Очікувані зміни до процесуального законодавства: експертне обговорення
24 квітня 2017 року, Асоціація правників України (АПУ) спільно з Радою з питань судової реформи при Президентові України та проектом Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні» ...
Додано:
uba
24 квітня 2017 року, Асоціація правників України (АПУ) спільно з Радою з питань судової реформи при Президентові України та проектом Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні» провели круглий стіл «Незалежність та ефективність судової гілки влади в Україні у світлі змін до процесуального законодавства».
З вітальним словом до учасників заходу звернувся Президент АПУ Денис Бугай, голова Департаменту правосуддя та правового співробітництва Ради Європи Ханне Юнкер та співорганізатори заходу. Опісля Віктор Короленко, завідувач Відділу представництва інтересів Президента України в судах Адміністрації Президента України представив загальну концепцію реформування процесуального законодавства України.
Серед ключових змін, які мають бути введені в господарський та цивільний процес, є розширення способів судового захисту та засобів доказування, впровадження дієвих механізмів забезпечення позову та доказів, спрощення та прискорення розгляду нескладних і менш значних справ, забезпечення своєчасності розгляду справ та правової визначеності тощо.
Окрім того, планується введення повної компенсації всіх витрат, пов’язаних із судовим розглядом справи та підготовкою до нього, розподілу судових витрат після вирішення справи по суті та у визначених випадках — забезпечення попередньої оплати судових витрат.
Сучасні технології теж мають знайти своє місце серед новел процесуальних кодексів. Так, планується впровадження «електронного суду» з максимальним застосуванням ІТ-рішень для вчинення всіх процесуальних дій через засоби електронного зв’язку з відповідними механізмами ідентифікації та безпеки. Також на громадян чекає впровадження електронної справи та можливість сплати судових зборів онлайн.
Про стандарти Ради Європи щодо судового провадження говорив Георгій Папуашвілі, професор права Державного університету Іллі (Тбілісі, Грузія). У свою чергу, Ханне Юнкер, голова Департаменту правосуддя та правового співробітництва Ради Європи представила роль Верховного Суду як суду касаційної інстанції та єдність судової практики.
Протягом наступних сесій учасники розглядали очікувані новели цивільного, господарського та адміністративного процесу.
Модератором сесії, яка розглядала новели цивільного процесу, стала Лариса Швецова, суддя Апеляційного суду Харківської області. Денис Сібільов, к.ю.н., доцент кафедри цивільного процесу Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, представив окремі питання суб’єктного складу та процесуальні аспекти доказування в проекті Цивільного процесуального кодексу України. Світлана Глущенко, д.ю.н., директор департаменту Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, розповіла про трансформацію касації в цивільному процесі. Врешті, Максим Шевердін, член Правління АПУ, голова Відділення АПУ в Харківській області, керуючий партнер АО «Шевердін і партнери», представив доповідь щодо інституту похідних вимог у проекті Цивільного процесуального кодексу.
Сесію щодо новел господарського процесу модерувала Анна Огренчук, к.ю.н., член Ради з питань судової реформи при Президентові України, голова Комітету з процесуального права АПУ, керуючий партнер LCF.
Олексій Бринцев, к.ю.н., суддя Господарського суду Харківської області, розповів про нові підходи до визначення способів захисту прав у господарському процесі. Арсен Мілютін, адвокат, радник Юридичного бюро «Єгоров, Пугінскій, Афанасьєв і партнери», представив основні засади доказування в проекті Господарського процесуального кодексу України. Врешті, Олена Фонова, к.ю.н., суддя Господарського суду Луганської області, проаналізувала всі «за» та «проти» спрощених процесуальних проваджень. А про нові тенденції апеляційного провадження в проекті Господарського процесуального кодексу України розповів Максим Желік, суддя Львівського апеляційного господарського суду.
Новели адміністративного процесу завершили роботу заходу. Тетяна Стрелець, суддя Вищого адміністративного суду України, представила, якою має бути зразкова справа в касаційному провадженні в адміністративних справах. Олексій Котеньов, суддя Харківського окружного адміністративного суду, говорив про запобігання зловживанню процесуальними правами в проекті Кодексу адміністративного судочинства. Врешті, Лариса Зуєва, к.ю.н., суддя Одеського апеляційного адміністративного суду, проаналізувала переваги та недоліки медіації для судді.