Звіти політичних партій досі недоступні на сайті НАЗК

 У зв’язку із гучними скандалами довкола деяких політичних партій, у суспільстві виник гострий інтерес до теми, що донедавна залишалась в тіні, - фінансової сторони діяльності партій: спонсорів, ...

звіт
Звіти політичних партій досі недоступні на сайті НАЗК

 У зв’язку із гучними скандалами довкола деяких політичних партій, у суспільстві виник гострий інтерес до теми, що донедавна залишалась в тіні, – фінансової сторони діяльності партій: спонсорів, майна, розмірів заробітних плат, вартості оренди офісів тощо.

Попри це, на сайті НАЗК досі не оприлюднені звіти партій за два звітні квартали 2016 року.  Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання і протидії політичній корупції» (Далі – Закон) вказує на обов’язок Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК): «Звіт партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, у тому числі у формі відкритих даних, не пізніше ніж на десятий день з дня його надходження та розміщується у відкритому доступі впродовж не менше п’яти років». У законі також передбачено, що політичні партії мають оприлюднювати на власних сайтах звіти, проте не всі партії виконують цю норму вчасно, інші ж взагалі ігнорують.

Звіти політичних партій на сайті НАЗК повинні були з’явитись не пізніше 9 серпня (за І квартал) та 19 серпня(за ІІ квартал) 2016 року, проте досі звіти недоступні для користувачів.  Директор департаменту із запобігання політичній корупції НАЗК Роман Смик так коментує ситуацію: «Скановані звіти партій досить об’ємні та непосильні для розміщення на офіційному сайті Агентства.  Саме тому зараз ми шукаємо можливості для повноцінного оприлюднення звітів».

Як відомо, окрім сканованих версій звітів формату JPEG(*.jpeg) або PDF(*.pdf),  партії подають до Агентства електронні версії звіту у форматі MSExcel. Цей формат звітів доволі зручний у використанні при їх аналізі та не потребує особливої модернізації сайту для їх розміщення та додаткових потужностей сайту.

У той же час громадськість розуміє всю складність ситуації. Адже, надання такої звітності – це щось абсолютно нове для нашої країни. Нове не тільки для партійних функціонерів, а й для чиновників НАЗК, громадських активістів, журналістів та, власне, самого суспільства. За 10 днів працівники НАЗК отримали та опрацювали звіти 400-т партій (за І та ІІ квартали 2016 року), а це близько 50 тис. сторінок інформації.

Саме тому, команда Центру «Ейдос», котра втілює проект «Моніторинг фінансуванні політичних сил – основа доброчесності української політики» за Підтримки МФ «Відродження» звертається до працівників НАЗК із проханням якнайшвидше вирішити проблему з оприлюднення звітів партій у спосіб, найбільш прийнятний у даній ситуації.


Останні публікації цього розділу:

Громадська участь: купа цегли чи затишний дім?

Як готувати молодіжні інклюзивні проєкти: чекліст

Як залучати молодь до своїх проєктів та активностей

Проблема 21 травня. Легітимний президент чи стан interregnum*?

Напрями безбар’єрності в молодіжній роботі

Що не є форум-театром або культура поваги до авторських методик