До 5-річчя програми «Активні Громадяни» Британської Ради 20-23 червня у Луцьку відбувся Фестиваль Активних Громадян, який зібрав широке коло партнерів, представників активних громад з усіх куточків України. А Волинська область є ще й одним з найактивніших регіонів у проекті.
В області працює декілька партнерських організації: ГО «Молодіжна Платформа, а також Луцький Національний Технічний університет та Луцький Національний університет імені Лесі Українки, що допомагали громадам реалізовувати проекти. Під час фестивалю представники цих організацій розповідали про зміни, що сталися у громадах Волині завдяки реалізації цих проектів.
Мета фестивалю — дослідити вплив проекту «Активні громадяни» на малі громади та встановити партнерські відносини між організаціями-учасницями проекту та громадами Волинської області.
Більше 60 проектів соціальної дії отримали фінансову підтримку від Британської Ради, переважна частина із них спрямована на соціальні інновації — від фестивалів культур до розвитку громад. Програма навчила більше 1800 людей бути активними, відповідальними та свідомими громадянами, дала потужний поштовх для розвитку локальної активності та глобальних змін.
Саймон Вільямс, директор Британської Ради в Україні:
«Сьогодні ми відзначаємо 5-річницю оновленої програми «Активні громадяни». Після Майдану ми перезапустили «Активних громадян» в Україні та розвиваємо програму вже протягом 5-ти років. Але це також 10-річниця «Активних громадян» у світі.
За цей час 50 тисяч людей різних поколінь було залучено до програми, ми підтримали більше 1000 проектів соціальної дії. Ці проекти маленькі, але те, що вони роблять... вони дають змогу молодим людям та їхнім партнерам робити вплив у спільнотах, вчитися, як співпрацювати один з одним, як комунікувати з владою, як розвивати проекти».
Олександра Білязе, координаторка програми «Активні громадяни» Британської Ради в Україні, зауважила, що це вже другий фестиваль «Активних громадян», який проводиться в Україні. Перший захід пройшов у Херсонській області, а цьогоріч — у Волинській. Наразі, це дві найактивніші області, які провели найбільше тренінгів програми у різних куточках цих областей.
«Фестиваль — це мережева подія, на якій зібралися представники з різних куточків України всіх наших партнерських організацій. За чотири дні, які ми провели на Волині, ми досліджували громади, в яких ми разом із місцевими активістами втілювали найрізноманітніші проекти, а також обговорювали, стратегували, яким чином ми можемо поліпшити наші проектні ідеї, які ми б хотіли втілювати у громадах.
Ми дуже пишаємося тим, що наша програма є різноманітною, і до нашої мережі партнерів долучено 81 громадську організацію. Вони працюють у найрізноманітніших громадах у селах, малих та великих містах».
Конкурс «Активні Громадяни»
Напередодні Фестивалю 26 проектів соціальної дії, підтримані проектом «Активні Громадяни» Британської Ради, змагалися за можливість відвідати Фестиваль Активних Громадян. Аби під час пітчингу на Фестивалі мати можливість поборотись за головний приз — 30 000 грн на продовження своєї проектної ініціативи. Ви можете детальніше познайомитися з історіями успіху на сторінці спільного спецпроекту Британської Ради та ІАЦ «Громадський Простір».
Цей конкурс дав можливість авторам проектів соціальної дії розповісти історію успіху свого проекту, надихнути інших та отримати шанс здобути підтримку на продовження проекту!
Фіналісти конкурсу «Активні Громадяни»
Громадський Простір поспілкувався із представниками проектів, які стали фіналістами конкурсу, а також із переможцями.
Жан Побе, «Маяк» на Пруті, Чернівці:
«Маяк на Пруті — це перша партисипативна платформа в Чернівцях... громадський простір для культури, навчання, відпочинку.
Проект існує два роки, і це вже третій сезон. За цей час було проведено більше 40 подій, пройшло три фестивалі на цій локації, створено один веломаршрут. Найголовніше, що проект подобається багатьом жителям Чернівців та гостям міста, які відвідували наші події.
Скажу, що наш проект успішний завдяки двом факторам. 1) Він був створений у співпраці громади, громадського сектору, влади та локального бізнесу. 2) Ми створили партисипативний простір, де будь-хто може організувати свою подію і залучили до цього проекту велику кількість громадських організацій, активістів та просто жителів міста».
«Намагайтеся об'єднати людей з різних сфер, різних вікових груп, з різних спільнот, субкультур. Намагайтеся об'єднати владу, бізнес та громадський сектор. Створюйте різні інформаційні приводи для того, щоб люди говорили про ваш проект, щоб його згадували у різних позитивних контекстах»
Гладкий Євгеній, проект «Мега-майданчик» у Брилівці, Херсонщина:
«Наша історія успіху — це сімейний мега-майданчик, який ми створили у центральному парку селища Брилівка. Проект розпочався із посту звичайного батька у соцмережах про те, що у селищі немає простору, де б сім'я разом із дітьми могла відпочити. Ми надихнулися цією ідеєю, побачили, що це дуже важливо для людей, і вирішили щось змінити. Тепер проект переріс від дитячого майданчика у рух за відновлення центрального парку.
