Хто господар у Молодіжній раді Кам’янця-Подільського?

«Заговори, щоб я тебе побачив», – майже 2500 років тому говорив відомий давньогрецький мислитель Сократ. Впродовж листопада-грудня цього року громадські активісти, які втілюють у життя актуальні ...

Додано:
olgakomarova

Молодь КамПод
Хто господар у Молодіжній раді Кам’янця-Подільського?

«Заговори, щоб я тебе побачив», – майже 2500 років тому говорив відомий давньогрецький мислитель Сократ. Впродовж листопада-грудня цього року громадські активісти, які втілюють у життя актуальні проекти для молоді Кам’янця-Подільського, не лише побачили на  відео , але й прочитали чимало «бруду» у соцмережах, адресованного на їхню адресу молодим депутатом міської ради Степаном Гуромою.

Власне, якби не новини, опубліковані в мережі від інформаційної агенції «Vdalo», інтернет-газети “Вечірній Кам’янець” та інших інформаційних ресурсів міста над Смотричем, колективи громадських організацій і не дізналися, наскільки агресивно С. Гурома налаштований проти їхньої діяльності. Це і не дивно – усі були зайняті реалізацією проектів до завершення року і плануванням спільних заходів для молоді міста з колегами партнерських ГО на 2017 рік, а дехто шукав легкі шляхи піару.

Особливо всіх зблизив щорічний IV Кам’янець-Подільський форум “Ініціативна Молодь”, незмінним організатором якого є громадський активіст та режисер Андрій Заєць. 26 жовтня більше десяти громадських організацій та активістів за рік роботи представили свої досягнення за рік, що минає. Серед учасників С. Гуроми, колишнього очільника Молодіжної ради, не було…

8 листопада найактивніші громадські організації зібралися ще раз для підписання меморандуму про співпрацю. У документі йшла мова про те, що кожна організація делегуватиме одного представника для співпраці з Молодіжною радою міста для обговорення спільних проектів – у багатьох активістів є вагомий організаторський досвід. Був намір створити комунікацію та механізм співпраці. Жодного  мови про вибори голови Молодіжної ради не було. «Сьогодні зібрались з активістами місцевих громадських організацій для включення представників різних об’єднань до Молодіжною ради Кам’янця-Подільського з метою формування узгодженої, системної молодіжної політики, включення студентської молоді до проектів, які реалізуються в місті громадськими об’єднаннями. Подивимось, що з цього вийде, але маленький крок вперед є і діяльність буде не тільки на папері, а й цікавими справами», – зазначив на своїй сторінці у facebook Андрій Заєць.

01_lyst_01

Минуло буквально 10 днів, як інформаційний простір почав рясніти повідомленнями про те, що С. Гурома виступив на “захист прав Молодіжної ради при Кам’янець-Подільської міської ради”. А захищав він молодь… від представників громадських організацій міста, тобто від НАС і колег з інших молодіжних ГО.

Скріншот відео, опублікованого на сайті інтернет-видання "Вечірній Кам'янець". 17.11.2016.

Скріншот відео, опублікованого на сайті інтернет-видання “Вечірній Кам’янець”. 17.11.2016.

На засідання міськвиконкому 17 листопада прийшов колишній голова Молодіжної Ради, який прагнув  тримати все під своїм контролем і не мав жодного бажання співпрацювати з молодіжними громадськими організаціями. Тепер і не дивно, чому молодий політик, перебуваючи на посаді, ігнорував співпрацю з багатьма організаціями – якби не власний досвід промоції форумів та фестивалів, студентство так і не дізналося б про проведення цікавих заходів для їхнього дозвілля. С. Гурома в ультимативній формі висловив своє незадоволення у втручання у справи Молодіжної ради та долученність громадського сектору до діяльності дорадчого органу. В «чорний четвер» звучали погрози мітингів, страйків та навіть перекриття руху транспорту у місті. Ця поведінка нагадувала істерику дитини, яка будь-що хоче досягти свого. Міська влада була змушена піти йому на поступки.

Ключовою вимогою депутата була зміна в статутних положень Молодіжної ради, аби голову можна було обирати, не ¾ голосів, а лише більшістю присутніх членів ради.. Напевно, все ж не вистачало достатньої кількості голосів для М. Добровольського. Безумовно, закон не забороняв делегувати йому свого ставленика.

