Огляд досліджень щодо гендерної рівності та розширення прав/можливостей жінок
Огляд досліджень, моніторингів, стратегій та звітів від аналітичних центрів, громадських організацій та міжнародних інституцій - за останні 2 роки на тему гендерної політики, зміцнення ролі та внеску ...
Додано:
Громадський Простір
Огляд досліджень, моніторингів, стратегій та звітів від аналітичних центрів, громадських організацій та міжнародних інституцій – за останні 2 роки на тему гендерної політики, зміцнення ролі та внеску жінок у запобігання та врегулювання конфліктів, миробудування і примирення.
До огляду включено дослідження Ради Європи, Європейської Комісії, ПРООН, ЮНЕСКО, Комісії Організації Об’єднаних Націй з питань становища жінок, ЄЕК ООН, WEF, Міжнародної організації праці, Організації економічного співробітництва та розвитку, Світового банку, WIP, Міжнародної ліги жінок за мир і свободу, Представництва Фонду Фрідріха Еберта в Україні, Українського жіночого фонду, ВГО «Жіночого Консорціуму України», Міжнародної жіночої мережі (WDN), Центру культурно-антропологічних студій та Представництва Фонду ім. Гайнріха Бьолля в Україні.
“Gender Equality Strategy 2014-2017: Annual Report 2014″ /”Стратегія гендерної рівності 2014-2017: Річний звіт 2014″
Новаторська робота Ради Європи у сфері прав людини та гендерної рівності сприяла розробці узгодженої правової та політичної схеми, яка, якщо буде впроваджена, значною мірою сприятиме забезпеченню прав жінок та надасть державам-членам Ради Європи можливість наблизитись де-факто до гендерної рівності. Започаткована у 2012 році Трансверсальна (наскрізна) програма Ради Європи з питань гендерної рівності спрямована на збільшення впливу та забезпечення стандартів гендерної рівності, підтримуючи їх впровадження у державах-членах за допомогою різних заходів, включаючи стратегію досягнення гендерної рівності та діяльність у пріоритетних напрямах. Основу цієї Стратегії складає значна нормативно-правова база Ради Європи стосовно гендерної рівності, а також результати останньої Конференції міністрів Ради Європи 2014 року, відповідальних за рівність жінок та чоловіків, що враховує як теперішню економічну ситуацію, так і політичний вплив Ради Європи. Стратегія наголошує на цілях та пріоритетах Програми Ради Європи з питань гендерної рівності на 2014-2017 роки, визначає методи роботи та головних партнерів, і, зокрема, заходи, необхідні для досягнення кращих результатів.
Стратегічна мета 4: Досягнення збалансованої участі жінок і чоловіків у політичній та громадській сферах щодо прийняття рішень
“Глобальний Звіт про стан гендерної рівності” (“Global Gender Gap Report 2014″) свідчить про те, що рівних можливостей на робочому місці вдасться досягнути через 81 рік, тобто у 2095 році. Згідно із звітом, загальні здобутки у сфері гендерної рівності у світі з 2006 року є початком повних змін лише в незначній кількості країн. Найвищий індекс рівності у 2014 році, відповідно до звіту, мають нордичні країни; Нікарагуа, Руанда та Філіппіни закривають десятку країн із рівними можливостями. Україна посідає 56 місце серед 142 країн, які були досліджені. Детальніше.
Доповідь ЮНЕСКО «Гендерна рівність: Спадщина і творчість» 2014 наочно демонструє необхідність проведення більш ґрунтовних обговорень, досліджень та інформаційно-роз’яснювальних заходів з питань важливості рівних прав, можливостей і відповідальності для жінок, чоловіків, хлопчиків і дівчаток в області спадщини та творчості. Доповідь звертає увагу на те, що культура є неодмінною умовою для повного розкриття потенціалу всіх людей, незалежно від статі. Доповідь, підготовлена за ініціативи сектора культури ЮНЕСКО, вперше зводить воєдино існуючі науково-дослідні роботи, стратегії, тематичні дослідження і статистичні дані з гендерної рівності та розширенню прав і можливостей жінок у сфері культури. Гендерна діагностика, приведена в Доповіді, виявляє симптоми, які властиві й іншим областям соціально-економічного життя. Серед них обмежений доступ жінок до керівних посад (так звана «скляна стеля»); дискримінація в деяких видах діяльності («скляні стіни»); обмежені можливості в безперервному навчанні, нарощуванні потенціалу і розвитку зв’язків; нерівний поділ тягаря неоплачуваної роботи по дому; несприятливі умови праці (неповний робочий день, робота за контрактом, неформальна зайнятість). Крім того, слід відзначити існування гендерних стереотипів і переконань, властивих різним культурам, що приписують жінкам і чоловікам певні ролі, які не завжди базуються на їхній згоді.
