Docudays.UA: під знаком репресій і свободи

22-28 березня у Києві вже вдесяте пройде фестиваль кіно про права людини Docudays.UA. Протягом усього тижня фільми, майстер-класи і публічні дискусії - таким щороку запам'ятовується Docudays.UA. ...

Docudays.UA
Docudays.UA: під знаком репресій і свободи

22-28 березня у Києві вже вдесяте пройде фестиваль кіно про права людини Docudays.UA. Протягом усього тижня фільми, майстер-класи і публічні дискусії – таким щороку запам’ятовується Docudays.UA.

Відкриють фестиваль стрічкою “Твердиня” про Придністров’я як “музей тоталітаризму просто неба”.

22-хвилинний фільм “Ромська мрія” – один із українських проектів, який буде представлений на фестивалі. Зйомки велись у ромських таборах Закарпаття. Автори фільму шукали ромів, які вийшли з табору й інтегрувалися в суспільство та досягли успіху.

«Успіху в нашому розумінні… У ромів успішною вважається людина, яка збирає більше за інших металобрухту або може більше вантажити на ринку мішків і більше заробляти… Для нас було важливо дізнатися, чи можна зламати цей стереотип і чи є успішні роми серед нас», – розповідає режисер Роман Бондарчук.

Фільми будуть змагатися у конкурсах Docu/життя, Docu/право, Docu/коротко.

Під знаком беркуту

Цьогоріч у фокусі фестивалю захист свободи слова і мирних зібрань, доступ до інформації, право на вільне вираження поглядів.

Лого фестивалю ілюструє, як прожили українці 2012 рік. Цей період був багатим на вуличні акції і утиски прав громадян. Тому символом обрали “захисників громадського порядку”. Але “Вибір є!” – вважають організатори і під таким гаслом проходить фестиваль.

«Люди, які не виходять на вулицю… не спілкуються з міліцією, бачать зовсім інші образи. І в суспільстві прийнято думати, що є кривавий режим, який утискає людей, б’є, мучить… Це неправда. Правда на плакаті. Режиму ніякого нема, нема міліції, нема збройних сил. Є такі муляжі. Якщо ти насправді підходиш і піднімаєш каску – там нічого нема. І проблема, чому цей режим є в нашій уяві – це тому, що ми не підходимо і не піднімаємо каску… Люди, які брали штурмом Київраду або зробили справу Павліченків такою, що розглядається найретельнішим чином, – їх дуже мало! Це малесенька купка людей порівняно з 46-мільйонним народом!.. Там, під касками є такі самі люди, і вони, думаю, дивуються, наскільки ми пасивні», – сказав Єгор Соболєв, редактор бюро журналістських розслідувань «Свідомо».

Спецпрограма “Арабська весна” представить панораму революцій у Тунісі, Єгипті та Ємені. Учасники фестивалю шукатимуть відповідь, чому тоталітаризм не зникає після революцій.

Фільми «Доволі! До волі!» і «Строк: вибрані епізоди» покажуть проблеми з правами людини у Білорусі та Росії.

“Жива бібліотека”, майстер-класи і щоденник українського пікетувальника

23 березня на фестивалі відкриється “Жива бібліотека”, де охочі поспілкуються з людьми, до яких в суспільстві є упереджене ставлення (начальник колонії, феміністка, біженець, міліціонер, гей, мусульманин тощо).

Незалежна медіапрофспілка проведе тренінги на теми безпеки журналістів і журналістських розслідувань.

Коаліція з протидії дискримінації та Ла Страда-Україна проведуть захід на тему дискримінації жінок.

Анонсують також майстер-клас “Ти і міліція – як захистити себе”.

Правозахисники презентують “Щоденник українського пікетувальника”.

«Уявіть собі, що активістам вдалося дістати щоденник українського пікетувальника з 2020 року. Невеличкий витяг з цього щоденника я зараз прочитаю: «Згідно з новим положенням ХМДА, організатори мітингу мають на колінах тричі публічно вибачитись перед міліціонерами за відволікання від професійної діяльності. Організатори мітингу мають приходити в боа, щоб правоохоронним органам було легше їх ідентифікувати і провести роз’яснювальну роботу. Журналіст, який висвітлює діяльність пікетувальників, прирівнюється до організаторів мітингу», – озвучила задум Марина Говорухіна, PR-менеджер Української Гельсінської спілки з прав людини.

Кінопокази будуть проходити у Будинку кіно та кінотеатрі “Кінопанорама”. Вхід вільний. Докладну програму шукайте тут.

Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays.UA проводиться в Україні з 2003 року.

Фестиваль традиційно стартує у березні в Києві. У жовтні-грудні Docudays.UA мандрує регіонами України, заїжджає зокрема у школи й місця позбавлення волі.

Організатори: Українська Гельсінська спілка з прав людини, Херсонська міська Асоціація журналістів «Південь», Херсонський обласний Фонд милосердя та здоров’я, Центр сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв.

Автор : Ірина Салій

Регіон: Київ


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Move the Youth: роль молоді в місцевому самоврядуванні

Найважливіші реформи 2024: реформа армії, цифровізація, антикорупційні та заходи у сфері охорони здоров'я залишаються в першій четвірці

Українські організації закликають ЄС відмовитися від російського газу та підтримати енергетичну незалежність України

На Київщині вже третя громада долучилась до роботи над сучасним Статутом громади

Стартував проєкт «Стійкість та розвиток – методичні рекомендації для територіальної громади»

Молодь просуває зміни: у 30 громадах відбулася низка молодіжних адвокаційних кампаній