Отож, з 17 листопада у мережі розгорілася справжня відкрита дискусія, в якій молодий депутат не скупився на докори Андрію Зайцю, який зібрав біля себе «псевдомолодь» та «громадських активістів, про яких в Молодіжній раді не чули». Також С. Гурома наголосив на тому, що «його Молодіжна рада» активно займається благодійною діяльністю, а не «відмиванням грошей» (цікаво скільки грошей вдалося «відмити» нашим колегами, які щороку проводять заходи на власному ентузіазмі? Якщо вони були «відмиті», то, певно, з бюджету своєї сім’ї, аби щорічна ініціатива мала своє гідне продовження – Авт.). В інших коментарях С. Гурома промовисто розповідав, що «проекти не в межах міста заборонені!!!).

Скріншот публічної переписки Степана Гуроми таАндрія Зайця у соцмережі vk.com

Скріншот публічної переписки Степана Гуроми та Андрія Зайця у соцмережі vk.com

Що в такому разі робити ГО «Творче об’єднання письменників та художників «Кам’яний острів», яка співпрацює з представництвом Британської Ради в Україні? Невже це незаконно, якщо зважати на позицію депутата? Як бачимо, наговорив народний обранець чимало такого, чого б злякався і сам Сократ. Для того, щоб читачі “Громадського простору” змогли осягнути глибину усього цього театру абсурду, напередодні закінчення 2016 року пропонуємо ознайомитися з діяльністю більшості громадських організацій, які вже здобули «рейдерську репутацію» у захопленні Молодіжної ради в Кам’янці-Подільському.

Громадське об’єднання «Ініціатива і Розвиток» - об’єднання однодумців на чолі із засновником А. Зайцем, яке займається створенням соціальної реклами різної тематики, проведенням молодіжних заходів, створенням художніх та документальних фільмів про Кам’янець-Подільський, допомогою іншим ГО в місті. Серед найбільш відомих реалізованих проектів для молоді: проведення «Дня молоді-2013/14»; організація молодіжного форуму «Ініціативна молодь», який вже 4 роки поспіль збирає ГО і активістів міста для презентації їхньої діяльності та проектів; соціальна реклама на екологічну, соціальну і благодійну тематику, документальні проекти про розвиток Кам’янця-Подільського, які можна переглянути на офіційному ютуб-каналі організації тощо.

Громадська організація «Чисті Схили». Мета діяльності – об’єднання активних громадян, які прагнуть спільно розвивати Україну за принципами сталого розвитку, створюючи сучасну, чисту європейську країну з комфортними умовами для життя. Учасники ГО – багаторічні ініціатори міських акцій із прибирання (із залученням учасників у межах 300-400 осіб) та координатори локацій під час проведення всеукраїнських екологічних акцій. «Чисті схили» беруть активну участь у вирішенні екологічних проблем Поділля, працюють зі школярами та студентами задля популяризації еко-свідомого життя. Оранізація щороку розробляє проекти для пошуку фінансування та реалізовує ідеї, які б вирішували проблеми екологічного та соціального спрямування у Кам’янці-Подільському (останній – соціальний проект  “Сімейний клуб живого слова «Почитай мені казку»”).

ГО «Творче об’єднання письменників та художників «Кам’яний острів»». У травні  2015 р. заснована ініціативною групою. Впродовж своєї діяльності реалізувала кілька літературно-видавничих проектів: «Сни Аурінії» – збірка короткої прози про Кам’янець-Подільський молодих письменниць,  презентації якої відбулися в Кам’янці-Подільському та Хмельницькому; щоквартальне видання міжнародного літературно-мистецького журналу «White Phoenix», який дає змогу реалізувати себе молодим літераторам і художникам, здійснити обмін досвідом та співпраці між початківцями та відомими письменниками. На сторінках журналу вже встигли надрукуватися письменники з України, США, Франції, Польщі, Білорусії та інших країн світу. У 2016 році проект вийшов у півфінал конкурсу стартапів від «Нескафе» і здобув відзнаку кращої громадської ініціативи у сфері культури на Всеукраїнському форумі «Громадські ініціативи» у Чернігові.

Організацією був започаткований щорічний Всеукраїнський культурний форум «Кам’яний острів -2015/16» – масштабний захід, що об’єднав письменників, істориків, архівістів, перекладачів, ілюстраторів, фотографів, акторів театру, оперних співаків. Проект став чудовим майданчиком для презентації культурних проектів та налагодження співпраці між громадськими активістами з інших міст.  За період діяльності форуму було організовані та проведені літературні презентації та читання, відкриті історичні лекторії, виставки картин та світлин, театральні вистави тощо. Більше 70 гостей за два роки, серед яких відомі українські науковці, літератори та митці, прибули з кількох українських міст для зустрічі з кам’янецькою молоддю.

