Селянам допомагаємо – корупцію долаємо
2/3 усіх земель України є землями сільськогосподарського призначення, більшість з них використовується за призначенням орендарями, однак внаслідок того, що значна частина селян не в змозі реалізувати ...
Додано:
kobzar
2/3 усіх земель України є землями сільськогосподарського призначення, більшість з них використовується за призначенням орендарями, однак внаслідок того, що значна частина селян не в змозі реалізувати своє право на володіння земельною ділянкою через юридичну необізнаність, перепони в оформленні, створені місцевими чиновниками, вказані землі використовуються орендарями без сплати орендної плати власникам-селянам та податків до місцевих бюджетів.
Неоформлені права на земельні ділянки розпайованих колгоспів пайовиками-селянами створюють можливість для отримання хабарів посадовими особами органів місцевого самоврядування та держави, інспекціями, що проводять перевірки. Натомість, оформлене право на земельну ділянку надало б можливість селянам, які, як правило, є найбіднішими верствами населення, отримувати суттєву орендну плату, а державі та місцевим радам суттєві податкові надходження.
Шевченківський, Печенізький та Чугуївський райони є аграрними осередками Харківської області, в той же час через неоформлення селянами-пайовиками земельних ділянок місцеві бюджети недоотримують численні надходження, самі селяни знаходяться на межі виживання, а в земельній сфері процвітає корупція.
Тому Чугуївська правозахисна група вирішила створити Ресурсний центр захисту селян, що надало останнім можливість отримувати безкоштовну допомогу в оформленні земельних паїв-ділянок, одержувати орендну плату та наповнювати місцеві й державний бюджети.
В ході роботи Ресурсного центру захисту прав селян-власників земельних ділянок вже було досягнуто:
– припинено самовільне заняття земельних ділянок – 230 га;
– визнано право власності на земельну ділянку у судовому порядку – 34 кейси;
– надано допомогу в успадкуванні земельних ділянок – 29 кейсів;
– запобігли незаконній безоплатній передачі земельних ділянок – 42 кейси.
– надано допомогу у виділенні земельних паїв у натурі спадкоємцям після смерті власника – 65 кейсів;
– розроблено методичних посібників та буклетів для власників земельних ділянок – 8;
– створено «гарячу» телефонну лінію;
– проведено 25 виїзних консультацій у сільських радах;
– складено 8 позовних заяв в інтересах громадян (також правозахисники брали участь у судовому захисті селян-землевласників);
– проводиться регулярний прийом в офісі Ресурсного центру;
– здійснюється систематичне надання безоплатної правової допомоги селянам;
– надаються Skype-консультації.
Означена діяльність спрямована на вирішення значної кількості проблем сільських громад, бюджетам яких на даний час вкрай потрібні гроші, збільшення надходження коштів до місцевих бюджетів, усунення корупційних схем незаконного використання земельних паїв.
Певні, що успішна робота Центру стане прикладом для інших районів і допоможе сільським громадам не тільки Харківської області, але й усієї України.
Зауважимо, що правова допомога громадянам надається в рамках проекту Чугуївської правозахисної групи «Захист прав селян-власників земельних ділянок у Чугуївському, Печенізькому та Шевченківському районах Харківської області, подолання корупції в сфері земельних відносин», що впроваджується за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.