На Полтавщині обговорили ініціативу прозорості видобувних галузей
«Це позорище, жити в найбільшому газодобувному регіоні країни, а топити дровами»! Ця фраза не залишила байдужим жодного з присутніх. Прозвучала вона 25 січня 2017 року на круглому столі в ...
Додано:
Юрій Филенко
«Це позорище, жити в найбільшому газодобувному регіоні країни, а топити дровами»!
Ця фраза не залишила байдужим жодного з присутніх. Прозвучала вона 25 січня 2017 року на круглому столі в селищі Опішня Зіньківського району Полтавської області, який організувала громадська організація Полтавська філія Суспільної служби України (ПФ ССУ). На ньому були присутні представники місцевої влади, ГПУ «Полтавагазвидобування», місцеві активісти та небайдужі жителі селища. Незважаючи на холодну погоду опішняни все ж зібрались, щоб обговорити цікаву і актуальну для них тему – «Ініціатива прозорості видобувних галузей (ІПВГ). Вирішення соціальних проблем в місцевих громадах та збереження навколишнього середовища».
Ганна Кіященко, голова Полтавської філії Суспільної служби України, член Багатосторонньої групи зацікавлених осіб (БГЗО) з імплементації Ініціативи прозорості видобувних галузей розповіла про те, чому в багатьох країнах громадян хвилює питання видобування корисних копалин та розподіл прибутків від використання надр, які належать народу, згідно конституціям різних країн, в тому чисті і Конституції України.
Юрій Филенко, експерт Пф Суспільної служби України розповів про суть міжнародного стандарту Ініціативи з прозорості видобувних галузей (ІПВГ), презентував перший звіт ІПВГ. «Харківська та Полтавська області дають майже 90 % загального видобутку нафти і газу в Україні, але наші регіони важко назвати Кувейтом» – розпочав свою презентацію експерт. «ІПВГ – це глобальний стандарт управління нафтовими, газовими та мінеральними ресурсами країни. Його суть в тому, що видобувні компанії публікують інформацію про платежі в бюджет та державним органам, а Уряд оприлюднює суми надходжень від видобувних компаній. Дані зіставляються щорічно в Національному звіті ІПВГ і супроводжуються міжнародною експертною оцінкою. Цей процес контролюється багатосторонньою групою зацікавлених осіб (БГЗО), яка складається з представників Уряду, приватного сектора та громадськості» - продовжував Юрій Филенко. Також експерт розповів, що лютому місяці 2017 року буде презентований вже другий звіт, який містить дані за 2014 та 2015 роки не лише про вуглеводні, але й про сектори видобутку вугілля та руди.
Після презентацій присутні перейшли до обговорення, його розпочав Береза Юрій Анатолійович, радник директора ГПУ «Полтавагазвидобування», яке є філією ПАТ «Укргазвидобування». «ПАТ «Укргазвидобування» найбільший платник податків в Україні. В 2016 році Полтавагазвидобування сплатило 12 млрд. грн податків, а загалом Укргазвидобування 45 млрд. грн. Ми також є найактивнішим учасником системи держаних закупівель «PROZORRO». Робити благодійні внески на допомогу місцевим громадам на території яких проводиться діяльність нашої компанії ми не в змозі, бо це заборонено постановою Кабміну. Тому з місцевою владою 12 районів укладались соціальні угоди, згідно яких у 2015 та 2016 роках було перераховано місцевим громадам Полтавської області близько 19 млн. грн щороку. У 2017 році планується підписати також ряд соціальних угод. Після того, як почне діяти закон 3038, згідно якого 5% рентних платежів буде йти до місцевих бюджетів, що значно збільшить фінансові надходження в регіонах, зникне необхідність укладати соціальні угоди. Згоден, що технологічне обладнання на якому працює наша організація дуже застаріле, але вже є проект з його модернізації. А для проведення складних ремонтних і бурових робіт ми плануємо залучати іноземних підрядників з новітнім обладнанням» – розповів Юрій Береза.
В ГПУ «Полтавагазвидобування» працює 20 тисяч спеціалістів, звичайно, що приймаємо на роботу переважно місцеве населення, більше 500 чол., які проживають на території Опішнянської селищної ради, теж працюють у нас.
Місцеві жителі теж активно взяли участь в обговорені. Насамперед їх турбує висока ціна на газ для населення. Вони не розуміють політики формування ціни на блакитне паливо, чому вартість газу у них така сама висока, як і в інших регіонах. Адже ми живемо безпосередньо в районі добування газу і транзитні витрати мінімальні. Яким чином вартість транзиту враховується в ціні на газ? Голова спілки ветеранів селища назвав це позорищем, – живучі на найбільших покладах газу, люди масово переходять на опалення дровами. Також опішняни не задоволені якістю газу в їхніх домівках, з восьмої ранку і до восьмої вечора якість тепловіддачі газу різко погіршується. Це дуже помітно по показникам газового лічильникам.
Представники ГПУ «Полтавагазвидобування» наголосили, що газ, який добуває УГВ реалізується повністю для потреб населення. УГВ не продає добутий газ, а передає «Нафтогазу», який потім встановлює ціну і реалізує споживачам. Зокрема в Зіньківському районі ми подаємо газ до точки входу в систему газопроводів «Трансгаз» та ПАТ “Полтавагаз”, які проводять перевірку його якості, а потім продають його населенню та комунальним підприємствам. Отже саме ПАТ «Полтавагаз» відповідає за якість газу перед споживачами.
Загалом, круглий стіл дав змогу людям задати давно наболілі питання своїм депутатам та представникам ГПУ «Полтавагазвидобування». Це зменшило рівень напруженості між всіма сторонами, який вже так давно панує в регіоні. Адже всі сторони зацікавлені в співпраці. Потрібно лише домовитись про умови, за яких співпраця буде вигідна для всіх сторін і сприятиме розвитку регіону.
Захід відбувся в рамках проекту «Зміцнення місцевої фінансової ініціативи (ЗМФІ-ІІ) впровадження» у частині надання допомоги в реалізації компоненту «Ініціатива прозорості видобувних галузей в Україні», який фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
Зміст продукту є відповідальністю Полтавської філії Суспільної служби України і не обов’язково збігається з поглядами Агентства США з міжнародного розвитку (USAІD), уряду США та Інституту бюджету та соціально-економічних досліджень (ІБСЕД).