Знаєте, кажуть: «ой, громада не активна» чи «ніхто не хоче нічого робити», але це неправда. Будь-яка громада активна, просто немає тієї людини чи групи людей, які б показували приклад — «дивіться, ми можемо».
Тепер наше завдання — далі працювати над цим проектом і робити так, щоб наш центральний парк був дійсно парком, а не захаращеним місцем. У нас багато ідей. Ми вже посадили нові дерева, хочемо поставити нові арт-об'єкти, зробити полив, зробити кінотеатр під відкритим небом».
«Люди бояться починати, бо здається, що ніхто не підтримує. Але треба йти до людей, спілкуватися. Коли ми отримуємо перші результати, коли люди бачать, що це дійсно працює, що ви щось робите безкорисно, на благо громади, то потім люди самі долучаються»
Роксолана Варчук, проект «Еко-парк», Вінниця:
«Спочатку ми намагалися прибрати територію закинутого парку, яким ніхто не займався. Ми старалися прибрати його, посадити дерева, і так у нас народилася ідея того, що робити в цьому парку. Ми вдячні Британській Раді, яка допомогла нам фінансово, і це був поштовх. Ми написали проект, почали шукати партнерів.
А зараз маємо ще один поштовх — хочемо зробити там лекторій, щоб проводити заходи. Хочемо зробити декілька локацій активностей, щоб було зручно різним групам людей.
Проект згуртував людей, звернув увагу на ту проблему, яка була. Думаю, що це наш найбільший успіх».
«Що порадити? Не зволікайте, не залишайте все на один день, і не надійтеся на наше — «а раптом». Йдіть за планом, але спробуйте передбачити ті розбіжності, які можуть виникнути. Важливо, щоб ви були не одні, а щоб були хоча б декілька партнерів, аби проект міг існувати і без вас»
Міхаліцька Ольга, Новий велопростір у Малині:
«Ідея виникла під час подорожі до інших міст. Діти побачили там спеціалізовані майданчики і захотіли, щоб такі майданчики були у нашому місті.
Розпочали ми із пітчингу, потім подали заявку на перший об'єкт і перемогли. В результаті, встановили гірку «подвійна хвиля». Наш майданчик, хоч і невеличкий, але ним кожного дня користуються велосипедисти, скейтери, ролери, а також дуже маленькі дітки.
Найголовніше, що діти катаються у безпечному місці, а не відпрацьовують свої трюки на дорогах, сходинках чи перилах будівель».
«Якщо вам кажуть, що у вас нічого не вийде — не зупиняйтеся, а продовжуйте далі. Мені теж таке говорили, але я не зупинилася. В результаті, перший елемент майданчика вже встановлено.
Не спіть, дійте»
Тетяна Тихомирова, проект «Інклюзія у співпраці», Харківщина:
«Особлива клумба для особливих... Мова йде про озеленення на території психоневрологічних інтернатів для дорослих. Сьогодні там взагалі немає ніякого ландшафтного дизайну. Це ще за радянських часів побудовані території, які ніяк не облаштовані. Там мешкають люди — вони дещо відрізняються від нас, але їм дуже приємно бачити турботу про себе.
Ми показали, що у психоневрологічні інтернати не обов'язково вести цукерки та іграшки, а треба звернути увагу на простір. Завдяки інформаційному супроводу ми маємо відгуки, їх ще не так багато, від людей, які займаються квітами. Наприклад, цієї весни селекціонер з Полтавщини надав нам у Харківську область саджанці дуже коштовних ірисів — допомога на майже 5 тисяч гривень. А ще — молодь почала по-іншому сприймати особливих дорослих і особливих дітей. Молодь почала виставляти фото в інстаграмі того, що вони робили, і їх підписники бачать, як можна співпрацювати, як можна будувати толерантне суспільство.
Запорукою успіху, я вважаю, по-перше, можливість проекту трансформуватися. Бо якщо б у нас не було плану «В», «С» чи «D», то ми би просто повернули кошти у Британську Раду, не використавши їх. Друга запорука успіху — команда, яка може працювати і вночі, і вдень. Це не обов'язково 10 людей, достатньо двох-трьох однодумців, які можуть зарядити себе. А ще — запорукою успіху може бути підтримка вашої діяльності з боку людей, які вже щось реалізовували.
Залучати кошти — важко. Але не треба опускати руки, треба шукати тих, хто може допомогти, треба розповідати про свої проекти. Навіть якщо ти не отримав фінансування з того джерела, на яке ти був націлений, ти можеш отримати фінансування з іншого джерела, про яке ти навіть не мріяв, бо не знав. Тому порада — висвітлюйте всі свої події».
«Не бійтеся братися за ту справу, яка здається не вашою. Будь-яка справа, за яку ви беретеся, може стати вашою»
Валерія Бодаква, Інноваційний простір для студентів у Полтаві:
«На базі нашого простору ми створили соціальне екологічне підприємство для студентів та викладачів. З цих коштів підтримуємо цікаві проекти для розвитку студентів. Це тренінги з цілей сталого розвитку, воркшопи, форуми та освітні проекти. Запорука нашого успіху — партнерство, порозуміння. Ми цінуємо кожну думку, робимо усе разом. Ми провели багато спікінг-клубів, день відкритих дверей. Про нас у місті вже знають».
