Імена таких діячів як Григорій Омельченко, Петро Розумний, Микола Береславський, Олександр Кузьменко, Іван Рибалка, Гаврило Прокопенко, Василь Сірий, Микола Кучер асоціюються, перш за все, з незламністю духу, вродженим патріотизмом, розвиненим почуттям справедливості та активною протидією порушенням прав людини.
В контексті яскравих епізодів дисидентської правозахисної діяльності періоду 1960-1980 рр., як правило, акцент робиться на їхній особистій мужності та громадянській свідомості. Водночас історичні витоки непримиренного ставлення дисидентів до радянської системи залишаються поза увагою. Погляньмо на дати народження цих людей, які були вихідцями зі старовинних українських поселень: 1911-й, 1922-й, 1924-й, 1926-й, 1929-й, 1932-й… Час колективізації та Голодомору, коли в селянській свідомості ще жили спогади про антибільшовицький опір та репресії 1920-х. Важкий час, коли розповіді минулого резонували зі спостереженнями за поведінкою влади in vivo.
Постає логічне питання: чому інші мешканці такого ж віку цих населених пунктів не стали дисидентами? Є причини очевидні: далеко не всі активні та свідомі спромоглися пережити всі ті випробування, включаючи Другу світову війну. (Саме так, наприклад, пояснюють історики той факт, що в усній традиції українців майже не збереглися спогади про Першу світову війну). Але є й інша – не менш суттєва – частина відповіді: пам’ять про травмуючи події особлива: не кожна психіка здатна перетравити жахливий досвід та прийняти його, не витісняючи на підсвідомість, – залишивши доступним для осмислення.
Крім того, бувають пам’ятні епізоди, які зобов’язують до дій, за які доводиться платити високу ціну. Але це вже розмова про стратегії виживання в тоталітарній державі, про які ми також повинні згадати як про частину колективної реальності минулого, чинники якої продовжують діяти зараз і які конструюють наше майбутнє.
Детально про це під час онлайн-лекції “ЦІНА ПАМ’ЯТАННЯ: Голодомор та репресії в родинних спогадах дисидентів Дніпропетровщини” розповість Ірина Рева – культуролог, науковий співробітник відділу історії України 1917-1945 рр. Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.Яворницького
Подія відбудеться 26 листопада о 18:00. Трансляція лекції – на офіційній фейсбук-сторінці Українського інституту національної пам’яті.
Подія у facebook.