Восени цього року ГО стала офіційним партнером представництва Британської Ради в Україні. Для активних громадян міста була проведена серія тренінгів у рамках навчання з написання та реалізації грантових проектів. Серед активних учасників – колеги з інших молодіжних громадських організацій.

Молодіжна християнська спільнота «Нове покоління» – організація, яка об’єднує активну молодь УГКЦ м. Кам’янця-Подільського при храмі свщмч. Йосафата. Окрім щорічних акцій (коляда, вечорниці, гаївки, патріотичне святкування дня Незалежності, свята Покрови та інших), у липні 2017 році планується проведення Всеукраїнського молодіжного фестивалю редемптористської молоді, який об’єднає близько 300 молодих людей із різних міст України та однієї парафії із Білорусі. На думку організаторів, з’їзд створить додаткові можливості молоді для спілкування зі своїми ровесниками, для навчання гідному християнському відпочинку та сприятиме розпізнанню та розвитку здібностей і обдарувань, а також зміцнить їх християнську свідомість.

ГО СК «Титани» нині нараховує дві команди «Титани К-ПНУ» і «Титаніди К-ПНУ». Активісти проводять регулярні тренування. Впродовж існування команди брали участь у декількох чемпіонатах, а саме у Чемпіонаті України з Американського футболу 2015 року та Чемпіонаті УЛАФ 2016 року у складі Хмельницьких «Гладіаторів», у Чемпіонаті України з флаг-футболу для чоловіків 2015 року, а також у Чемпіонаті УЛАФ з флаг-футболу для дівчат 2016 року. 9 квітня 2016 року було проведено перший в історії Кам’янця-Подільського матч з американського футболу між командами «Титани К-ПНУ» (м. Кам’янець-Подільський) і «Гладіатори» (м. Хмельницький). Через півроку, 09.10.2016 у Кам’янці-Подільському знову відбулося обласне дербі. ГО бере активну участь у міських заходах, популяризує американський футбол у місті. Учасники заходів «Фонтан талантів», святкування Дня міста, «Вечір Американського футболу у К-ПНУ» та конкурсів для перехожих на вул. Соборній.

ГО «Студентське самоврядування К-ПНУ імені Івана Огієнка» бере активну участь у громадському житті університету та міста. Одні із останніх заходів варто виділити конкурс «I ❤K-PNU», акцію до Дня української писемності та мови. Активісти були організаторами двох матчів з американського футболу, одного з флаг-футболу на стадіоні К-ПНУ імені Івана Огієнка, студентського форуму «Літо, давай, прощавай», зустрічі стипендіата «Завтра.UA» із студентами вишу. Члени ГО взяли участь у студентському форумі «Школа Лідерства ХХІ ст.» (м. Хмельницький»; форумі «Ініціативна молодь» (м. Кам’янець-Подільський); участь у круглому столі та нарадах, які відбулися у Головному управлінні національної поліції у Хмельницькій області щодо співпраці поліції з ГО, клубом «Сапсан». Висвітлює свою діяльність у соціальних мережах.

«Віра і світло» – міжнародний рух спільнот, який об’єднує осіб з розумовою неповносправністю, їхніх батьків та молодь-волонтерів. Існує у 87 країнах світу. Дві кам’янецькі спільноти, які належать до міжнародного руху, дають можливість для дозвілля, спілкування, саморозвитку, соціалізації і відчуття своєї потрібності у соціумі особам з розумовою неповносправністю. Волотери організовують щотижня заняття з хенд-мейду і двічі на місяць тематичні зустрічі для осіб з розумовою неповносправністю. Крім того, відбуваються спільні походи  у кінотеатри, на виставки і концерти. Це стабільно діюча організація вже близько 20 років. Усі організаційні питаннями у спільноті на плечах на молоді.

В Україні немає жодної державної установи для осіб з розумовою неповноправністю, тим більше дорослих, для організації їхнього дозвілля. Статистика Кам’янець-Подільського говорить про 611 дорослих осіб з легкою і середньою розумовою неповноправністю. Щороку в Україні зростає кількість народженої  малечі з вадами розвитку.

