7 квітня 2016 року о 17.00 у відкритому просторі «Циферблат» (вул. Пушкінська, 74) відбудеться відкрита дискусія про публічний простір та історію, відображену в ньому, в рамках освітньої програми «Студії живої історії».
Право на місто, мати простір, у якому можемо висловлювати свої громадянські вимоги, – одне з конституційних прав кожного громадянина. Чи реалізується воно на практиці? Держава нібито віддала своє право визначати, яким має бути публічний простір. Проте, часто незрозуміло, хто ж несе відповідальність за нього. І місця, де можуть збиратися люди з культурною, соціальною, політичною, мистецькою чи будь-якою іншою не забороненою законом метою, часто лишаються не затребуваними.
В українських містах з’являється чимало нелегальних забудов, а простір, що міг би стати спільним, узурпується. Зникають історичні й архітектурні пам’ятки, а деякі змінюються так, що не впізнати. Більшість українських міст розвиваються без чіткого плану і бачення, як їм стати комфортними для життя містян.
Додамо до цього стихійні й організовані процеси «декомунізації» міст і сіл. Переважно громади не готові брати співмірну участь в цьому процесі: до нього залучені одиниці, а впливає він на більшість. Процес перейменування вулиць, площ та скверів викликав питання, хто має визначати політику стосовно спільного простору, якою має бути політика пам’яті та як залучити ширшу громадськість до спільного прийняття рішень.
ЕКСПЕРТИ:
Володимир Склокін – історик, координатор магістерської програми з публічної історії в Українському католицькому університеті (Львів), співредактор історичного порталу Historians.in.ua, досліджує суспільне використання історії в сучасній Україні та Східній Європі.
Рідний Микола – український художник, один із засновників арт-групи «SOSka», куратор мистецьких проектів. Займається відеомистецтвом, інсталяціями та скульптурою. Живе та працює в Харкові. Через відео, скульптуру та інсталяцію Микола Рідний здійснює критичну рефлексію над суспільно-політичним контекстом пострадянського середовища..
Євгенія Моляр – мистецтвознавиця, кураторка проекту Soviet Mosaics in Ukraine фонду ІЗОЛЯЦІЯ (Київ). Закінчила Національну Академію Образотворчого Мистецтва та Архітектури. Досліджує діяльність мистецьких груп та творчі колаборації українських художників. Працює у фонді «Ізоляція», дописує у видання Korydor, ArtUkraine, Izin, Українська Правда.
Олександр Зінченко – український історик, заступник директора Інституту національної пам’яті України, журналіст (Харків-Київ). Автор першої книги про українські сторінки Катині «Година папуги» (2011 рік, «Дух і літера»). Консультував проект «Великі Українці» на телеканалі «Інтер». За його участі створено 12 документальних фільмів. Є постійним автором проекту «Історична правда».
Новгородов Володимир Євгенович – архітектор-реставратор, член-кор Академії архітектури Украиїни, дійсний член ICOMOS ( Міжнародна рада по збереженню пам’яток та визначних місць), член Національної спілки архітекторів України, доцент Харківського університету міського господарства ім. Бекетова. Автор різноманітних видань та статей з історії архітектури Харкова та Слобідської України.
Програма «Студії живої історії» реалізується ГО «Інша Освіта» у партнерстві зі Спілкою MitOst e.V. та за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини та Фонду Роберта Боша в рамках проекту «Діалог заради змін».
Про програму: https://www.facebook.com/LiveHistoryWorkshop
http://www.dialogue-for-change.org/uk/studiyi-zhivoyi-istoriyi/
За деталями звертайтеся до координатора програми Тараса Грицюка: [email protected], 0686657886 та 0636471678