У п’ятницю, 8 травня, о 12:00 відбудеться публічна онлайн-лекція «Миті війни: історія Другої світової через фотосвідчення» (до Дня пам’яті та примирення та 75-ї річниці завершення війни у Європі).
Лекторка: Вікторія Яременко – кандидатка історичних наук, заступниця начальника управління – начальниця відділу аналізу тоталітарних режимів Українського інституту національної пам’яті.
Під час Другої світової війни бойові дії двічі прокотилися територією України, яка двічі зазнавала тактики «випаленої землі». Українці перетворилися на «гарматне м’ясо» одразу двох диктаторів – Гітлера і Сталіна. Наслідком зіткнення двох тоталітарних режимів стали неймовірні людські втрати не лише серед військових, але і серед цивільного населення. Українці ж поповнили ряди майже усіх армій, які брали участь у війні, часто воюючи один проти одного. Такою була для українців ціна за відсутність власної держави.
Для кращого розуміння історії Другої світової війни дослідники використовують різні джерела, одним із яких є фотографії. Вони можуть розказати багато подробиць та нюансів, про які не йдеться в офіційних документах. Об’єктив фотокамери дозволяє подивитися на події під іншим кутом зору.
Під час лекції ви зможете переглянути цікаві фотографії періоду Другої світової і дізнатися, які історії приховані за кожною з них.
• Які факти може ілюструвати фото з Конференції поневолених народів Сходу Європи і Азії, підпільно проведеної у 1943-му?
• Що відомо про фотографа, який першим зафіксував на світлинах звільнений концтабір Аушвіц? Чи пам’ять українців, які були серед в’язнів цього концтабору, належно вшанована?
• Яку поживу для роздумів дає світлина солдата на руїнах Успенського собору у Києві?
• Прапор перемоги над Райхстагом фотографували різні фронтові фотокори. І прапори, і прапороносці на цих фото також були різними. Про що може розповісти одна з таких світлин?
• А ось родинна світлина Олександри Шулежко приховує історію виживання й порятунку в умовах нацистської окупації. Про що йдеться? Долучайтеся до перегляду лекції і дізнавайтеся.
Трансляція буде доступна на сторінці Українського інституту національної пам’яті у мережі Facebook.