Громадська організація ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ВИБІР разом із партнерами в Україні та Європейському Союзі розпочинає реєстрацію на участь в міжнародних проектах у Литві, Латвії, Чехії, Австрії, Швеції, Німеччині, Нідерландах, Болгарії, Польщі, Греції, Бельгії, Франції та Німеччині. В 2016 році відбудеться 12 подорожей до 15 країн Європейського Союзу та 40 міст Європи. В унікальних подорожах ми відвідуємо європейські культурні, молодіжні, спортивні та зелені столиці, парламенти та уряди, зустрічаємося з європейцями та знайомимося з найкращими музеями, підприємствами, інформаційними центрами ЄС, фестивалями, клубами та національними святкуваннями.
“Український євротур” – це подорожі до країн Європейського Союзу. Також це міжнародний молодіжний некомерційний проект, який складається із серії цікавих навчальних подорожей до країн ЄС, що проводяться у форматі євротурів. Програма проекту відбувається українською та англійською мовою, можуть також проводитись спеціалізовані сесії іншими мовами (німецькою, французькою, польською, словацькою, литовською, шведською). Програма розрахована на участь журналістів, студентів, державних службовців, митців, спортсменів, артистів та митців, музикантів, юристів та менеджерів та простих українців.
Міжнародний проект “Литва: 25 років Незалежності” – це подорож до Литви та Польщі в рамках міжнародного проекту “Український Євротур”. Цього року балтійські країни відзначають 25 річницю незалежності від радянської окупації. Подорож підійде всім, хто закоханий у спадщину ЮНЕСКО та Європейського Союзу.
В програмі проекту ви матимете можливість побачити:
Литву – Литовська республіка є членом ОБСЄ та ООН (з 1991 року), Ради Європи (з 1993), НАТО (з 2002), Європейського Союзу (з 2004), з 21 грудня 2007 року — повноправний член Шенгенської угоди. З 1 липня по 31 грудня 2013 року Литва була Головою Ради Європейського Союзу. Литва — розвинена індустріально-аграрна країна. Основні галузі промисловості: електромоторна, радіоелектронна, нафтопереробна, кораблебудівна, харчова, сільськогосподарське машинобудування, оптичне обладнання, гірнича. Найбільшу частку валової пром. продукції дають харчова, легка, машинобудівна і металообробна галузі промисловості. Транспорт — залізничний, автомобільний, річковий, морський. Гол. морський порт — Клайпеда. Гол. річковий порт — Каунас. Основні центри туризму в Литві — Вільнюс, багатий на історичні та архітектурні пам’ятки, Паланга з її піщаними пляжами і санаторіями, Клайпеда, Каунас. Розвитку туризму в Литві сприяє різноманітність та привабливість її ландшафтів. По території Литви проходить багато туристичних маршрутів, включно з відвідуванням старовинних литовських міст, оглядом визначних пам’яток, відпочинком на Балтійському морі, річках і озерах.
Польщу – Польська держава виникла наприкінці І тисячоліття н. е. До 1918 року польські землі входили до складу Росії, Австро-Угорщини та Німеччини. Після закінчення Першої світової війни Польщу проголошено незалежною державою. Офіційною датою проголошення незалежності вважається 11 листопада 1918 року. Польща є членом багатьох міжнародних організацій, зокрема ООН, МВФ, Європейського союзу, НАТО, ОБСЄ, Ради Європи тощо. Польща — демократична країна на чолі з президентом, головним законом якої є Конституція 1997 р. Центральна урядова структура — Рада міністрів на чолі з прем’єр-міністром. Президент призначає кабінет відповідно до пропозицій прем’єр-міністра, який, як правило, представник від коаліції більшості в Сеймі. Президент обирається загальним голосуванням кожні п’ять років. Коморовський замінив президент Леха Качиньського після смерті останнього в авіакатастрофі 10 квітня 2010 р. Прем’єр-міністр Дональд Туск призначений в 2007 р. після того, коли його партія «Громадянська платформа» домоглася значних успіхів на парламентських виборах. У 2011 р. Туск був переобраний.
Місто Вільнюс – столиця Литви і найбільше місто країни, розташований на р. Няріс. В місті мешкає 527 930 мешканців (2013 р.). У стародавніх історичних джерелах переважає назва Вільня, Wilna, Vilna. У пам’ятках писемності, починаючи з XIV ст., використовується форма Wilno, Vilno та інші назви. У литовських пам’ятках писемності 1595, 1600, 1653 та пізніших років трапляється варіант Vilnius. Згідно з даними перепису 2001 року, 57,8% населення Вільнюса становили литовці, 18,7% поляків, 14% росіян, 4% білорусів, та 0,5% євреїв. У адміністративно-територіальному плані місто належить до самоврядування міста Вільнюса. Керує ним Рада самоврядування і мер, що обирається Радою; нині мер міста Артурас Зуокас. Територія самоврядування поділяється на 21 староства (лит. seniūnija), території яких частково відповідають частинам міста, що історично склалися, його передмістям і районам нових забудов. Міста побратими Вільнюса в Укаїні – Львів, Дніпропетровськ, Донецьк.
Місто Люблін – столиця Люблінського воєводства. Люблін є одним з найстарших польських поселень. Ще в VI столітті на схилах гори Чвартек почали осідати поселенці. Сьогодні, Люблін — центр Люблінського Воєводства, найбільше місто та промисловий, культурний і науковий осередок у Східній Польщі. З огляду на велику кількість історичних пам’яток, спортивно-оздоровчих об’єктів та готельну базу місто є важливим туристичним центром. В 1569 році в місті Любліні укладається угода, результатом якої є об’єднання Польського королівства та Великого Князівства Литовського в єдину державу — Річ Посполиту. Об’єднана держава проіснувала до кінця XVIII століття, коли землі Речі Посполитої були розділені між Росією, Австрією та Пруссією. 24 липня 1944 року в місто ввійшла радянська армія і воно стало тимчасовою столицею контрольованої комуністами Польщі. 23 жовтня 1944 року в Любліні був заснований університет Марії Кюрі-Склодовської. Столиця була перенесена до Варшави у січні 1945 р.
Місто Друскінінкай – курортне місто на півдні Литви, самостійна адміністративна одиниця, яка входить в Алітуський повіт. В 1970 населення міста становило 11 тис. жителів. Статус курорту Друскінінкай одержав у 1793 р., коли особистим лікарем польського короля Станіслава Августа були експериментально підтверджені цілющі властивості мінеральних джерел. Але популярність мінеральні джерела придбали ще наприкінці XVII століття, коли місцевий селянин Пранас Сурутис (Сураучюс) і його діти прославилися на околицях як “цілителі”. У Друскінінкаї виріс М.К. Чюрльоніс, художник-символіст і композитор; у місті є меморіальний дім-музей Чюрльоніса, де регулярно проходять літні музичні вечори, збори художників та інші освітні заходи. Особливою популярністю користується музей дерев’яних архітектурних конструкцій «Лісове відлуння», в якому зібрана інформація про міфічних лісових персонажів Литви. Цей комплекс єдиний, своєрідний і має світове значення. У Друскінінкаї народився Жак Ліпшиц, друг і соратник Амедео Модільяні.
Сейм Литви – вищий законодавчий орган Литви, однопалатний парламент. До складу Литовського Сейму входить 141 депутат, які обираються шляхом прямого таємного голосування на основі загального виборчого права за змішаною системою терміном на чотири роки. Віковий ценз для депутатів — 25 років. Прохідний бар’єр для політичних партій — 5%. Перше засідання новообраного парламенту скликається не пізніше, ніж через 15 днів після його обрання. Його відкриває найстаріший за віком член Сейму. Сейм вважається зібраним, якщо на його засіданні присутні не менше 60% постійного складу. Сейм збирається регулярно на весняну (10 березня — 30 червня) та восени (10 вересня — 23 грудня) сесії. Президент має право скликати позачергові сесії Сейму, якщо хоча б третина його членів висунула таку пропозицію.
Адміністрація м. Вільнюс – у 2004 році було продано усі старі будівлі і побудовано 20-ти поверхову будівлю міської адміністрації. На перших трьох поверхах знаходяться зони із відкритим доступом, зала засідань міської ради, офіс адміністрації, що діє за принципом єдиного вікна. Тривалість очікування для отримання однієї з 260 адміністратиних послуг що надає адмінітсрація в одному місті складає 3-4 хвилини. У цей час інтересанти можуть оглянути план розвитку міста, що знаходиться у холі. Групи зацікавленої громадськості вільно можуть відвідувати та збиратися у Кімнаті “Ідей”. Це зручне обладнане приміщення на першому поверсі адміністрації. Тут людям надаються поради та допомога з користування онлайн-сервісами адміністрації через офіційний сайт Міста. На 20 поверхах працює близько 1000 міських менеджерів. На 20 поверсі знаходиться найвижча оглядова площадка у місті.
Палац Литовських правителів – розташований у центрі Вільнюса між Кафедральним собором та горою Замку Гедемінаса. Після відновлення незалежності Литви було прийнято рішення провести дослідження залишків палацу та прилеглої території. Під час досліджень з’ясувалося, що вже у другій половині XIII ст. навколо палацу розташовувалися цегляні споруди. З XIV століття палац був резиденцією литовських князів. У ньому приймалися гості, посли, вирішувалися питання внутрішньої і зовнішньої політики. У травні 1655 року російські війська захопили Вільнюс. У грудні 1661 року місто було відвойоване підрозділами литовської і польської армій. Однак за кілька місяців бойових дій палац князів був пограбований та зруйнований, втратив придатність для проживання. У зруйнованому стані палац простояв близько 100 років. У другій половині XVIII століття було надано дозвіл на проживання у на території палацу кільком десяткам міських сімей. Після розпаду Литовсько-Польської держави та приєднання Литви до Росії, у 1799 році Вільнюський магістрат продав приміщення палацу кременчузькому купцеві для розбирання на будівельні матеріали. У перші роки XIX століття приміщення палацу були розібрані, цегла і каміння були продані, фундамент і підвали були завалені непридатними для продажу залишками будівель. Від комплексу палацу залишилася лише невелика двоповерхова будівля. У 1880 році місцевість була розчищена, вирівняна і на її місці створено парк. Після здобуття незалежності Литви було прийнято рішення відновити Палац правителів Литви на основі історичних джерел, які збереглися до нинішніх часів.
Вежа Гедиміна – пам’ятка історії та культури в Вільнюсі. Розташована в західній частині Замкової гори (голий пагорб з крутими схилами[1]), що знаходиться в історичному центрі міста і підноситься на висоту 48 м (142 м над рівнем моря). Фортечна вежа має три поверхи восьмикутної форми (нижня частина чотирикутна), заввишки 20 м, складена з неотесаного бутового каменю і червоної цегли. Над баштою на флагштоку майорить державний прапор. З оглядового майданчика вгорі відкривається чудова панорама Старого міста і долини Вілії. У вежі розташовується філія Національного музею Литви з експозицією, присвяченій історії міста (діє з 1960 року). Представлені археологічні знахідки, зразки зброї, макети вільнюських замків. Експозиція істотно оновилася після ремонтно-реставраційних робіт в 1995 році.
Посольство України в Литві – 2 грудня 2015 року відбувся робочий візит Президента України П.О.Порошенка до Литовської Республіки. Під час візиту Президент України П.О.Порошенко та Президент Литви Д.Грібаускайтє провели зустріч у форматі «віч-на-віч», взяли участь у Восьмому засіданні Ради Президентів України і Литовської Республіки, а також у спільній прес-конференції та у відкритті Першого Українсько-Литовського економічного форуму. У рамках візиту Глава Української держави провів зустрічі зі Спікером Сейму Литви Л.Граужинєнє та Прем’єр-міністром Литви А.Буткявічюсом, дав відео-інтерв’ю провідному литовському інформаційному ресурсу «LNK».
Ужупіс – або Заріччя — район Вільнюса, з трьох боків оточений річкою Вільняле. Це місце особливих людей: художників, поетів, скульпторів та майстрів альтернативного мистецтва, їхніх студій та музеїв. Вони оголосили цю землю республікою і написали власну Конституцію, яку вибили на пластинах у кафе «Рідні стіни». Серед її положень: людина «не має права зазіхати на вічність», «має право нічого не розуміти», «не має права на насильство»
Програма кожного євротуру завжди різноманітна та насичена. Всі заняття є інтерактивними та передбачають безпосередню участь кожного у процесі. Таким чином долається мовний бар’єр, учасники вчаться спілкуватись та засвоюють максимальний об’єм знань та навичок. Крім практичних зустрічей та відвідань парламентів та урядів країн ЄС, зустрічей в університетах та адміністраціях європейських міст, екскурсії, зустрічі із європейськими політиками, відвідання європейських телеканалів та газет.
Орієнтовний розклад програми євротуру “Литва: 25 років Незалежності” (5-12 березня 2016 року)
Львів. Ми відправляємося до столиці Польщі – міста Варшави. Перший день – день знайомства учасників Українського Євротуру. Ввечері цього ж дня ми прибудемо до Варшави і поселемся в готель. Вітаємо Варшаву. Ви матимете чудовий вихідний, щоби познайомитися із найкращими місцями у Варшави. Ми оглянемо місто у обзорній екскурсії, зустрінемось з українцями польщі та відвідаємо науковий центр Коперніка та різдвяний ярмарок на ринковій Площі. В понеділок ми відвідаємо Сейм Польщи та Посольство України в республіці Польща та відправимся до Литви. В понеділок ввечері ми прибудемо до славетного міста Литви – Друскінінкаю. Ознайомимся з культурною спадщиною міста-курорта. Відвідаємо мерію міста і ознайомимся з кращим досвідом розвитку міста. Охочі зможуть насолодитися катанням на лижах у найбільшому в прибалтиці Snow Arena. СР, ЧТ, ПТ Вітаємо у Вільнюсі. Тут нас чекає найбільш насичена програма – відвідання Сейму Литви, Королівського Палацу, Посольства України в Вільнюсі, Гори Гедимінаса. Крім того, ми ознайомимося із роботою Європейського Союзу у Литві, Адміністрацією міста Вільнюс, покладемо квіти до пам”ятника Т.Г. Шевченка та відвідаємо найкращі міста столиці – Республіку Ужупіс. І це далеко не все. Люблін – стародавнє місто Польщі, яке часто обирають українці для навчання та роботи. Ми оглянемо місто, відвідаємо офіс EUROPE DIRECT, міську ратушу, зустрінемось з українцями Польщі та гарно проведемо закриття євротуру до Європейського Союзу і відправимося до Львову.