Gender Equality Action Plan for 2014-2021 / План дій ЮНЕСКО за пріоритетом “Гендерна рівність” 2014–2021 рр.
План дій доповнює нову Середньострокову стратегію ЮНЕСКО на період 2014-2021 рр. (37 С / 4) та її Програму та бюджет на період 2014-2017 рр. (37 С / 5) і ставить своєю метою практичне втілення встановлених в цих документах глобальних пріоритетів і стратегічних завдань з метою розробки всеосяжного і послідовного підходу до забезпечення гендерної рівності в ЮНЕСКО і державах-членах.
Challenges and achievements in the implementation of the Millennium Development Goals for women and girls / Виклики та досягнення в реалізації Цілей розвитку тисячоліття для жінок і дівчаток 2014 (Комісія ООН з питань становища жінок, узгоджені висновки)
На сесії Комісії Організації Об’єднаних Націй з питань становища жінок (2014р.) було досягнуто знакового глобального консенсусу щодо заходів, необхідних для прискорення досягнення Цілей розвитку тисячоліття для жінок і дівчаток, була закладена міцна основа для включення аспектів гендерної рівності, розширення прав і можливостей жінок, прав людини жінок і дівчаток до порядку денного в сфері розвитку на період після 2015 року. Узгоджені висновки, прийняті Комісією щодо становища жінок по завершенні її 58 сесії, репрезентують першу оцінку кожної з ЦРТ з урахуванням гендерної проблематики.
“UNECE Gender Action Plan. Key to Regional Sustainable Development 2014 – 2015″ / “План дій ЄЕК ООН з гендерних питань. Ключ до регіонального сталого розвитку”
Мета цього документа полягає в тому, щоб відновити і привести в дію політику Європейської економічної комісії Організації Об’єднаних Націй з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок. Нинішній План дій з гендерних питань ЄЕК ООН (2014-2015) є другим планом реалізації політики ЄЕК ООН з питань гендерної рівності. Стратегія та план дій слідують планам роботи підрозділів ЄЕК ООН протягом кожного дворічного періоду.
“The Strategy for equality between women and men” / “Стратегія рівності між жінками та чоловіками”
Стратегія рівності між жінками та чоловіками презентує робочу програму Європейської комісії з питань гендерної рівності на 2010-2015 роки. Стратегія висвітлює внесок гендерної рівності в економічне зростання і сталий розвиток, та підтримує імплементацію гендерної рівності в Стратегії Європи 2020. Вона ґрунтується на пріоритетах Жіночої Хартії та на досвіді Дорожньої карта рівності між жінками та чоловіками.
“Maternity and paternity at work. Law and practice across the world” / “Материнство та батьківство на роботі. Закон і практика в усьому світі”
Дослідження Міжнародної організації праці (International Labour Organization (ILO)) розглядає національне законодавство та практику у відношенні до материнства та батьківства на роботі у 185 країнах світу та інших територіях, включаючи відпустку, допомогу, захист зайнятості, охорону здоров’я, механізми грудного вигодовування на роботі та догляду за дітьми.
Цей звіт об’єднує наявні дані і статистику Міжнародної організації праці (International Labour Organization (ILO)), щоб забезпечити повну, актуальну та глобальну картину жінок у світі бізнесу, та жінок на керівних посадах.
“Women, Business and the Law 2014. Removing Restrictions to Enhance Gender Equality” / “Жінки, Бізнес та Закон 2014. Зняття обмежень для підвищення гендерної рівності”
Звіт показує, що в той час як 42 країни знизили правові відмінності між чоловіками і жінками, 128 з 143 досліджених економік все ще накладають правові відмінності за ознакою статі як мінімум за одним із ключових показників звіту. Доповідь також визначає 48 правих та нормативних реформ, що розпочалися в період з березня 2011 року по квітень 2013 року, які можуть збільшити економічні можливості для жінок.
