З квітня 2014 року, Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні здійснювала моніторинг та аналіз індивідуальних випадків порушень прав людини, вчинених в ході кримінальних проваджень та процесів, пов’язаних з конфліктами, по всій Україні, в тому числі на території, що контролюється самопроголошеними “республіками” на сході України та в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (Україна), тимчасово окупованих Російською Федерацією (Крим).
2 вересня о 15:00 приєднуйтесь до онлайн-дискусії, де ми представимо нашу нову доповідь!
Представники Місії, разом із експертами з прав людини, розкажуть про нагальні проблеми відправлення правосуддя, які описані у доповіді, та поговорять про те, що можна зробити для покращення ситуації.
Під час онлайн-презентації ми представимо наші висновки, в тому числі:
- основні порушення прав людини, вчинені в ході кримінальних проваджень та процесів, пов’язаних зі збройним конфліктом на сход України та з окупацією Криму Російською Федерацією;
- висновки Місії щодо порушень права на справедливий судовий розгляд осіб, які проживають на території, що контролюється самопроголошеними «республіками»;
- недоліки системи правосуддя в Криму, які призводять до порушень права на справедливий судовий розгляд та гарантій належної правової процедури;
- рекомендації щодо запобігання подальшим порушенням права на справедливий судовий розгляд, в тому числі у провадженнях, не пов’язаних з конфліктами.
Учасники дискусії:
- Матільда Богнер – Голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ)
- Діармуд Кунніфф – спеціаліст з прав людини, ММПЛУ
- Сергій Курносенко – спеціаліст з прав людини, ММПЛУ
- Михайло Сорочишин – спеціаліст з прав людини, ММПЛУ
- Roman Romanov – Директор Програми «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження»
- Olexandra Matviychuk – Голова правління громадської організації «Центр громадянських свобод»
- Tetiana Pechonchyk – Голова правління «Центру прав людини ZMINA»
Трансляцію презентації дивіться на сторінці Місії у Facebook.
Повний текст доповіді буде опубліковано 27 серпня 2020 року.
На чому заснована доповідь?
- Ми мали безперешкодний доступ до судових засідань та місць тримання під вартою на території, що контролюється Урядом України, і задокументували 590 індивідуальних справ та моніторили 1 280 судових засідань в період між 14 квітня 2014 року та 13 квітня 2020 року.
- Ми не мали доступу до місць тримання під вартою та мали обмежений доступ до «судових проваджень» на території, що контролюється самопроголошеними «республіками». Однак, ми змогли задокументувати 305 індивідуальних випадків і провести моніторинг 71 «засідання» за той самий період.
- Не маючи доступу до Криму і не здійснюючи безпосередній моніторинг судових засідань, які відбулися там, ми все-таки задокументували 106 справ у Криму за цей період.
ПРИМІТКА:
- Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини нагадує, що суверенітет, єдність та територіальна цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів були підтверджені резолюцією 68/262 Генеральної Асамблеї ООН. Доповідь фокусується виключно на питаннях прав людини. Окремі терміни, такі як “законодавство”, “кримінальне переслідування”, “суд”, тощо, використовуються у доповіді виключно для зручності читача та для надання найбільш точного опису певних рішень, документів та структур з метою визначення потреб в захисті прав людини (та засобів правового захисту) для постраждалого населення.
- Озброєні групи та інші недержавні суб’єкти не можуть бути учасниками міжнародних договорів з прав людини. Разом з тим, коли вони виконують квазі-державні функції та контролюють територію, вони мають дотримуватися стандартів прав людини, якщо їхні дії впливають на права людей, які перебувають під їхнім контролем. Беручи до уваги мандат Управління Верховного комісара ООН з прав людини заохочувати та захищати права людини всіх всюди, у доповіді оцінюється вплив на права людини тих осіб, які проживають на територіях, де такі суб’єкти виконують квазі-державні функції. Доповідь не легітимізує ні процеси, ні самі структури.
Подія у facebook.