У Харкові з 2018 року офіційно працює театральна студія для підлітків з ментальною інвалідністю «Халабуда». В хабі проходять заняття для підлітків, що допомагають їм спілкуватись, займатись творчістю та спонукають до розвитку — це арт-терапія, комунікативні ігри, настільні ігри, скетчинг, плейбек-театр та англійська. Ще в хабі проходять консультації з психологами. З 2020 року в хабі розпочали заняття інклюзивної студії, де підлітки займаються різними формами театрального мистецтва. Всі посилення спроможності студії.
Першою виставою студії стала казка «Кольорове кошеня» за режисури педагогині Федак Наталії, хорегорафа Авдєєвої Ірини та музичного режисера Оксани Лебединської. Підлітки, які брали участь у підготовці вистави, суттєво розширити своє коло спілкування, покращили комунікативні навички, реалізували таланти на сцені та відчули себе важливою частиною суспільства. Зараз колектив починає працювати над новою казкою. Вистава буде створюватись шляхом досліджень та творчих, музичних, хореографічних лабораторій, методик вистави та плейбек-театру. Але для роботи над виставою не вистачає музичних інструментів, а саме електропіаніно та перкусійні інструменти, такі як туби та чайм-бари.
Завдяки електропіаніно педагоги можуть підлаштуватись під особливості акторів з ментальною та фізичною інвалідністю — особливості сприйняття ритму та висоти звуку, швидкість рухів і т. д. А заняття з перкусійними музичними інструментами допоможуть підліткам розвивати відчуття ритму та навички елементарного музикування. Так колектив студії зможе створювати музичні ансамблі та невеликі музичні оркестри з підлітками, що під час вистав створюватимуть оригінальне музичне оформлення.
«В заняттях наші педагоги використовують орф-підхід, в якому поєднується музикування, спів та танці. Типові музичні інструменти, що використовуються в цьому підході дуже коштовні. Ми знайшли альтернативу набір чайм-барів. Чайм-бари схожі на ксилофони, але в них кожна нота розташована на окремому бруску — таким чином, на одному наборі зможуть одночасно грати до 8 людей», — зазначає Шевченко Наталія, керівниця студії.
Для того, щоб придбати спеціальні музичні інструменти, які будуть чутливими до потреб молоді з ментальною інвалідністю та простими у використанні команда наважилась запустити краудфандингову кампанію для збору коштів на інструменти на платформі «Моє Місто».
Спочатку команда збирала кошти на покупку піаніно. Кошти вдалось зібрати за три дні. Такий хід справ надихнув команду й наступного тижня вони запустили нову кампанію «Як звучить інклюзивний театр» для придбання набору чайм-барів, тубусів та чохлів до них. Яка триватиме ще 30 днів.
Просування кампанії зі збору коштів вирішили підтримати колеги із плейбек театру «Живе дзеркало» та організували перформанс «THE WHITE RABBIT» 3 жовтня о 18:00. Всі кошти виручені за продаж квитків підуть на підтримку краудфандингового проєкту. Придбати квитки можна на сайті платформи.
Якщо вам відгукується тема інклюзивного мистецтва ви можете підтримати проєкт донейтом на платформі, щоб спільними зусиллями зібрати 10 тис грн.на придбання інструменту.