Публічне обговорення “Суд присяжних: шлях до підвищення довіри українців до правосуддя”

Початок: 09.05.2023 о 10:00
Закінчення: 09.05.2023 о 12:00
Адреса: платформа ZOOM,
Місце: онлайн

Завершено

0347948001683215682
Публічне обговорення “Суд присяжних: шлях до підвищення довіри українців до правосуддя”

Мета публічного обговорення: презентація та обговорення впровадження класичної моделі суду присяжних в Україні, та отримання пропозицій громадян щодо її змісту. Результати обговорення буде включено до аналітичного звіту щодо стану та перспектив впровадження суду присяжних в Україні.

Суд присяжних підвищує довіру громадян до судової системи, збільшує об’єктивність судових рішень і знижує корупційні ризики. В Україні суд присяжних формально є, але він далекий від нормально функціонуючої моделі. Тому зараз у Верховній Раді на розгляді перебувають одразу три групи законопроєктів, аби виправити цю ситуацію. 

Отже, питання запровадження інституту суду присяжних в Україні не є новим, але є важливим для посилення механізмів народовладдя в державі. Цей інститут є одним із найдієвіших та найбільш розповсюджених інститутів народовладдя у сфері правосуддя. Зокрема, запровадження цього інституту було включено до проєкту Плану відновлення України, а також до експертних рекомендацій до Національного плану відновлення України, підготовлених Коаліцією РПР до Ukraine Recovery Conference 2022 у Лугано. 

Тому, важливо обговорити та запропонувати найкращу конфігурацію суду присяжних, який буде оптимально функціонувати в Україні та посилить доступ та довіру громадян до судової гілки влади. Попри повномасштабну війну росії проти України, важливо розпочати обговорення цієї теми вже зараз, щоб узгодити позицію суспільства щодо майбутнього функціонування суду присяжних в Україні та створити можливості для імплементації необхідного законодавства після перемоги.

Мета публічного обговорення: презентація та обговорення впровадження класичної моделі суду присяжних в Україні, та отримання пропозицій громадян щодо її змісту. Результати обговорення буде включено до аналітичного звіту щодо стану та перспектив впровадження суду присяжних в Україні.

Дата: 9 травня 2023 року
Час: з 10:00 до 12:00 
Місце: на платформі ZOOM 

Зареєструватися можна за посиланням.

Питання до обговорення:

  • громадяни якого віку можуть бути присяжними?
  • чи можуть бути присяжними професійні юристи/люди з юридичною освітою?
  • які категорії справ можуть розглядатися судом присяжних?
  • яку роль повинні виконувати присяжні у судовому процесі – активну (можливість (по)ставити запитання учасникам процесу) чи пасивну?
  • чи є обвинувальний вердикт присяжних обов’язковим для суду навіть у випадку, якщо на думку судді, він винесений щодо невинуватої особи?

З ким консультуються? 

· представники громадських організацій, судової влади;
· юристи, адвокати;
· активні громадяни.

За результатами проведення публічного обговорення буде підготовлено аналітичний звіт щодо стану та перспектив впровадження суду присяжних в Україні. Учасникам також буде запропоновано заповнити фідбек форму щодо їх бачення майбутнього суду присяжних на сайті uareforms.org

Довідка. Захід організовано Коаліцією Реанімаційний Пакет Реформ разом з Центром політико-правових реформ та Всеукраїнською ініціативою “Активна Громада” від Інституту “Республіка” за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в межах проєкту «Відповідальна та підзвітна політика в Україні» (U-RAP), що реалізується Національним Демократичним Інститутом. Думки, висловлені під час заходу, належать авторам та учасникам і не обов’язково відображають погляди USAID.

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.