Расул Джафаров: мистецтво допомогло привернути увагу до ситуації з правами людини в Азербайджані

11 жовтня, у кав’ярні «Хармс», у рамках правозахисного клубу, організованого Центром Громадянських Свобод, відбулася зустріч з Расулом Джафаровим, азербайджанським правозахисником. Розмова була про ...

Расул Джафаров

Віталій Ніщименко

11 жовтня, у кав’ярні «Хармс», у рамках правозахисного клубу, організованого Центром Громадянських Свобод, відбулася зустріч з Расулом Джафаровим, азербайджанським правозахисником. Розмова була про мистецтво та демократію.

В Азербайджані Расул очолював Клуб прав людини. Був координатором кампанії «Мистецтво для демократії», в рамках якої було проведено декілька кампаній проти політично вмотивованого обмеження свободи. Під час кампанії  «Співати для демократії», організованої в період підготовки до конкурсу «Євробачення 2012», співаків з демократичних країн просили висловити стурбованість становищем з правами людини в Азербайджані. З серпня 2014 року знаходився під арештом, а у квітні 2015 року був засуджений до шести років і шести місяців позбавлення волі. 17 березня 2016 року, після підписання розпорядження про помилування президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим, звільнений з під варти.

Расул розповів про свої проекти та про те, чому він зі своїми колегами почав займатись цією справою: «У 2011 році з колегами ми обговорювали, що можна робити, щоб можна було промотувати захист прав людини. І досить несподівано прийшли до висновку, що можна використовувати мистецтво. І «Євробачення», яке проходило в Азербайджані у 2012 році, підштовхнуло нас до ідеї, що можна використовувати мистецтво чи культурні заходи і  розповідати про права людини.

Коли ми починали кампанію «Співати для демократії», багато хто відносився скептично до нашого проекту. У багатьох азербайджанських правозахисників була думка, що це буде не серйозною кампанією. Але ми думали інакше, тому що «Євробачення» організовується Європейською Мовною Спілкою і ця спілка має певні документи, де говориться про свободу слова, свободу журналістики, інші свободи і права людини. Ми вирішили використовувати цю можливість для початку нашої кампанії. Це нам допомогло у двох речах: по-перше, у комунікації з європейськими журналістами. Другий момент, ми змогли привернути не лише правозахисників, не тільки активістів, які зацікавлені у правозахисній діяльності, ми привернули увагу самих представників мистецтва: музикантів, співаків, фотографів, художників і т.д. Тобто ми змогли створити інтерес до того, що потрібно піднімати питання, пов’язані з правами людини. І я думаю це була досить цікава та успішна кампанія.

Але ми зрозуміли, що Азербайджан не завжди буде вигравати «Євробачення», і конкурс не завжди буде проходити у Баку, і потрібно щось змінювати. І вирішили трансформувати кампанію на щось інше і придумали «Мистецтво для демократії». І сфокусували увагу не тільки на певні заходи, це була більш довготермінова кампанія. Ми змогли залучити правозахисників, журналістів і самих представників мистецтва, говорити про ті речі, про які говорять правозахисники кожного дня. Ми почали робити різні заходи, знімати відеоролики і документальні фільми про права людини. Ми проводили конкурси для художників і фотографів, просили малювати карикатури, художні витвори. В кінці було обрано 3 найкращих і організовано загальну виставку робіт, які були подані на цей проект. Ми намагались робити практично все, запрошували і музикантів, і співаків, і художників, і режисерів, і карикатуристів, і всіх інших, хто був зацікавленим. І однією з причин того, що влада Азербайджану вирішила, що пора арештовувати правозахисників, у тому що вони стають все більш сильнішими. І через такі проекти ми могли привернути увагу багатьох людей, навіть, тих, які ніколи не були зацікавлені у питаннях, пов’язаних з правами людини. Вони жили своїм життям і не знали про ситуацію в країні. Але мистецькі продукти, які ми змогли підготувати у рамках цього проекту, дали нам шанс привернути увагу».

Більше у відео:


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині