Україна опинилась серед лідерів за площами контрольованих іноземними інвесторами сільгоспугідь – дослідження

Україна входить в першу десятку країн по площам контрольованих іноземними інвесторами сільськогосподарських земель. Про це свідчать результати аналітичного звіту міжнародної незалежної ініціативи з ...

площа контрольованих сільськогоподарських угідь іноземними інвесторами
Україна опинилась серед лідерів за площами контрольованих іноземними інвесторами сільгоспугідь – дослідження

Україна входить в першу десятку країн по площам контрольованих іноземними інвесторами сільськогосподарських земель. Про це свідчать результати аналітичного звіту міжнародної незалежної ініціативи з моніторингу землі Land Matrix Initiative, партнером якої в Східній Європі виступає Національний екологічний центр України.

Згідно до оприлюдненого сьогодні звіту організації, загальна площа сільгоспугідь, що знаходяться під контролем іноземного капіталу, складає в Україні 2,4 мільйони гектарів при загальній площі сільськогосподарських угідь в 42,7 мільйонів гектар. Лідерами першої десятки країн, де сільськогосподарські землі контролюються іноземним капіталом, є Демократична республіка Конго, Папуа-Нова Гвінея та Російська Федерація.

Як зазначив експерт Національного екологічного центру України Михайло Амосов, всього 7 компаній з іноземним капіталом володіють в Україні сільгоспугіддями загальною площею земель понад 2 мільйони гектарів. Лише одна з американських корпорацій NCH Capital контролює сьогодні земельні угіддя загальною площею понад 400 тисяч гектарів.

“Ми припускаємо, що акціонерний капітал частини компаній є виведеним капіталом українських компаній. Проте, як у випадку капіталу українського походження, так і питомо іноземного капіталу надзвичайно актуальним є питання прозорості – які способи, методи, шляхи використовувались, щоб зосередити в своїх руках гігантські площі надзвичайно родючих земель», – зазначив Михайло Амосов.

Загалом, згідно до звіту Land Matrix, починаючи з 2000 року, 26,7 мільйонів гектарів сільськогосподарських земель всього світу перейшло під контроль іноземних інвесторів. Це означає, що інвестори володіють приблизно 2 відсотками орних земель в усьому світі, що за площею приблизно дорівнює загальній території Великобританії і Словенії взятих разом.

«Ми помічаємо, що не тільки все більша кількість сільськогосподарських земель переходить до рук інвесторів, але і те, що ці землі все частіше та інтенсивніше обробляються і використовуються для вирощування сільськогосподарських монокультур – наприклад, зерна, олійної пальмової, цукрової тростини», – сказав науковий співробітник Німецького інституту глобальних досліджень та країнознавства GIGA доктор Керстін Нольте, один з авторів доповіді. За його словами, «цілком ймовірно, що цей процес буде надалі набувати все більш загрозливого характеру для місцевих громад у найближчі роки».

Land Matrix (landmatrix.org) є глобальною і незалежною ініціативою, яка збирає дані про придбання земель в країнах з низьким і середнім рівнем доходу. Її мета полягає в тому, щоб сприяти підвищенню прозорості та відповідальності у прийнятті рішень щодо земель та інвестицій. Ініціатива координується мережею міжнародних науково-дослідних установ і організацій.

Завантажити звіт “International Land Deals for Agriculture. Fresh insights from the Land Matrix: Analytical Report II”.

Джерело: Національний екологічний центр України.


   

Останні публікації цього розділу:

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи

В американському університеті презентували виставку з історії «Щедрика»

Клуб Добродіїв шукає менторів/ок для участі в проекті підтримки підлітків