4 квітня з 12:00 до 14:00 громадська організація «Жінки в медіа» за підтримки ЮНЕСКО проведе презентацію та обговорення результатів дослідження «Її голос — мішень для них: гендерно зумовлене онлайн-насильство щодо українських журналісток».
До участі в обговоренні запрошені представники Національної поліції, Державного бюро розслідувань, Генеральної прокуратури, Міністерства цифрової трансформації, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, народні депутати та Урядова уповноважена з питань гендерної політики, журналісти і журналістки.
У межах дослідження ми отримали 180 відповідей, а також задокументували конкретні кейси, які ілюструють масштаб проблеми:
- онлайн-дифамація як інструмент тиску;
- сексизм і мізогінія у відповідь на журналістські розслідування;
- погрози смерті та сексуалізоване цькування воєнних кореспонденток;
- доксинг як метод залякування;
- онлайн-імперсоналізація, цькування й поширення наклепів;
- випадки онлайн-сталкінгу, що переросли у фізичне переслідування в реальному житті.
Онлайн-насильство щодо жінок, які працюють у медіа, є серйозною загрозою з цифровими й офлайн-наслідками. Ці систематичні атаки спрямовані не лише на підрив професійної репутації, а й на залякування журналісток і придушення свободи слова.
Це насильство негативно впливає на психічне здоров’я постраждалих, обмежує їхню професійну діяльність і, як свідчать відповіді респонденток, змушує до самоцензури через страх за власне життя або безпеку близьких.
Як влучно зазначили учасниці опитування: «Від такого насильства не застрахована жодна журналістка» та «Мені здається, що чим більш видима журналістка у соцмережах та своєму медіа, тим, на жаль, вищий ризик постійного насильства в онлайні».
Реєстрація обов’язкова: тут.
Дослідження проведено ГО «Жінки в медіа» у межах проєкту в партнерстві з ЮНЕСКО та за підтримки Японії. Відповідальність за зміст, добір та подання фактів несуть виключно автори. Погляди, висловлені у виданні, не обов’язково відображають позицію ЮНЕСКО чи Японії.