«Я раджу людям не боятися змін, брати ініціативу у власні руки, не бути просто активними громадянами десь у Фейсбуці або на словах, а діяти. Потрібно бути сміливими — сміливість завойовує міста!»
Погрібна Людмила, Музиківська мережа дитмайданчиків, Херсонщина:
«У нас на території реалізовано близько 20-ти проектів соціальної дії. Було досить важко визначитися, який із них є реальною історією успіху — тією історією, яка змінила ситуацію у нашому селі. Ми обрали все ж таки проект «Децентралізація дитячих майданчиків». Саме цей проект запустив лавину створення вуличних дитячих майданчиків не лише у нашому селі — в центральній садибі Музиківки — але по всіх інших селах нашої громади».
«Коли ти гориш проектом, який підготував, і говориш про свою особисту мотивацію, говориш про своє бачення, і говориш про це скрізь — ось тільки тоді проект має майбутнє. Він знаходить однодумців, якщо ти про це постійно говориш»
Маргарита Бабич, інклюзивна освіта у Білій Церкві:
«Ми все ще бачимо низьку толерантність до дорослих та дітей — людей з інвалідністю. І ми вирішили, що хочемо покращити комунікацію між молоддю нашого міста та дітьми з особливими освітніми потребами. Через креативність, ненав'язливе спілкування. Волонтери спілкуються, більше розуміють, взаємодіють. Після реалізації проекту ні волонтери — студенти педагогічного коледжу, ні наші діти не хотіли зупинятись. Тепер у нас є спортивна складова завдяки Британській Раді. Ми провели 60 майстер-класів, 3 тренінги для волонтерів, які хочуть працювати спілкуватися з такими дітьми. Адже це майбутні вчителі початкової школи, у них будуть знання, як працювати з дітками з інвалідністю. Це корисна практика для професії».
«Проект повинен приносити користь усім сторонам, які задіяні»
«Дітям це принесло соціалізацію, вони стали більш відкриті, креативні, комунікабельні. Студенти отримали додаткову практику, а школа покращила свій рейтинг серед таких закладів. Спочатку варто бачити людину, а потім — інвалідність. Всі мають право на друга!»
Володимир Коваленко, проект «Міжрегіональний інклюзивний форум «Без кордонів, без обмежень», Полтавщина:
«На сьогодні Інклюзивний форум «Без кордонів, без обмежень» — це наймасштабніший проект на території Полтавської області, який гуртує людей з інвалідністю та людей похилого віку. Це змагання з рекреаційних видів спорту, концерти, фестиваль «Рогозів кут», цікаві майстер-класи, театралізовані дійства. Фестиваль щороку збагачує свою програму — там ми ділимось досвідом, кожного дня нові події, цікаві для людей різного віку».
«Хочу порадити — ніколи не опускайте руки. Не завжди все стається з першого разу. Шукайте нові форми, нові ідеї, розвивайтеся. Творіть команду, це запорука успіху. Це допомагає з локального рівня рости вже на міжнародний рівень»
«Волинська народна вишивка — це обличчя регіону, і головним завданням на сьогодні має стати відродження символіки, — вважають Анна Дідух та Ольга Бакун, ініціаторки проекту «Майстер-клас волинської вишивки». — Люди починають забувати взагалі Волинські традиції. Тому головне завдання — втілити давні символи у сучасних дизайн-проектах, щоб показати українське обличчя на міжнародній арені. Впроваджувати прийоми і методи створення та сутність волинської народної вишивки на території України та за її межами. Навчити створювати старовинні візерунки, які мають знаково-символічну сутність та служать захисним оберегом для тих, хто буде їх мати при собі».
Завдяки майстер-класам, діти у Луцьку навчилися відрізняти традиційну волинську вишивку від вишивки інших регіонів України. А також — дізналися про знаково-символічну сутність волинської вишивки, навчилися вишивати різними техніками. «Проект ознаменував цілий напрямок, спрямований на відродження української культури та визначення національної самоідентифікації», — пояснюють ініціаторки проекту.
«Активні Громадяни» – програма Британської Ради для молоді у галузі міжкультурного діалогу і соціального розвитку.
У світі проект «Активні Громадяни» стартував у 2009 році та реалізується більше ніж у 68 країнах Близького Сходу, Північної Африки, Європи, Південної та Східної Азії, Північної та Південної Америки. Цього року ми відзначаємо 10-ту річницю реалізації проекту! За цей час було започатковано більше 9300 проектів соціальної дії по всьому світу.
В Україні програма «Активні Громадяни» працює з 2014 року і за цей час реалізовано понад 1050 проектів соціальної дії. Ці проекти охоплюють теми розвитку громад, інклюзії, безпеки, мистецтва, неформальної освіти, міжкультурних та діалогових ініціатив тощо.
Дізнайтеся більше про проект «Активні Громадяни» на сайті www.britishcouncil.org.ua/active-citizens