ВГО “Сокіл” Кам’янець-Подільський – молодіжна військово-патріотична організація, яка діє в місті з 2014 року. За період діяльності активісти провели десятки військово-патріотичних вишкілів, сотні безкоштовних спортивних тренувань, безліч екскурсій, мандрівок та туристичних походів. Також було проведено десятки лекцій, організовано багато акцій для популяризації української мови, культури, традицій. Учасники «Соколу» активно долучились до волонтерського та добровольчого руху на Сході України.

02_lyst

Громадські організації, обурені поведінкою та безпідставними звинуваченнями депутата міської ради, направили лист на ім’я міського голови та депутатського корпусу з вимогою допустити до роботи в Молодіжній раді при виконавчому комітеті не лише студентів, а й представників громадських об’єднань. Загалом під зверненням підписалось 12 представників молодіжних організацій: ГО «Ініціатива і розвиток», «Творче об’єднання письменників та художників «Кам’яний острів», «Студентське самоврядування К-ПНУ імені Івана Огієнка», «Чисті схили», СК «Титан», «Міжнародний центр прогресивних досліджень», ВУМ, «Сокіл», «Театральний простір», Міжнародний рух спільнот «Віра і Світло», Всеукраїнський рух «Твоя країна», скаутська організація «Пласт».

Фото: А. Заєць

Фото: А. Заєць

Далі події розвивалися ще цікавіше. 8 грудня у сесійній залі Кам’янець-Подільської  міської ради відбулися збори Молодіжної ради. Без попереднього оголошення, своєчасного повідомлення кандидатів та усіх делегатів, на засіданні були присутні 24 члени із 45, обрали нового голову  молодіжної ради – М. Добровольського. 14 грудня відбулося відкрите засідання Молодіжної ради, проте громадські активісти наполягли на юридичному поясненні: чи відбулися вони в правовому, а відтак легітимному порядку, чи такі які можна визнати недійсними?

Степан Гурома вітає Марка Добровольського з "перемогою". Фото: vk-kp.info

Степан Гурома вітає Марка Добровольського з “перемогою”. Фото: vk-kp.info

Стає зрозумілим, чому колишній голова ради, сьогодні діючий депутат міської ради, так категорично налаштований проти представників громадських організацій в структурі молодіжного дорадчого органу. Мабуть, це банальне бажання більшої влади. От і веде молодий кандидат війну проти двох таборів всередині організації, де є три кандидати на посаду голови, та зовні, де громадський сектор планує долучитися до діяльності Молодіжної громадської ради на законних підставах, у рамках положення про Молодіжну громадську раду за 2013 р. пункт 3.1. четвертий абзац: «Асоційовані члени Молодіжної ради з правом дорадчого голосу, якими можуть бути громадяни України, члени територіальної громади міста Кам’янця-Подільського, представники молодіжних громадських організацій, професійних спілок та інших об’єднань громадян, студенти вищих навчальних закладів міста, що здійснюють діяльність у сфері реалізації молодіжної політики, віком до 35 років». Далі пункт 3.2.: «Особистий склад Молодіжної ради затверджується рішенням виконавчого комітету Кам’янець-Подільської Міської ради за поданням директора департаменту гуманітарної політики Кам’янець-Подільської міської ради…».

Отож, хто в домі господар? Хто має вирішувати долю молодіжної політики у місті, вектори її розвитку і хто має бути її учасниками? На наш погляд, одна людина не в праві вирішувати це питання, навіть якщо він депутат міської ради. «Поспілкуйся з простими людьми, послухай, що їм цікаво, і що їм НАДА…» – радить депутат Андрію Зайцю у соцмережі, активісту, який вже 9 років розвиває молодіжну політику у нашому місті. Рівень грамотності та ораторського мистецтва С. Гуроми говорить сам за себе.

screenshot14

Невже репресивно-силові методи зацікавленого політика переможуть над демократичним співіснуванням та  співпрацею більше десятка молодіжних громадських організацій? В будь-якому разі в новому 2017 році незаконно обраний Марк Добровольський навряд чи зможе розраховувати на підтримку наших колег і, власне, на нашу підтримку. Ми однозначно втілимо у реальність усі заплановані громадські ініціативи у новому році. А чи потрібна така Молодіжна рада місту покаже час.

 

Тетяна Сметанюк та Ольга Комарова
(ГО «Творче об’єднання письменників та художників «Кам’яний острів»)


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я