Звіт WIP (Women in Parliaments/Жінки в Парламентах) та Світового банку відображає результати опитування, здійсненого у 84 країнах по всьому світу, що призначені для розуміння перешкод з якими стикаються жінки у політичній кар’єрі. Жінки як і раніше є дуже самотні у політиці. Частка жінок у парламентах протягом останніх 15 років постійно збільшувалася. Вона складала 13,1% в 2000 році, наразі майже 22%. Незважаючи на позитивні кроки останніх років, ми ще дуже далекі від повноправного представництва: за таких умов потрібно буде ще 47 років, щоб досягти гендерного паритету в Парламентах.
Індекс людського розвитку 2014 відображає прогрес в області розвитку, досягнутий за останні роки, і дозволяє побачити актуальні тенденції в окремих державах. Нове дослідження показує, що рівень людського розвитку продовжує зростати, але темпи його підвищення знизилися у всіх регіонах світу і прогрес вельми нестабільний.
Ґендерна політика та інституційні механізми її реалізації в Україні
Національний огляд виконання Україною Пекінської декларації та Платформи дій і заключних документів Двадцять третьої спеціальної сесії Генеральної Асамблеї ООН. За сприяння Програми ООН Жінки «Підсилення підзвітності у фінансуванні ґендерної рівності. Партнерство ЄС і ООН з ґендерної рівності» в Україні, Представництва Фонду Фрідріха Еберта в Україні та Українського жіночого фонду.
Аналітичний звіт «Гендерний моніторинг парламентських виборів 2014 року» розкриває гендерну складову позачергових виборів до Верховної Ради України 2014 року, а саме гендерний компонент передвиборчих програм партій та гендерний аналіз їх списків, медіакомпонент виборчої кампанії 2014 року, гендерний моніторинг кандидаток-мажоритарниць. Видано у рамках проекту ВГО «Жіночий Консорціум України» і Міжнародної жіночої мережі (WDN) «Гендерний моніторинг парламентських виборів 2014» за підтримки проекту «Об’єднуємося заради реформ (UNITER)», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та програмою PACT в Україні.
Аналітичний звіт «Жінки в політиці України на місцевому рівні: шляхи, проблеми, участь» виконаний Київським інститутом гендерних досліджень в рамках проекту ВГО «Жіночий консорціум України» «Розбудова стратегії участі жінок на місцевих виборах» за сприяння Канадського фонду розвитку місцевих ініціатив у грудні-березні 2013 року.
Гендерний моніторинг парламентських виборів 2014 року. Порівняльний аспект
Брошура “Гендерний моніторинг парламентських виборів 2014 року. Порівняльний аспект” надає короткі висновки гендерного моніторингу парламентських виборів 2014 року та відповідну інфографічну інформацію. Видано у рамках проекту ВГО «Жіночий Консорціум України» і Міжнародної жіночої мережі (WDN) «Гендерний моніторинг парламентських виборів 2014» за підтримки проекту «Об’єднуємося заради реформ (UNITER)», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та програмою PACT в Україні.
Матеріали конференції містять анотації виступів на Міжнародній конференції “Гендер, сексуальність і влада: квіруючи нормативності”, що відбулася 2-4 травня 2014 року в м. Харкові.
Дослідження було виконано у травні-жовтні 2013 року Академією Української Преси за сприяння факультету соціології КНУ імені Тараса Шевченка для Програми У-Медіа Інтерньюз Нетворк. Мета дослідження – реконструювати ґендерні ідентичності («жінка» і «чоловік»), що транслюються у друкованих та електронних ЗМІ різних регіонів України, встановити їх соціальні статуси та оцінити репрезентації питань ґендерної політики та ґендерної рівності в українських регіональних медіа.
“Voices from Ukraine: Civil Society as a Driver for Peace” / “Голоси з України: Громадянське суспільство як фактор світу” 2014
Доповідь Міжнародної ліги жінок за мир і свободу щодо зміцнення ролі та внеску українських жінок у запобіганні та врегулюванні конфліктів, миробудування і примирення.
Авторка фото Еміне Зіятдінова, учасниця фулбрайтівської програми, кримська татарка, котра закінчила Львівський національний університет імені Івана Франка та навчалась мистецтву фотографії у Ohio University, Athens, USA, 2010-2013
Підготовлено Громадським Простором