕMDR (десенсибілізація та репроцесуалізація рухом очей), а ще порівняння включали додавання релаксації, терапії щеплення від стресу тощо. Якщо коротко — ця терапія добре працювала самостійно, але також ефективно у комплексі.  

Щоб зрозуміти як вона діє, я просто приведу знайомий нам приклад з минулого. Якщо ми згадуємо дідів, які після Другої світової війни у сні могли проживати важкий досвід, кричали від жаху, прокидаючись, не могли полишити позаду пережиті жахливі картини війни, то ми розуміємо, з чим працює пролонгована експозиція. Вона якраз допомагає справитися із “закарбованими у пам’яті” важкими спогадами про жахливі картини війни, і навіть катування у полоні, або пережиті травми під час вибухів.  

Пролонгована експозиція є сильною терапією, яка працює зі спогадами. І ті, хто читають ці рядки, тепер можуть розуміти — якщо маєте когось зі знайомих, родичів, хто намагається з цим справитися — яку терапію вам потрібно шукати.  

 

Photo-60

 

Станом на зараз підготовлено 19 спеціалістів. Це лише початок. Спеціалісти будуть працювати впродовж багатьох років із людьми, які зіштовхнулись з травматичним досвідом, чи вже стали ветеранами, проходять лікування, можливо, були поранені, можливо пережили втрату, ампутацію, і біль та важкий травматичний досвід стали їхніми щоденними супутниками. 

Отже, це один із дуже хороших методів роботи з переліченими проблемами, коли є хронічний біль, важкі спогади, можливо, мігрені, пов’язані з отриманими легкими черепно-мозковими травмами чи пораненнями — всі наслідки можуть бути вилікувані з допомогою пролонгованої експозиції. Це той метод, який дуже необхідний в Україні зараз. Я вдячна американським організаціям — The Arlene Campbell Humanitarian Foundation та Техаському університету — за можливість допомагати, навчати і вимірювати ефективність цієї терапії в Україні. 

17 квітня 2025 року є нагода більше розпитати про імплементацію ПЕ під час вебінару «Сучасні інструменти діагностики ПТСР», що відбудеться онлайн з Тетяною Нікельсен, PhD, MBA, асистенткою-професоркою з досліджень кафедри психіатрії та поведінкових наук Медичного коледжу Техаського університету A&M в прямому ефірі на сторінці Координаційного центру з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України, або після у записі вебінару.

 

Читайте також: “Втрата ілюзій” уже відбулася: адаптивність надає нам спроможності боротись далі


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Де шукати психологічну допомогу: гарячі лінії та сервіси в Україні

Війна є війна: знову реагуємо на вживання "конфлікт в Україні" в повідомленнях НУО

Фінансова турбулентність: як ОГС України реагують на (при)зупинення грантового фінансування США

"Втрата ілюзій" уже відбулася: адаптивність надає нам спроможності боротись далі

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги