23 квітня 2018 о 10:00 в Українському Домі, що знаходиться за адресою вул. Хрещатик, 2, Форум НДО за підтримки Українського кризового медіа-центру проведе прес-конференцію щодо виставки «Прожити на лінії зіткнення», яка відбудеться у Київській міській державній адміністрації з 24 по 27 квітня 2018 (9:00-18:00) з метою привернення уваги мешканців міста Києва до конфлікту з позиції людей які живуть на лінії розмежування.
Оскільки конфлікт на Сході України триває вже п’ятий рік, Форум НДО в Україні прагне показати повсякденну реальність людей, які живуть на лінії зіткнення мешканцям міста Києва. Форум НДО в Україні і його члени вважають, що люди на всій території України мають знати, як впливають поточні бойові дії та політики уряду на повсякденне життя чотирьох мільйонів людей, постраждалих від конфлікту, і закликають до позитивних змін.
У квітні тривалість конфлікту перетнула позначку у чотири роки. Боротьба все ще триває. Мільйони людей потерпають не тільки від активних фаз конфлікту, а й встановлених політик та обмежень, що впливають на свободу пересування, право власності, торгівлю, доступу до послуг та засобів існування.
За підтримки Генерального Директорату Європейської Комісії з питань цивільного захисту та гуманітарної допомоги (ECHO), Форум НДО в Україні, до складу якого входять 35 національних та міжнародних неурядових організацій, і який підтримує та сприяє роботі її членів для ефективного вирішення гуманітарних потреб та потреб сталого розвитку, разом з партнерами організовує інтерактивну виставку у Київській міській державній адміністрації. Метою заходу є привернення уваги мешканців міста Києва до конфлікту з позиції людей які живуть на лінії розмежування.
Виставка настійливо закликає визнати вплив тривалого конфлікту та пов’язаної з ним політики на життя людей, та вжити належних заходів для впливу на процеси прийняття рішень для вирішення ситуації. Виставка буде включати дві секції. По-перше, 360° інтерактивні відео із життя вздовж лінії зіткнення нагадають глядачам, що конфлікт все ще триває. Відвідувачам буде запропоновано з використанням 360° окулярів, за допомогою віртуальної реальності, відчути, що таке життя на Донбасі. По-друге, мінімалістичні фотографії, які відображають недосконалість діючого порядку переміщення товарів особами через лінію зіткнення, зокрема, Постанови Кабінету Міністрів України № 99 та Наказу Міністерства тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України (МінТоТ) № 39. Наприклад, фото демонструють той факт, що курячі яйця, олію соняшникову та пшеничне борошно – включено до переліку дозволених товарів, але оливкову олію, рисове борошно та перепелині яйця (серед багатьох інших продуктів і товарів) – не включено. Метою виставки є заклик нормо творців змінити чинний порядок, демонструючи, за допомогою фотографій, їх нелогічність і вплив на життя людей. І це лише один із прикладів багатьох політик. У цьому конкретному випадку Форум НДО закликає уряд України встановити порядок переміщення товарів за принципом заборонених до перевезення через лінію зіткнення. Згідно з міжнародними стандартами, обмеження руху товарів повинні бути законними та пропорційними. І хоча існуючі обмеження є законними через діючий конфлікт, однак вони є непропорційними. Натомість було б доцільніше мати список заборонених товарів, таких як: небезпечні предмети подвійного призначення, які не можуть бути перевезені через лінію зіткнення (наприклад, зброя), оскільки це не впливає на гуманітарні зусилля.
«Гуманітарна криза на Сході – це криза, пов’язана із захистом населення. Незважаючи на зусилля на найвищому політичному рівні для врегулювання конфлікту, боротьба триває. Міжнародне співтовариство та громадянське суспільство не лише надавали екстрену допомогу мільйонам постраждалих від конфлікту, але також зробили величезні зусилля, щоб підтримати уряд України у розробці гуманітарної та правової бази, заснованої на правах людини, для реагування на кризу», – каже Олександр Галкін, директор Української НДО “Право на захист” (R2P), член Форуму НДО. «Тим не менш, – додає він, – вразливості постраждалих від конфлікту та переміщених осіб загострюються через нескоординовані та погано сконструйовані державні політики, їх реалізацію, особливо в галузі соціального захисту, доступу до соціальних виплат та пенсій, основних послуг, свободи пересування, житлових, земельних та майнових прав. Ми сподіваємося, що ця виставка сприятиме більш зваженим правовим підходам”.
Про Форум НДО в Україні:
Форум НДО в Україні є членською організацією, яка об’єднує міжнародні і національні НДО, що надають гуманітарну допомогу і сприяють відновленню України.Форум НДО в Україні тісно співпрацює з українськими та міжнародними НДО, а також з нетрадиційними гуманітарними діячами, у тому числі установами, департаментами та управліннями ООН та урядом України. Форум НДО в Україні прагне працювати разом з наявними механізмами координації в Україні.
Цілі Форуму НДО:
· Сприяти на оперативному рівні обговоренню діячами, які відгукнулися на кризу в Україні, питань, що пов’язані з доступом, безпекою на місцевому рівні, синергією та дублюванням, політичними питаннями, які впливають на здійснення програм, тощо.
· Здійснювати обмін інформацією в рамках відкритого обговорення та вирішення питань, що стосуються здатності установ надавати допомогу, наприклад, з реєстрації, законодавства, координації, фінансування.
· Нарощувати потенціал міжнародних та національних НДО за допомогою семінарів і практикумів.
· Виступати від імені спільноти НДО з узгоджених стратегічних і нагальних питань, пов’язаних з гуманітарною діяльністю.