- Найкращі напрямки у Європі. Ми співпрацюємо з бельгійською організацією European Best Destinations і пропонуємо Вам перлини Європи в кожному турі.
- Головування країн в Європейському Союзі. Кожні 6 місяців країни Європейського Союзу змінюють одне одну у головуванні в ЄС.
- Національні свята та урочистості. Ми формуємо програму подорожі так, щоби ви мали можливість побачити унікальні події, що бувають один раз на рік.
- Проста реєстрація та відкриття візи. Оберіть один з євротурів, заповніть форму учасника і збирайте документи на відкриття шенгенської візи
- Унікальна програма перебування у ЄС. Комфортабельні готелі, група в 25-30 учасників, вільний час та привітливі партнери у ЄС створять відмінний настрій.
- Підтримка та спільні проекти в Україні. Випускники проекту стануть членами Європейської Команди, що організовує проект Рік Європи в Україні 2020.
У кожному євротурі візьмуть участь 30 учасників зі всіх регіонів України віком від 18 до 40 років. Реєстрація на сайті ЄВРОПЕЙСЬКОГО ВИБОРУ на вказані подорожі відкрита до 1 лютого 2016 року. Зустріч учасників проеку у Києві відбудеться у другій декаді лютого в одному з посольств країни ЄС в Україні. Друзі проекту – Міністерство закордонних справ України, Best European Destination, European Year for development 2015, Мережа центрів Europe Direct, Посольство Республіки Литва в Україні, Місто Вільнюс, Посольства України в Німеччині, Нідерландах, Словаччині, Литві, Швеції та Польщі. Проект відкритий для всіх громадян України. Вікові обмеження відсутні, але перевага буде надаватись учасникам віком від 18 до 40 років. Батьки можуть подорожувати із дітьми. Заявки, що надходять опрацьовуються на регулярній основі. Частина подій у ЄС (зустрічі, лекції) проходять на англійській мові. Запрошення до участі у проекті ви отримаєте на вказану Вами електронну пошту. Громадяни України що мешкають/мешкали в АР Крим, Донецькій. Луганській областях – можуть брати участь у проекті.
- Вільно знайомитися та спілкуватися з європейцями. Кожна подорож це нові контакти та знайомства. Це прекрасна можливість випробувати свою мову та комунікабельність.
- Започаткувати спільні проекти з партнерами у ЄС. Відвідуючи Посольства України у країні перебування, зустрічаючись з представниками діаспори – ви можете знайти нові ідеї для проектів.
- Підтримати європейську інтеграцію України. Політики говорять що нам потрібно популяризувати Україну у світі, але нічого для цього не роблять. Наш проект – це конкретний внесок у євроінтеграцію.
- Отримати першу шенгенську візу і відвідати Європу. Щоби подорожувати Європейським Союзом – вам потрібна шенгенська віза. Ми організовуємо разом із посольствами-друзями відкриття багаторазових віз для учасників, щоби вони могли в подальшому вільно подорожувати Європою.
- Продовжити навчання у одній з країн ЄС. Все більше і більше європейських проектів, університетів та програм відкривають можливості для навчання Українців. Ми знайомимося із ними у ЄС.
- Розпочати власний бізнес з Європою. Дізнавшись з перших рук інформацію про європейський ринок, нові ідеї – ви можете планувати свою співпрацю з партнерами у Європейському Союзі.
Учасники проекту мають мати діючий закордонний паспорт та громадянство України. Громадяни інших країн не можуть брати участь у проекті. Всі документи, що додаються до візової заяви надають учасники у встановлені терміни. Організатори готують для учасників візові анкети на основі даних повної форми реєстрації. Зазвичай, учасники до 25 років звільнені від сплати консульського збору. Детальне запрошення до подання документів та інструкції з підготовки буде надіслано зареєстрованим учасникам. Оплата участі. Внесок учасників покриває витрати, що включає оформлення документів ля відкриття візи, проїзд комфортабельним автобусом у ЄС, проживання у готелях, сніданки у готелях, програма зустрічей під час подорожі, роздаткові матеріали та сертифікати.
Реєстрація на вказаний проект триває до 1 лютого 2016 року.