Азербайджан: репресії посилюються напередодні Європейських ігор

Репресії по відношенню до громадянського суспільства, НУО та журналістів різко посилилися в Азербайджані - в міру наближення дати Європейських ігор, які пройдуть в Баку. Про це повідомляє ...

Азербайджан
Азербайджан: репресії посилюються напередодні Європейських ігор

Репресії по відношенню до громадянського суспільства, НУО та журналістів різко посилилися в Азербайджані – в міру наближення дати Європейських ігор, які пройдуть в Баку.

Про це повідомляє Обсерваторія в доповіді, зміст якої було оприлюднено 21 квітня. У документі наводяться приклади 8 найвідоміших правозахисників, які незаконно утримуються в ув’язненні; також детально розписується законодавство, прийняте нещодавно в країні, з метою змусити замовкнути дисидентів.

«Керівні особи більшості основних незалежних НУО були арештовані. Їх утримують у катастрофічних умовах, стан здоров’я деяких з них, наприклад Лейли Юнус або Інтігама Алієва значно погіршився, що не може не викликати занепокоєння», – заявив Жеральд Стаберок, генеральний секретар ОМСТ.

Місія Обсерваторії відвідала Баку в січні 2015, з метою провести зустрічі з організаціями громадянського суспільства. Незважаючи на декілька запитів, надісланих владі, делегація не змогла відвідати правозахисників в місцях позбавлення волі.

Багато країн пострадянського простору в останні два роки ведуть надзвичайно репресивну політику по відношенню до громадянського суспільства. Ці заходи багато в чому повторюють прийняті останнім часом в РФ закони, втілюються в життя, як не парадоксально, в той час як влада цих держав намагається створити собі позитивний імідж за кордоном. Найчастіше ці спроби приурочені до великих політичних або спортивних подій. Подібне вже відбувалося в республіці Білорусь під час проведення Чемпіонату світу з хокею, або в Росії у зв’язку з Олімпійськими іграми в Сочі. Ці події повинні бути використані міжнародним співтовариством як можливість звернутися до влади Азербайджану з вимогами щодо порушень прав людини та положення осіб і організацій, що проводять правозахисну діяльність.

«У зв’язку з Європейськими іграми, ми сподіваємося що країни-учасниці зможуть виступити із засудженням становища прав людини в Азербайджані. Тому ми офіційно закликаємо їх виставити офіційною умовою їх участі в церемонії відкриття Ігор звільнення всіх правозахисників, які перебувають в ув’язненні»- заявила Суеро Белхассен, почесний президент Міжнародної федерації за права людини (FIDH), яка керувала місією в Баку в січні 2015. «Той факт, що Азербайджан стає сьогодні одним з альтернативних Росії постачальників енергоносіїв, не повинен цьому перешкоджати. Міжнародне співтовариство, і особливо країни Європи, повинні проявити твердість» – додала вона.

Все більш і більш задушлива політика щодо громадянських свобод в Азербайджані є, серед іншого, реакцією на події, які відбулися в останні роки в різних країнах, у тому числі прикордонних з Азербайджаном, і які уряд країни сприймає як «загрозу» стабільності. Серед них – «арабська весна», масові протести в Росії і Туреччині, а також події в Україні і конфлікт навколо Нагірного Карабаху.

Репресії, яким в 2014 р. піддалися НУО та їх керівники, мали місце після прийняття низки поправок до законодавства, з метою обмежити діяльність організацій громадянського суспільства. Деякими законами були введені додаткові адміністративні вимоги, посилені заходи контролю. Ці закони де-факто перешкоджають законному отриманню і використанню грошових коштів незареєстрованими НУО та влада використовує нові правові встановлення для переслідування керівних осіб незалежних НУО, звинувачуючи їх у фінансових порушеннях.

Обсерваторія захисту правозахисників (OBS) - програма, створена в 1997 р. спільно Міжнародною федерацією за права людини (FIDH) і ВОПТ (OMCT, Всесвітня організація проти тортур). Її завдання – діяти з метою попередження або виправлення конкретних випадків репресій щодо правозахисників.

Джерело : Правозахисний центр “Вясна”


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я